W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dobra wiadomość dla przyszłych emerytów. Wysoka waloryzacja składek

04.06.2024

Zdjęcie przedstawia po lewej stronie dłonie trzymające smartfon, po prawej stronie grafiki na beżowym tle z zarysem kartki napis Zakład Ubezpieczeń Społecznych - informacja prasowa

W czerwcu stan kont osób ubezpieczonych w ZUS-ie zdecydowanie wzrośnie, a to za sprawą rocznej czerwcowej waloryzacji, która jest wyższa  niż w ubiegłym roku. Składki i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc., a środki na subkontach – o 9,91 proc.

Jak co roku w czerwcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzuje składki zapisane na koncie i subkoncie ubezpieczonego, które są podstawą obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. W przypadku osoby, która zgromadziła na swoim koncie 450 tys. zł kapitału, tegoroczna waloryzacja składek pozwoli obliczyć jej emeryturę wyższą nawet o ponad 250 zł (dla kobiety w wieku 60 lat) lub ponad 300 zł (dla mężczyzny w wieku 65 lat). 
Z kolei osoba, która ma na koncie 850 tys. zł, może otrzymać świadczenia wyższe o około 480 – 580 zł - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Tegoroczna waloryzacja jest wyższa niż ubiegłoroczna. Wskaźnik waloryzacji składek i kapitału początkowego wynosi 114,87 proc. i jest równy nominalnemu wzrostowi przypisu składek na ubezpieczenie emerytalne w ubiegłym roku (z uwagi na to, że był on wyższy od średniorocznej inflacji w 2023 r., która wyniosła 14,4 proc.).  Natomiast wskaźnik waloryzacji środków na subkoncie wynosi 109,91 proc. i jest równy średniorocznej dynamice nominalnego PKB w ostatnich pięciu latach. Jego wysoka wartość jest zatem wynikiem trwałego i szybkiego wzrostu gospodarczego Polski w ostatnich latach.

 

W ostatnich latach wskaźniki waloryzacji składek były bardzo wysokie i pozwalały na pomnożenie kapitału emerytalnego w ZUS-ie na poziomie nienotowanym na żadnej lokacie (9,33 proc. w 2022 r., 14,40 proc.  w 2023 r.). Podobnie wysokie wskaźniki dotyczą waloryzacji subkonta (7,07 proc. w 2022 r., 9,20 proc.  w 2023 r.). Po tegorocznej czerwcowej waloryzacji przykładowo osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, waloryzacji jej konto wzrosło o 66,9 tys. zł, czyli do 516,9 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan konta zwiększył się o 126,4 tys. zł, czyli do 976,4 tys. zł.

 

Dane z przeprowadzonej waloryzacji rocznej będą uwzględnione w informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) według stanu na 31 grudnia 2023 r. i udostępnione na profilach ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Zgodnie z obecnymi przepisami ZUS nie wysyła już papierowych listów z informacją o stanie konta, chyba że poprosi o to klient.

Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.06.2024 09:32 Łukasz Maciejewski
Pierwsza publikacja:
04.06.2024 09:32 Łukasz Maciejewski
{"register":{"columns":[]}}