W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

O programie u nas...

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które będą musiały od 1 września 2022 roku mieć wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

https://www.gov.pl/web/laboratoria/uchwala

https://www.gov.pl/web/laboratoria

W ramach programu szkoła zakupiła następujący sprzęt:       

 1. Z! Aparat fotograficzny. Lustrzanka Canon
 2. Mikrofon kierunkowy nakamerowy  Synco
 3. Mikroport Synco G1 A1bezprzewodowy
 4. Zestaw lampa Mini Boom Żuraw Oświetleniowy Softbox
 5. Gimbal ręczny FeiyuTech G6 Max
 6. Laptop multimedialny
 7. Statyw Francier
 8. Instrukcja BHP
 9. Stacja lutownicza z gorącym powietrzem
 10. Filament PLAbiały, żółty, niebieski, czerwony, szary, zielony, czarny, pomarańczowy, zielony, beżowy każdy po 1kg
 11. Drukarka 3D
 12. Robot mBot Ranger
 13. Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami Najbardziej kompletny samouczek
 14. Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami. Rozszerzenie zestawu startowego do nauki

Rzeczy zakupione w drugiej turze to:

 1. Licencja ClassVR
 2. LEGO Edukation
 3. Długopis 3D
 4. Wkłady do długopisu 3D
 5. Okulary Class VR Premium VRP2

Drukarka 3D oraz długopisy 3D będą wykorzystywane na zajęciach z matematyki oraz nauczania wczesnoszkolnego, a także na lekcjach z innych przedmiotów. Dzięki zastosowaniu nowinek technologicznych rozwijać będziemy u uczniów wyobraźnię przestrzenną i kreatywność oraz poznawanie nowych technologii związanych z drukiem 3D.

Robot mBot będą wykorzystywane do realizowania podstawy programowej dla przedmiotów „zajęcia komputerowe” oraz „informatyka” zgodnie z wymaganiami określonymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Dzięki stale rozwijanej i aktualizowanej bazie scenariuszy (dostępnej online), robot może zostać wykorzystany również do nauki matematyki, geografii, fizyki czy nawet języków obcych.
Robot edukacyjny mBot sprawdzi się także jako urządzenie wspierające rozwój dzieci w świetlicy szkolnej, bibliotece oraz podczas zajęć specjalnych.

Wyposażenie zostało zakupione do sal lekcyjnych.

Powyższy sprzęt będzie wykorzystany  na zajęciach  informatycznych, przedmiotowych oraz na zajęciach kółka fotograficzno-filmowego.

Drukarka 3d wraz z laptopem pozwoli na wydruk m. in. własnych, stworzonych przez uczniów projektów, narzędzi dydaktycznych i pomocy naukowych, pamiątek, nagród i upominków – z gotowych projektów, jak i stworzonych podczas zajęć, elementów makiet, wynalazków i modeli, które mogą zostać wykorzystane podczas lekcji, w pracy projektowej lub prezentacji.

System Class VR zostanie wykorzystany  do realizacji podstawy programowej z wielu przedmiotów m.in. w pracowni matematycznej, chemicznej, fizycznej, przyrodniczej, biologicznej, geograficznej, językowej i historycznej. Dzięki mikrokontrolerowi Arduino uczniowie będą mieli możliwość nauki programowania oraz poszerzą swoją  wiedzę z zakresu elektroniki i nowoczesnej technologii.

Stacja lutownicza umożliwi naukę lutowania podczas zajęć technicznych

Aparat fotograficzny oraz akcesoria w postaci; statywu, lamp, mikrofonu, mikroporytu i gimablu umożliwi naukę fotografowania i filmowania oraz pozwoli stworzyć niezapomniane materiały z życia szkoły i uczniów.

{"register":{"columns":[]}}