W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

SŁOMKI, GMINA CHODZIEŻ Na szlaku chwały

Zdjęcie chóru Gminy Chodzież

W sobotę 28 stycznia do sali wiejskiej w Słomkach zjechali się przedstawiciele władz gminy, powiatu, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, laureaci konkursu wraz z rodzicami oraz zaproszeni mieszkańcy. W największej gminnej sali zasiadło blisko 180 przybyłych gości, którzy wraz z organizatorami upamiętnili 104 rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Spotkanie rozpoczęło się od słynnej już, płomiennej przemowy Ignacego Jana Paderewskiego, którą do poznaniaków wygłosił w przededniu wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a w postać którego idealnie wcielił się prowadzący.  – „Co się w tej chwili w duszy mojej dzieje, każdy z was odgadnie. Po tym, co przed chwilą przeżyłem, słowo na ustach zamiera...” Dziś po ponad 104 latach od tamtych wydarzeń, spotykamy się na uroczystości, która jest dowodem naszego lokalnego uznania dla Powstańców Wielkopolskich…

      Po powitaniu i przedstawieniu gospodarza wieczoru, wójta gminy Chodzież Kamili Szejner pieśń powstańczą - Marsyliankę Wielkopolską z towarzyszeniem Orkiestry Chodzieskiego Domu Kultury wykonał prowadzący gminne zespoły wokalne - Marek Frąckowiak. Następnie uczestnikom przedstawiona została idea i zasady konkursu. Podkreślono także udział i zaangażowanie Marka Fifera – prezesa Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego koło w Chodzieży - autora pytań konkursowych. Oklaskami powitano  wiceprzewodniczącego TPPW w Poznaniu Romana Grewlinga, który poprowadził pasjonujące lekcje historii we wszystkich szkołach biorących udział w konkursie a także Panią Dorotę Marciniak, która wspierała swą ogromną wiedzą uczestników konkursu. Do konkursu szkolnego przystąpiło 51 uczniów z czterech szkół podstawowych, zaś w etapie gminnym wzięło udział 12 uczniów - laureatów trzech pierwszych miejsc. Wypada dodać, iż obok nauczycieli i dyrektorów szkół w organizacji konkursu bardzo pomocne okazały się panie Ewa Kubiś oraz Dominika Gruszczyńska. 

      Wreszcie przyszedł czas na nagrodzenie zwycięzców etapu szkolnego a następnie gminnego. Nagrody – smartfony, tablety, słuchawki, smartwatche i mobilne głośniki, które wręczyła wójt gminy Kamila Szejner, otrzymali:

 laureaci etapu szkolnego:  I miejsce : Aleksandra Żurek i Zofia Nowaczewska, II miejsce: Anastazja Buchowska i Wojciech Wiśniewski, III miejsce: Emilia Bruch i Zuzanna Maćkowiak ,

 laureaci etapu gminnego: I miejsce: Nikodem Kasperczak, Hanna Binkowska, Krzysztof Sałata, II miejsce: Natan Michor, III miejsce: Gabriela Szrama i Jakub Wawrzyniak.

      - Nie było Polski, ale my byliśmy Polakami. Pozostały wartości i tradycje które przetrwały 123 lata w naszych wioskach i w naszych domach. Tam uczono nas jak kultywować patriotyzm, naszą polskość, wiarę, zwyczaje… Powstańcom zawdzięczamy, że żyjemy dziś w wolnym kraju. Liczę że to wy, jako nasi następcy, lokalni patrioci przekażecie to następnym pokoleniom… - skomentowała Kamila Szejner zwracając się do młodzieży.

      Niezwykle ciekawy okazał się krótki wykład dr. Marka Fifera – „Powstanie Wielkopolskie na Ziemi Chodzieskiej”, w którym lapidarnie streścił sytuację mocarstw po I wojnie światowej oraz szansę jaka się pojawiła dodajmy wykorzystaną przez Polaków po  klęsce zaborców.

      Najbardziej atrakcyjnym punktem wieczoru był koncert w wykonaniu Orkiestry Chodzieskiego Domu Kultury pod dyrekcją  Sławomira Czapli. Ze sceny zabrzmiały wiązanki pieśni żołnierskich, ale także polskie hity w wykonaniu utalentowanej wokalistki Oliwii Tomczyk (m. in. „Choć pomaluj mój świat”, Rebeka, Dni których nie znamy, O mnie się nie martw). Burzę oklasków zebrało brawurowe wykonanie wiązanki melodii z polskich seriali. Spotkanie zakończyło profesjonalne, poruszające emocje wykonanie połączonymi siłami trzech zespołów - Echo Rataj, Rytm Nietuszkowa, Akord Strzelce, pod kierownictwem Marka Frąckowiaka – „Modlitwy o Pokój” oraz  „Póki Polska żyje w nas”.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}