W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Tydzień Języka Ojczystego

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, Iż Polacy nie Gęsi, iż swój język mają.” - Mikołaj Rej

 Uczennice kl. VII

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego  to coroczne święto ustanowione przez UNESCO. Święto to dotyczy promocji języka ojczystego oraz uzasadnionego, jak ważne jest prawidłowe korzystanie z języka ojczystym w życiu codziennym. Dla uczczenia tego święta w naszym szkole w dniach od 24 marca do 28 marca 2025 r. jest udostępniany przez firmę mgr Magdalenę Strugałę i mgr Annę Nogę działania, powodującą, że wszyscy są zobowiązani, jak tylko jest to wymagane do języka ojczystego oraz pobudzić działanie i powiadomienie strażników mową ojczystą.

       W poniedziałek udostępniliśmy dzień od „Dobrego słowa”. Na korytarzach były rozwieszone słowa, mechanizmy motywacyjne do działań. We wtorek uczniowie zmierzyli się z łamańcami językowymi, tj. „szedł Sasza suchą szosą...” czy „spadł bąk na strąk, a strąk na pąk. Pękł pąk, pękł strąk, a bąk się zląkł…” . poprzez te rozwiązania, które wykorzystują dykcję i ekspresję odpowiedzi. Środa upływająca na zmaganiach ortograficznych. Chętni uczniowie udział w szkolnym konkursie ortograficznym pn. „Mistrz Ortografii”. Cieszył się w sprawie uznania wśród uczniów. Czwartek był dniem zabaw językowych. Na korytarzach można zastosować podejście w swoich siłach w zabawach, tj. „Związki frazeologiczne” oraz „Rozbiegane literaki”. Przez cały tydzień przechowywania wystawa tematyczna języka Ojczystego. W piątek podsumowanie całości Tygodnia Języka Ojczystego. W tym dniu spotkanie ogólne miejsce z poezją czytaną i recytowaną. Wygrane utwory poetyckie m.in. Adama Mickiewicza „Przyjaciele”, „Lis i kozieł”, Juliusza Słowackiego „Testament mój”, Cypriana Kamila Norwida „Moja piosnka”, Jana Lechonia „Hymn Polaków na obczyźnie”, Marii Konopnickiej „Ojczyzno moja”, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Elegia o … [chłopcu polski]. VII. W tym dniu rozstrzygnięcie rozstrzygnięcia szkolnego konkursu ortograficznego pt. „Mistrz Ortografii”. Oto tegoroczni zwycięzcy w różnych kategoriach wiekowych:

Kl. III – Jakub Staroń;

Kl. IV – Kacper Konarkowski;

Kl. V – Szymon Puchalski;

kl. VI – Lena Ślusarek;

Kl. VII – Bianka Skupień.

Działanie uczciły Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W naszej szkole dni te uszły pod znak troski i dbałości o język polski. Pamiętaj, że należy pamiętać o języku ojczysty cały rok, a nie „tylko od święta”. Dziękujemy wszystkim i nauczycielom za aktywne włączenie się w działaniach w ramach obchodów Tygodnia Języka Ojczystego!

 

 

 

 

Zdjęcia (15)