W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

GMINA CHODZIEŻ. Dzień Sołtysa Trzeba kochać i lubić wieś…

Sołtysi Gminy Chodzież

W poniedziałek 13 marca wójt gminy Chodzież Kamila Szejner spotkała się z sołtysami z terenu gminy. W sali sesyjnej czekała na nich kawa, słodkości i… miłe słowa powitania. Gościem specjalnym była posłanka na Sejm RP Maria Małgorzata Janyska.

Nie od dziś wiadomo iż problemów związanych z pracą sołtysa i szerzej - dotyczących rolnictwa na wsiach nie brakuje. Zanim jednak rozwinęła się dyskusja głos zabrała wójt gminy Kamila Szejner. - Przed nami okres wiosenny, święta i cykl zebrań wiejskich. Wspólnie z moimi współpracownikami życzymy Wam dużo zdrowia i zadowolenia z tej niezbyt wdzięcznej pracy. Bo żeby być sołtysem trzeba kochać i lubić wieś. Życzę wam żeby częściej dodawano wam wiatru w skrzydła niż je podcinano. Deklaruję też skromną pomoc…

      Z kolei Maria Janyska przyznała, iż długo nie zdawała sobie sprawy jak wygląda praca sołtysa. Dopiero podczas pracy w Tarnowie Podgórnym dotarło do niej, że to praca przez całą dobę. - Za tą ciężką pracą „na okrągło”, często kosztem rodziny nie idzie sprawiedliwe wynagrodzenie. Z tego powodu jesteście niedowartościowani, a już 5 lat temu padła propozycja by sołectwa zostały upodmiotowione, choćby po to, by sołtys mógł pozyskiwać fundusze. To absolutnie powinno być wynagradzane, będziemy o to walczyć - dodała poseł. - Tymczasem w okolicy padają firmy…

      Parlamentarzystka nakreśliła m. in. fatalną sytuację czarnkowsko-chodzieskiej mleczarni. Firma, która funkcjonuje 85 lat stoi na skraju bankructwa, bo nie jest w stanie uregulować opłaty za gaz. Ponad 100 członków rodzin w Chodzieży może stracić pracę. - Jak zniknie to już jej nie odbudujemy. Podobnie sytuacja w rolnictwie robi się katastrofalna. Szykuje się najgorszy od 20 może 30 lat rok tej branży…

      Choć na tym tle sytuacja gminy Chodzież nie wygląda źle, bowiem zdołała pozyskać 20 mln zł. z Polskiego ładu, podczas luźnej rozmowy, która się wywiązała sołtysi wypunktowali wiele innych zagrożeń. Drastycznie spada pogłowie bydła i świń, a w miejsce naszych hodowców pojawiają się inni m. in. z Niemiec. Jeśli padnie sektor żywności, przy drogich nasionach, nawozach, paszach, prądzie i gazie natychmiast odczuje to miasto. Na to nakładają się ciągle kiepskie drogi i wykluczenia komunikacyjne niektórych miejscowości. Sołtysów interesował także temat dystrybucji węgla (do 30 marca obowiązuje złożenie wniosków). Na koniec ustalony został  termin dożynek gminnych, które w tym roku odbędą się 19 sierpnia w Milczu.

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}