Program wychowawczo-profilaktyczny Szkoły Podstawowej w Pieczyskach na rok szkolny 2021/2022
Program wychowawczo-profilaktyczny
Szkoły Podstawowej w Pieczyskach na rok szkolny 2021/2022
1. Wstęp
Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny opracowano na podstawie diagnoz wewnętrznych, ankiet dla uczniów, rodziców oraz w oparciu o obserwacje, wywiady
i analizę, wyników ewaluacji, wyników nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora, wniosków i analiz z pracy zespołów zadaniowych, obserwacji oraz priorytetów MEiN na rok szkolny 2021/2022.
W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa w Pieczyskach wystąpiła o nadanie patrona szkoły. Wybór patrona to jedna z najważniejszych decyzji szkoły, bowiem patronem powinna zostać osoba, której życie i działalność służą pokoleniom. To autorytet reprezentujący treści i wartości bliskie dzieciom i młodzieży. W wybór zaangażowana jest cała społeczność szkolna. Proces wyboru patrona szkoły to znakomita okazja do zaangażowania uczniów, stworzenia im przestrzeni do dyskusji, dania możliwości decydowania, dokonywania wyboru. To także moment, kiedy razem z młodymi ludźmi można zastanowić się nad tym, kto ich inspiruje, co to znaczy autorytet, kogo chcieliby naśladować, czy potrzebują życiowych przewodników i gdzie ich mogą znaleźć.
Wyniki przeprowadzonej diagnozy potrzeb wskazują na:
- potrzebę profilaktyki ze szczególnym wskazaniem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza po okresie pandemii i zdalnego nauczania
- wdrożenie treści i zagadnień poruszających istotne problemy społeczne: zdrowotne, prawne, finansowe, klimatyczne i ochrony środowiska
- dbałość o zdrowie psychiczne i sferę emocjonalna uczniów, w tym podejmowanie działań uwzględniających zróżnicowane potrzeby rozwojowe i edukacyjne wszystkich uczniów
Podstawy prawne Szkolnego Programu Wychowawczego i Profilaktyki
· Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej - art.72.
· Konwencja o prawach Dziecka – art.3, art.19, art.33.
· Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. z 2017 r., poz. 356)
· Rozporządzenie MEN z dnia 09 sierpnia 2017r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
· Rozporządzenie MENiS z dnia 31.01.2003 roku w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem. (Dz. U. z 2003 r. Nr 26, poz. 226).
· Ustawa z dnia 26 października 1982 roku o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2002 r. Nr 11, poz. 209 z póź. zmianami).
· Ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2005 r. Nr 179, poz.1485).
· Ustawa z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (z póź. zmianami).
· Ustawa z dnia 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (z póź. zmianami).
· Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994r. o ochronie zdrowia psychicznego (z póź. zmianami).
. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 luty 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli.
. Statut Szkoły Podstawowej w Pieczyskach
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
· Kompetencje kluczowe w procesie uczenia się przez całe życie. Dz.U.UE.C.2018.189.1
Program wychowawczo-profilaktyczny obejmuje treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów, oraz treści i działania o charakterze profilaktycznym dostosowane do potrzeb rozwojowych uczniów, przygotowane w oparciu o przeprowadzoną diagnozę potrzeb i problemów, w tym czynników chroniących i czynników ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z używaniem substancji psychotropowych, środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych występujących w danej społeczności szkolnej, skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców.
Działalność wychowawczo-profilaktyczna w szkole polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia i wychowanka w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:
- fizycznej – ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia i wychowanka wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania zachowań prozdrowotnych,
- psychicznej – ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, ukształtowanie postaw sprzyjających wzmacnianiu zdrowia własnego i innych ludzi, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi zdrowia,
- społecznej – ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym.
- duchowej - ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia.
