W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

ZACHARZYN. Jarmark Bożonarodzeniowy 2023. Pierwszy taki… I nie ostatni!

Mikołaj i dzieci w Zacharzynie

Jarmark cudów

Chcieć to móc. Wymyślony i zapowiedziany przez Kamilę Szejner, wójt Gminy Chodzież Jarmark Bożonarodzeniowy stał się faktem. 10 grudnia na terenie przy świetlicy wiejskiej miało miejsce wydarzenie bez precedensu w historii gminy, wykraczające poza standardową funkcję jarmarku. Oto nieduża gmina wiejska zorganizowała być może jedną z największych w regionie imprez o charakterze społeczno-kulturowym - Jarmark Bożonarodzeniowy.  

Mimo niezbyt sprzyjającej aury do Zacharzyna zjechały setki jeśli nie więcej osób, by uczestniczyć we wspólnym święcie bycia razem. Według informacji na plakatach goście mogli liczyć na kiermasz regionalnych przysmaków i rękodzieła, występy w wykonaniu dzieci i dorosłych, spotkania ze świętym Mikołajem, świąteczne warsztaty dla dzieci i koncert kapeli góralskiej Hora. Jak było? Okazało się, że wszystkiego oferowano w dwójnasób. Trudno to zresztą było ogarnąć bowiem równolegle działo się wiele rzeczy. Rzeczywiście przysmaków oraz słodkości oferowano co niemiara, w tym wszelkiego rodzaju pierogów, ciast i świątecznych smakołyków z czekolady, występy na scenie trwały prawie na okrągło przerywane jedynie losowaniem konkursu radnych, Mikołajów spotkać można było niemal na każdym kroku, warsztaty dla dzieci cieszyły się nieprawdopodobnym wzięciem, zaś górale dali takiego czadu, że o mało scena nie pofrunęła do niebiesiech… do Maleńkiego. Wystarczy wspomnieć, że na imprezę podnajęto ponad 30 stoisk, które w gwiazdkowym kamuflażu udanie „robiły” za świąteczne miasteczko.

      Wójt Kamila Szejner przyznaje, iż przygotowania do jarmarku trwały od września. - Zaprosiliśmy lokalne firmy żeby wystawiły swoje produkty regionalne związane ze świętami, ale poprosiliśmy też nasze Sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich, a mamy ich 10, o przygotowanie różnego rodzaju potraw, stroików. Sołectwa wspólnie z KGW właśnie stoiska przygotowały. Bardzo pięknie włączyły się nasze 4 szkoły podstawowe, które przygotowały wspaniały występy dzieci. Ponad 100 dzieci dzisiaj zaprezentowało się na scenie, ale też widzieliśmy na stoiskach rękodzieła w wykonaniu rodziców uczniów ze szkół podstawowych gminy Chodzież.

      Uwagę dzieci i młodzieży ogniskował konkurs radnych z atrakcyjnymi nagrodami. Warunkiem było napisanie listu do św. Mikołaja i wrzucenie go do specjalnego pudła. Dla wielu ten nieduży wysiłek zaprocentował atrakcyjnymi wygranymi. - Wypada mi podziękować naszym radnym, którzy ofiarowali część swoich diet na zakup zabawek, takich które dzieciom się podobają najbardziej czyli klocków Lego, gier. Również dziękuję sponsorom którzy podarowali nam różnego typu gadżety, na przykład Nadleśnictwo przygotowało nam karmniki dla ptaków.

      Atrakcyjnie wypadły koncerty na scenie. Uwagę przyciągały zespołowe występy uczniów i ich muzycznych opiekunów. Szczególny aplauz budziły występy maluchów z przedszkoli. Wreszcie upust swojej artystycznej ekspresji mogły dać wszystkie trzy zespoły śpiewacze z terenu gminy, od paru lat prowadzone przez Marka Frąckowiaka,  co rusz mobilizowane oklaskami widzów.

      To nie wszystko, niesamowicie wyglądały warsztaty, które długi czas, ku uciesze pociech (może trochę mniej ich rodziców), trwały w sali głównej świetlicy. Na panujący wokół rozgardiasz ze stoickim spokojem reagował rezydujący tam Mikołaj (a może Gwiazdor wszak jesteśmy w Wielkopolsce). Jak się można było spodziewać największą atrakcją wieczoru był koncert uznanego góralskiego zespołu Hora. Lekkość i łatwość z jaką utalentowani górale traktują muzyczną materię zawsze budzi podziw, a wielu dopada w końcu wzruszenie. Zwłaszcza przejmująco i autentycznie w góralskim wykonaniu brzmią kolędy i pastorałki. Ciężko się im oprzeć.

      Po tak obiecującej premierze trudno nie myśleć o kontynuowaniu wydarzenia, choć wiele zależy tu od mieszkańców. Wójt jest za. - Jeżeli nasze sołectwa będą zadowolone, a sołtysi wyrażą aprobatę, rozpoczniemy przygotowania w roku 2024 do kolejnego Jarmarku Bożonarodzeniowego - dodaje na koniec Kamila Szejner.

Wiecej zdjęć  na FB

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}