W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Przedszkolaki i uczniowie w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Zdjecie_główne

Z okazji dnia 21 marca uczniów klas I- IV ze Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Pieczyskach udali się na pełny do Muzeum Ziemi Wieluńskiej na warsztaty wielkanocne. W ich trakcie dzieci otrzymywały zwyczaje świąteczne na ziemi wieluńskiej, które zostały połączone z pokazem medycznym prezentującym proces do świąt Wielkiej Nocy (czas postu i związanych z tym zwyczaje, Niedziela Palmowa, zachowaniee pokarmów). Następnie uczeń pod czujnym okiem pana przewodnika samodzielnie wykonali tradycyjne pisanki. Następnie ozdabiali jajka gorącym woskiem pszczelim, a następnie barwili je kolorową bibułą. Na potwierdzenie pobytu w muzeum wszyscy z wielkimi zgłosli wystawę „Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939”. Mieli możliwość obejrzenia najciekawszego materiału wystawy etnograficznej „Życie codzienne wsi wieluńskiej wystawy na początku XX wieku” oraz archeologicznej „Pradzieje ziemi wieluńskiej”. Po nauczaniu z historii i tradycji naszego regionu uczniów udali się do kina Syrena na film „Szkoła magicznych zwierząt”.

Dzień później 22 marca okazje do udziału w warsztatach wielkanocnych oraz zwiedzenia muzeum dla dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Pieczyskach. Dzieci z uwagą wysłuchały pana, który w ciekawy i szczególny sposób opowiadał o zwyczajach wielkanocnych, prezentował instrumenty i przedmioty związane z tradycjami wielkopostnymi. Dzieci odpowiadające na zadawane pytania określone zostały, co należy wstawić do koszyczka oraz jak podzielić Śmigus-Dyngus. Przedszkolaki wykonane własne pisanki przy pomocy woskowych kredek i kolorowej bibuły. nadzorować oglądanie wystawy etnograficznej i archeologicznej działalności w muzeum.

Wyjazdy były dla dzieci wielką kreatywnością, ale przede wszystkim ich wiedzą, nie tylko tradycją wielkanocnych, ale także historią regionu Ziemi Wieluńskiej. Była to ciekawa tradycja kultury, tradycji, zwyczajów lokalnych oraz historii oryginalnego regionu.

Zdjęcia (22)

{"register":{"columns":[]}}