W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

MILCZ. Gminno - Parafialne Święto Plonów a.d. 2023 Dożynki w gminie, jak wojewódzkie…

Pani Wójt wita się ze Starostami Dożynek w Milczu

Rozpoczął się sezon dożynkowy. W sobotę 19 sierpnia mimo upału i doskwierającego słońca na placu przy świetlicy wiejskiej w Milczu zebrały się tłumy mieszkańców, by wspólnie z rolnikami świętować zakończenie tegorocznych zbiorów. Nic dziwnego, w chodzieskiej gminie to rolnicze święto cieszy się niekwestionowanym prestiżem i szacunkiem.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się od symbolicznego korowodu i złożenia pod sceną wieńców dożynkowych wykonanych przez poszczególne sołectwa gminy Chodzież. Parę chwil później obok po sąsiedzku zainicjowano mszę dziękczynną w intencji rolników, którą celebrowali obaj proboszczowie chodzieskich parafii - księża Ireneusz Szypura i Jan Korygacz. Po poświęceniu wniesionych wcześniej bochnów ks. proboszcz Jan Korygacz z parafii Nawiedzenia NMP wygłosił homilię, w której życzył rolnikom by trwali w pokorze, „przed ziemią, która rodzi i żeby dalej budowali naszą polską rzeczywistość”. - Bo kto z Bogiem pracuje temu Pan Bóg błogosławi.

      Część oficjalną uatrakcyjniły Orkiestra Dęta z Chludowa oraz Biskupiński Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic. - Ten dar symbolizuje solidarność - stwierdziła podczas obrzędu chleba wójt Kamila Szejner. - Żeby mógł znaleźć się na naszym stole wcześniej był kształtowany pracą wielu rąk, wielu ludzi. Wiem jaki to trud, bo jako żona rolnika sama mierzę się z różnymi aspektami tej profesji. W tym roku aura rolników nie rozpieszczała, niektórzy jeszcze pracują na swoich polach… Duży problem stanowią ceny skupu. Poza tym z pewną obawą spoglądamy na gąszcz przepisów unijnych.

      Dziękując za trud i uzyskane plony dodała - Nasi rolnicy bez kompleksów mogą uchodzić za specjalistów w swoim fachu. Wieś rządzi się swoimi prawami. Chcę im podziękować za wychowanie kolejnych pokoleń  w poszanowaniu tradycji i w etosie pracy. Życzę wszystkim, by na naszych i waszych stołach chleba nigdy nie zabrakło. Następnie gospodarz gminy wraz z samorządowcami ruszyła by podzielić się świeżo wypieczonymi pajdami z gośćmi i gromadzącymi się coraz liczniej mieszkańcami.

      W dalszej części odznaczenia honorowe Za Zasługi dla Rolnictwa wręczono Katarzynie i Michałowi Szostak oraz Mieczysławowi Michalakowi. Następnie głos zabrali licznie w tym roku obecni posłowie, na koniec gratulacje i życzenia rolnikom złożył starosta chodzieski Mirosław Juraszek.

     Między występami Orkiestry Dętej z Chludowa, zespołu z „Biskupizny” (tak o sobie mówią) i utalentowanej grupy Intermezzo ogłoszono wyniki istotnych dla sołectw konkursów. Jury złożone z sołtysów w kategorii „Wieniec tradycyjny” najwyżej oceniło wspólne dzieło sołectwa Stróżewice. Następne miejsca zajęły Strzelce i Nietuszkowo. W kategorii wieńców współczesnych zwyciężyły ex aequo Rataje i Milcz, miejsce drugie zajęło Konstantynowo, a trzecie Zacharzyn. Natomiast rywalizację o miano najładniejszego dożynkowego stoiska wygrało sołectwo Rataje, przed Podaninem i Konstantynowem.

      Nie da się ukryć, że duża część przybyłych mieszkańców szczególnie oczekiwała ostatniego punktu programu, którym był koncert gwiazdy wieczoru zespołu Mejk. Wcześniej niezwykle efektowna i nieco tajemnicza wokalistka chętnie pozowała fanom do zdjęć i podpisywała płyty. Wreszcie po koncertowych emocjach przyszedł czas na zabawę taneczną…

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/photo?fbid=673566668125979&set=pcb.673566448126001

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}