W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

GMINA CHODZIEŻ, ZACHARZYN Gmina i Starostwo świętowały…

Dożynki chleb

Dożynki powiatu i gminy Chodzież, które zorganizowano w Zacharzynie z pewnością na długo pozostaną w pamięci. Nic dziwnego, gospodarze zadbali o wyjątkowe atrakcje. Wśród nich prawdziwą furorę zrobił zespół ANDRE.

W sobotę 3 września tereny przy nowo wybudowanej świetlicy odwiedziły setki osób, w tym kilku parlamentarzystów. Wcześniej, o godz. 14. 00 w kościele p.w. Matki Boskiej Królowej Polski, z okazji tegorocznego święta plonów odprawiono mszę św. dziękczynną. Mszę koncelebrowali proboszczowie z Chodzieży - Ireneusz Szypura, Jan Korygacz  oraz proboszcz parafii w Raczynie (której kościołem filialnym jest świątynia w Zacharzynie), ks. Karol Łybek. W przejmującym kazaniu dotyczącym marnowanej i wyrzucanej na śmieci żywności proboszcz Łybek podkreślał, jak ważne znaczenie ma słowo dziękuję…  - Dziękujemy wam rolnicy za wyprodukowane dla nas dobra. Niech w naszym życiu słowo „dziękuję” wybrzmi za każdy kawałek chleba i niech nigdy nie zginie z naszego języka i naszych ust…

      Po mszy św. niemal spod bramy kościoła w kierunku niedalekiego placu ruszył korowód z kilkunastoma wieńcami dożynkowymi i orkiestrą Chodzieskiego Domu Kultury na czele.  Po powitaniu gości,  w tym Grzegorza Piechowiaka - Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu d.s. Inwestycji Zagranicznych w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz senatora Adama Szejnfelda i posła na Sejm RP Krzysztofa Paszyka, a także samorządowców z terenu powiatu, głos zabrała gospodarz gminy, wójt Kamila Szejner.

      - Życie rolnika toczy się od świtu do świtu. Mijają dni, lata, zdrowie już nie te, a on ciągle pracuje dla nas, dla rodziny, dla kraju. Dzisiaj wszyscy wiedzą lepiej od rolnika, a tak naprawdę nikt nie wie jakim to jest okupione trudem. Życzymy wam, by ta ziemia którą uprawiacie obdarzyła was równie wielką miłością, jak wy darzycie ją…

      Starosta nawiązał także do tematu poruszonego w kazaniu. - Chciałbym by cała wspólnota zasługiwała na słowo dziękuję, bo wyrzucając żywność marnujemy część naszego dorobku. Konsumujmy tyle ile trzeba - nawoływał Mirosław Juraszek.

      Z minuty na minutę impreza rozkręcała się, przybywało stoisk i ludzi. Na scenie rozpoczęły się przygotowania do obrzędu dożynkowego z panią wójt i starostą w rolach głównych, w wykonaniu zespołu ludowego Chludowianie. Równolegle do pracy przystąpiła komisja konkursowa, która oceniała wieńce dożynkowe i stoiska poszczególnych sołectw. Po wręczeniu gospodarzom bochna chleba z tegorocznych zbiorów przez starostów dożynkowych - Dominikę Miazgę i Kamila Piterka, wójt oraz starosta powiatu udali się na widownię, by podzielić się nim z mieszkańcami. Dalej na scenę poproszono osoby którym Minister Rolnictwa i Rozwoju w Wsi przyznał odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”. W tym roku otrzymali je: Katarzyna i Tomasz Wienke,  Ewa i Roman Piterek, Krzysztof Koźlarek, i Aleksander Kermes. Część oficjalną zakończyły podziękowania oraz przemówienia gości.

      Krótko później część artystyczną rozpoczęli Chludowianie, a po nich zaprezentowała swoje możliwości Orkiestra ChDK pod dyrekcją Sławomira Czapli.  Jeszcze przed występem gwiazdy wieczoru zaprezentowali się wokaliści ze studia Esti prowadzonego przez Esterę Naczk. Jednak prawdziwe poruszenie by nie powiedzieć entuzjazm wywołało dopiero pojawienie się na scenie gwiazdy muzyki disco polo, zespołu ANDRE. Panom z pewnością do gustu przypadły popisy choreograficzne dwóch tancerek  towarzyszące zespołowi, wszystkim zaś wokalista w trakcie koncertu rozdający ze sceny płyty zespołu. Zabrzmiały największe hity zespołu - Ale Ale Aleksandra, Czarodziejko serc Złodziejko, czy Ta Szalona Karolina.

      Jeszcze przed występem ANDRE na scenie obie panie wójt oraz przewodnicząca Rady Ewa Śliwińska nagrodziły zwycięzców konkursów dla sołectw. I tak w kategorii „wieniec dożynkowy tradycyjny” zwyciężyły Strzelce, zaś w kategorii „wieniec współczesny” zwycięstwem ex aequo podzieliły się Milcz i Rataje. Również dwa pierwsze miejsca odnotowano w kategorii najładniejszych stoisk gdzie tryumfowały Rataje i Strzelce.  Całość zakończyła         trwająca do nocy zabawa ludowa.

Galeria z dożynek dostępna na naszym FB

pk

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}