W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

O Gminie

Położenie

Gmina Chodzież położona jest w północnej części województwa wielkopolskiego. Ze względu na urozmaiconą rzeźbę terenu i ogólne walory krajobrazowe, określana jest często mianem Szwajcarii Chodzieskiej. Północna jej część leży w Dolinie Noteci, południowa natomiast w obrębie Pojezierza Chodzieskiego. Najwyższy punkt w Gminie znajduje się na zachód od Chodzieży. Jest to kulminacja moreny czołowej-zwana Górą Gontyniec o rzędnej 192 m npm.
Najniższy punkt w Gminie znajduje się w dolinie rzeki Noteć, nad brzegiem rzeki, na północ od wsi Milcz i Nietuszkowo.
 

Zabytki i ciekawe miejsca

Na terenie Gminy można zwiedzać obiekty znajdujące się w rejestrze zabytków, są obiekty architektury oraz parki.
Do najciekawszych należą:
dwór z I ćw. XIX w oraz pałac z połowy XIX wieku w Oleśnicy. Rezydencję otacza park z okazami starych drzew, których wiek dochodzi do 250 lat, pałac w Nietuszkowie z 1878 roku z okalającym go parkiem, pałac z połowy XIX wieku w Pietronkach wykorzystywany obecnie jako Hotel i Restauracja. Całość otacza park dworski i krajobrazowy z XVIII, pałac w Strzelcach z parkiem dworskim z XIX wieku.
 

Charakterystyka

Gmina Chodzież zajmuje powierzchnię 21.274 ha, którą zamieszkuje  6.131 mieszkańców w 27 wsiach, w tym 11 sołeckich. Jest Gminą wokółmiejską, okalającą miasto Chodzież, w którym znajduje się siedziba Urzędu Gminy. Gmina ma charakter rolniczo-leśny, gdzie użytki rolne stanowią 43,20 %, lasy 49,10 %, a pozostałe grunty 7,70 %. Na uwagę zasługują również kompleksy stawów rybnych w Oleśnicy, gdzie oprócz ryb konsumpcyjnych produkuje się również materiał zarybieniowy ( pstrągi i jesiotry).Ponadto na terenie Gminy zarejestrowanych jest ponad 300 podmiotów gospodarczych, wśród których dominuje branża ceramiczna.

{"register":{"columns":[]}}