Diagnoza środowiska szkolnego i sytuacji wychowawczej
Każdego roku przeprowadzana jest diagnoza środowiska, analizuje się potrzeby i zasoby szkoły z obszaru wychowania i profilaktyki w szkole. Uwzględniana jest diagnoza potrzeb i problemów występujących w szkole. Rozpoznawanie problemów odbywało się w sferze emocjonalnej, społecznej i fizycznej po powrocie uczniów do szkoły ze zdalnego nauczania. Diagnoza odbywa się na podstawie:
- spostrzeżeń wychowawców na temat klasy,
- analizy potrzeb i oczekiwań rodziców oraz uczniów dotyczących realizacji treści profilaktycznych i wychowawczych,
- obserwacji bieżących zachowań uczniów na terenie szkoły,
- analizy uwag wpisanych do dziennika i zeszytów pochwał i uwag.
- ankiet przeprowadzanych wśród uczniów i rodziców po powrocie ze zdalnej nauki
- plebiscytu w klasach 3-7 dotyczącego zapotrzebowania uczniów na poszczególne tematy z problematyki profilaktyki i wychowania.
Uzyskane wyniki badań (rozpoznane typowe problemy u uczniów – grupowe i indywidualne)
Zidentyfikowany obszar/problem |
Propozycje działań interwencyjnych |
Izolacja, problemy z ponownym wejściem do grupy |
Reintegracja z zespołem klasowym Stosowanie zindywidualizowanych sposobów pomocy i wsparcia dla ucznia |
Utrata pewności siebie i wiary we własne możliwości |
Wzmocnienia, pozytywna informacja zwrotna, zadania na miarę możliwości ucznia, pomoc innym |
Stres, stany lękowe, niepokój |
Rozmowy, techniki relaksacyjne Aktywność fizyczna (bieganie, siłownia, taniec, spacery itp.) Wpływ na otoczenie, np. wybór zadań, planowanie działań w klasie Włączanie w pomoc innym, przysługa dla innych |
Nadwaga i otyłość |
Ruch, spacery, właściwa dieta |
Lęk związany z niewywiązywaniem się z obowiązków zdalnego uczenia się |
Dokonanie diagnozy umiejętności bez oceniania |
Sprzeczne informacje związane z COVID 19 i szczepieniami |
Rozmowy – analiza faktów, obalanie mitów. |
Agresja, przemoc w grupie rówieśniczej, w domu |
Profilaktyka, działania wpisane w programy edukacyjne |
Uzależnienie od komputera, gier online lub telefonu |
Rozpoznanie i rozwijanie zainteresowań ucznia, organizacja czasu, wprowadzenie ograniczeń przez rodzica, kontakt ze specjalistami |
W środowisku rodzinnym uczniów Szkoły Podstawowej w Pieczyskach w znacznej większości przeważają właściwe postawy wychowawcze.
Nadrzędną rolą szkoły jest wspomaganie wychowawczej roli rodziny. Wychowanie jest ukierunkowane na wszechstronny rozwój osobowy ucznia. Pełni w szkole rolę nadrzędną, nadająca sens działaniom profilaktycznym. Działania profilaktyczne tworzą warunki do sprawnej realizacji procesu wychowawczego /poprzez zapobieganie i korekcję.
Przy opracowaniu programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły uwzględniono:
- dotychczasowe doświadczenia szkoły,
- propozycje dotyczące treści o charakterze wychowawczym i profilaktycznym autorstwa rodziców, uczniów i nauczycieli,
- analizę sytuacji wychowawczej, w tym zagrożeń uzależnieniami,
- przewidywane zmiany w szkole i środowisku uczniów, które w najbliższej przyszłości będą miały wpływ na proces wychowania.
- Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022
Program ma charakter otwarty, może być poddawany modyfikacjom i dostosowaniu do zaistniałych potrzeb.
Program opiera się na założeniu, że pierwotne i największe role wychowawcze w stosunku do swoich dzieci posiadają rodzice; rodzina pełni kluczową rolę w kształtowaniu osobowości dziecka. Szkoła wspiera rodziców w dziedzinie wychowania. Współpraca z domem rodzinnym jest warunkiem powodzenia pracy wychowawczej, a jednolite, szerokie spektrum działania wychowawczo-profilaktycznego warunkuje sukces.
Wychowanie jest ukierunkowane na wszechstronny rozwój osobowy ucznia. Pełni w szkole rolę nadrzędną, nadającą sens działaniom profilaktycznym. Działania profilaktyczne tworzą warunki do sprawnej realizacji procesu wychowawczego /poprzez zapobieganie i korekcję/.
