W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

GMINA CHODZIEŻ Nasi, czyli Rataje na pikniku

Osoby na pikniku przy stoiskach

W niedzielne przedpołudnie 10 września na terenach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozpoczął się kolejny piknik naukowy, którego hasłem wiodącym była „Natura”. Gminę Chodzież reprezentowały panie z sołectwa Rataje, które postawiły na tematykę zbóż, chleba i zagadki dla dzieci.

Podobnie, jak w poprzednich latach na plac przy MOSiRze ściągnęły tłumy mieszkańców. Po godzinie 12 teren zapełniony został do granic możliwości. Wielu, by zdobyć pieczątki z poszczególnych stoisk decydowało się na uczestnictwo w rozmaitych zadaniach praktycznych i eksperymentach, co było warunkiem udziału w późniejszym losowaniu wartościowych nagród.

      Nie inaczej działo się na stoisku Gminy Chodzież, które w tym roku reprezentowało sołectwo Rataje. To już tradycja iż zwycięzca w konkursie stoisk  dożynkowych reprezentuje gminę na pikniku naukowym. W tym roku padło na Rataje, które wygrały konkurs „Stoisko dożynkowe 2023- Natura” i popisały się najładniejszym wieńcem w kategorii wieńców współczesnych. Na stoisku nie zabrakło więc potraw i lokalnych smakołyków autorstwa pań z KGW w Ratajach. Zgłodniali mogli liczyć m. in. na barszczyk z bułeczkami, chleb ze smalcem i ogórkiem czy różnorakie cista z herbatą lub kawą do kompletu. Dorośli by zdobyć upragnione pieczątki uczyli się rozpoznawać ziarna zbóż i układali puzzle. Najmłodsi zgadywali gdzie jest groch, czym się różni od kaszy i jak nazywają się poszczególne warzywa. Chętne dzieci po odpowiedzi na proste pytania dotyczących m.in. zwierząt hodowlanych obdarowywano kolorowankami. Ratajskie stoisko odwiedziły nie tylko panie z samorządu gminy Chodzież - zastępczyni wójta Ewa Kubiś i przewodnicząca rady gminy Ewa Śliwińska, ale także burmistrz Jacek Gursz, który chwalił jakość serwowanych przekąsek. Tuż obok po sąsiedzku swoje produkty - znakomitej jakości miody wystawiała pasieka Państwa Kermes. Tam też można było napić się smacznej (i zdrowej), lemoniady.

      Na pikniku wydarzeń było multum, atrakcja goniła atrakcję… M. in. chętni mogli uczestniczyć w ciekawych prelekcjach dotyczących prehistorii Ziemi - życia przed dinozaurami. Uczniowie ZSZ im H. Cegielskiego w Chodzieży proponowali ryzykowny choć tylko z nazwy eksperyment ze zjawiskiem, z którym mamy codziennie do czynienia na słońcu - fuzją jądrową. Na kilku stoiskach m. in. Towarzystwa Miłośników Ziemi Chodzieskiej królowały ptaki. Instruowano jak je obserwować, rozpoznać, jak odłowić i zaobrączkować, żeby nie zrobić im krzywdy. Dobrą zabawą okazało się konstruowanie własnej budki na ptaki na terenie zespołu stoisk Lasów Państwowych i Nadleśnictwa Podanin. W punktach prezentacji WOPR i OSP (Miasto Chodzież), można było zapoznać się z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy.

      W międzyczasie odbywały się losowania nagród m. in. smartwatchy dla najbardziej aktywnych, którzy pracowicie kolekcjonowali pieczątki na poszczególnych stoiskach. Ogłoszeni zostali także zwycięzcy konkursu fotograficznego. Piknik cieszył się wzięciem do samego końca, do godz. 16.

     

 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}