W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Narodowe czytanie w Ośrodku Kultury

12.09.2024

kobiety i jeden mężczyzna w kolorowych ubraniach pozują do wspólnego zdjęcia

W poniedziałek, 9 września dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2024. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Ośrodek Kultury wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich Grodzisko Dolne. Podczas tegorocznej, trzynastej już odsłony, akcji odbyło się wspólne czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

„Kordian” to jeden z najważniejszych utworów w kanonie lektur szkolnych i klasyki literatury polskiej. Powstał niemal dwa wieki temu podczas pobytu Słowackiego na emigracji i stanowi ważny głos w dyskusji na temat przyczyn upadku powstania listopadowego.

Autor ukazał w nim romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów rozdartych pomiędzy szczęściem osobistym a obowiązkiem wobec pogrążonej w niewoli Ojczyzny. Główny wątek dramatu prowadzi nas jednak do pokazania istotnych przyczyn upadku zrywu niepodległościowego.

W „Kordianie” pojawiają się i krzyżują ze sobą zarówno motywy realistyczne, jak i fantastyczne, a nastrojowa sceneria uwypukla symboliczny charakter dzieła. Jest to też dramat, który ma wymiar ponadczasowy i równie dobrze można go poniekąd odnieść do naszej współczesności.

O aktualności „Kordiana” we współczesnej dobie świadczą słowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który w liście okolicznościowym skierowanym do uczestników akcji napisał:

Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski.

Grodziskie Narodowe Czytanie zgromadziło dojrzałą publiczność. Zainaugurował je solowy występ wokalno-muzyczny Wojciecha Wołowca, po czym pani Dyrektor Ośrodka Kultury Katarzyna Mach-Wawrzaszek odczytała List Prezydenta Andrzeja Dudy.

Z kolei odbyło się czytanie fragmentów dramatu przeplatane muzycznymi akcentami.

Do wspólnego czytania zaproszone zostały panie: Maria Rydzik, Anna Rydzik, Renata Mazurek, Grażyna Baran, Krystyna Zagrodzka, Monika Fila, Anna Grzywna, Helena Chmiel, Małgorzata Burda-Król.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania ze specjalną pieczęcią Narodowego Czytania i zostali poproszeni do pamiątkowego zdjęcia. Lektura „Kordiana” stała się też przyczyną ożywionych dyskusji o kulturze i literaturze i przeniosła nas niejako do innej rzeczywistości.

Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, które razem z nami spędziły niezapomniane chwile delektując się wybitną polską literaturą.

                                                                                                                                 Ośrodek Kultury 

Zdjęcia (4)