W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Konstytucja 3 Maja

30.04.2024

Dnia 30 kwietnia uczniowie naszej szkoły uroczyście obchodzili 233. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

akademia

Odświętnie ubrani wzięli udział w akademii poświęconej uchwaleniu pierwszej w historii Polski Ustawy Rządowej z dnia 3 Maja 1791 roku. W przepięknym programie artystycznym uczniowie klas 4 – 8 przypomnieli sytuację polityczną Rzeczypospolitej w XVIII wieku, okoliczności uchwalenia Konstytucji, jej twórców oraz główne założenia. Należy bowiem pamiętać, że Konstytucja 3 Maja uchwalona podczas obrad Sejmu Czteroletniego, uważana jest za pierwszą w Europie i drugą na świecie, nowoczesną ustawę zasadniczą. Pomimo krótkiego okresu obowiązywania, była niewątpliwie wielkim osiągnięciem narodu polskiego walczącego o niezależność państwową. Reformy w niej zawarte stwarzały szansę na rozwój gospodarczy i polityczny naszego kraju. 
Dodatkowo uczniowie wykonali wzruszające wiersze o tematyce patriotycznej, które przeplatały się z piosenkami w wykonaniu szkolnego chóru pod kierunkiem p. W. Ozgi. 
Na zakończenie uczniowie klas 1 – 3 wspólnie zaśpiewali piosenkę o biało – czerwonej fladze, która symbolizuje suwerenność państwową i  nawiązuje do tradycji historycznej Polski. 

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}