W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

STRÓŻEWO Jesteśmy Polakami, jak major Sucharski

Nazwa Szkoły

W piątek 21 października Szkoła Podstawowa w Stróżewie świętowała 50-lecie nadania imienia majora Henryka Sucharskiego. Z tej okazji obok wójta gminy Kamili Szejner uroczystość zaszczyciło wielu gości, w tym kultywujący pamięć o bohaterze Westerplatte przedstawiciele gdańskiego muzeum.

Takie jubileusze zdarzają się nieczęsto. Mimo zdrowotnej absencji dyrektora szkoły Piotra Jankowskiego poczynione wcześniej przygotowania zaprocentowały galą godną rocznicy. Z uwagi na kiepską aurę całość odbyła się w holu szkolnym. Po wprowadzeniu sztandaru szkolnego sylwetkę patrona przedstawiła Pani Agnieszka Ptakowska -Sysło.  Później w bardziej obrazowej formie skierowanej do najmłodszych uczniów to samo zrobiła prowadząca całą uroczystość Pani  Lidia Skóra. Wspomniała ona także, iż goście z Gdańska - dr. Jan Szkudliński i Mateusz Jasik - kierownik Oddziału Wartowni nr 1 na Westerplatte, przywieźli ze sobą kilka wyjątkowych pamiątek po majorze, w tym jego płaszcz i przybornik służący pielęgnacji i toalecie.

      Jako pierwsza z gości głos zabrała wójt Kamila Szejner, która przypomniała, że oto po okresie spokoju przeszliśmy do czasów niespokojnych i niestabilnych. - Za naszymi granicami trwa wojna, wielu Ukraińców musiało opuścić swoją ziemię i swoje rodziny. Mimo wojny wszyscy czujemy dumę, że jesteśmy Polakami, tak jak major Sucharski. Chciałabym, żebyście to zapamiętali drodzy uczniowie, kiedy w życiu zawodowym zajmiecie już nasze miejsca.

      Po krótkim wprowadzeniu przewodniczącej rady rodziców i gościa z Gdańska delegacja uczniów złożyła kwiaty pod szkolną tablicą upamiętniająca patrona. Minutą ciszy uczczono również wszystkich, którzy odeszli - pracowników szkoły i nauczycieli. Część artystyczną wypełniły pieśni patriotyczne związane

z tematyką morską, a także scenki szkolne w wykonaniu uczniów dotyczące historii szkoły i przybliżające postać patrona. Nie zabrakło również wystąpień nauczycieli, i dyrektorów - poprzedników dyrektora Jankowskiego, jak choćby Pani Danuty Regini.  Na finał zabrzmiał hymn szkolny, a po wyprowadzeniu sztandaru już w mniej formalnej atmosferze  podzielono urodzinowy tort z wizerunkiem patrona.

      Goście z Gdańska prezentowali zainteresowanym i przybliżali szczegóły wejścia w posiadanie autentycznego munduru majora Sucharskiego oraz jego osobistego przybornika. Chętnych by wysłuchać tych fascynujących opowieści zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli nie brakowało. Równolegle w innej z klas członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Budzynia przebrani w mundury ułanów z początku II RP relacjonowali młodym uczniom losy wojny z bolszewikami. Jak stwierdziła jedna z nauczycielek to była solidna choć niezobowiązująca lekcja historii i patriotyzmu…

 

Pozostałe zdjęcia na FB

      

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}