Wszystkie działania w ramach programu realizowane są z uwzględnieniem procedur zawartych w dokumentach:
W ramach programu realizowane są kompetencje kluczowe, które stanowią połączenie wiedzy, umiejętności i postaw uważanych za niezbędne dla potrzeb samorealizacji i rozwoju osobistego, aktywnego obywatelstwa, integracji społecznej oraz zatrudnienia.
Działania wychowawczo- profilaktyczne i sposób ich realizacji
na rok 2021/22
Działania skierowane do uczniów
- Sfera społecznego rozwoju ucznia – kształtowanie postaw społecznych (relacje)
Zadania |
Sposób realizacji |
Odpowiedzialni |
Zapoznanie z podstawowymi prawami ucznia i obowiązkami wynikającymi z roli ucznia oraz członka społeczności szkolnej, rodziny i kraju |
|
nauczyciele
wychowawcy
|
Kształtowanie umiejętności komunikacyjnych i przestrzeganie obowiązujących reguł, dbałość o język i kulturę wypowiadania się oraz o dobry klimat w szkole |
1.Uczniowie znają i stosują formy dobrego Zachowania. 2.Organizowanie imprez kulturalnych z zachowaniem obowiązujących reguł. 3.Zorganizowanie Dnia Życzliwości i konkursu „Mistrz dobrych manier”. 4.Uczenie właściwych zachowań wobec osób agresywnych i obcych (negocjacja, żart, rozładowanie napięcia). 5.Zajęcia wychowawcze nt. przeciwdziałania przemocy, agresji, hejtu, dyskryminacji, asertywności. 6.Zajęcia rozwijające kompetencje w zakresie rozumienia i używania języka w sposób pozytywny, |
wychowawcy
opiekun SU
wychowawcy
pedagog
nauczyciele |
Upowszechnianie i realizacja w szkole działań służących budowaniu więzi ze wspólnotą lokalną i narodową, wspieranie idei wolontariatu, kształtowanie przedsiębiorczości |
1.Włączanie się w akcje społeczne, charytatywne, działalność wolontarystyczną – działania wg. Harmonogramu. 2.Realizacja projektów i innowacji. 3.Wspieranie samorządności uczniów. 4.Pogadanki, dyskusje w kl. VII-VIII nt. ważnego problemu społecznego jakim są finanse i związane z tym kwestie prawne. |
pedagog opiekun wolontariatu nauczyciele opiekun SU, nauczyciel doradztwa zawodowego i WOS
|
Nabywanie kompetencji społecznych i obywatelskich |
1.Realizacja zadań z Podstawy Programowej. 2.Zajęcia wychowawcze i w klasach I-III nt. komunikacji interpersonalnej, nauka wyrażania własnych opinii poprzez dyskusję. 3.Współpraca z rzecznikiem Praw Ucznia 4.Wdrażanie do wielojęzyczności, obchody Dnia Języków Obcych - Program Powszechnej Dwujęzyczności - organizowanie pomocy koleżeńskiej, |
nauczyciele wychowawcy,
pedagog nauczyciel j. angielskiego wychowawcy |
Integrowanie zespołów klasowych, w tym uczniów z niepełnosprawnościami, przewlekle chorych i odmiennych kulturowo, obcokrajowców |
1.Organizowanie działań integracyjnych, z naciskiem na kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych. 2.Obchodzenie świąt okolicznościowych i klasowych z uwzględnieniem procedur bezpieczeństwa.
|
wychowawcy pedagog
|
Rozwijanie systemu pomocy materialnej i społecznej |
1.Udzielanie pomocy w szkole: wyprawka dla ucznia, dofinansowanie do obiadów, wycieczek. 2.Współpraca z instytucjami pomocowymi. 3.Akcje charytatywne.
|
wychowawcy pedagog nauczyciele |
Wychowanie w duchu poszanowania dla przyrody, poruszanie kwestii społecznych dotyczących klimatu i ochrony środowiska |
1.Realizacja zadań z Podstawy Programowej. 2.Organizowanie i włączanie się w akcje, konkursy ekologiczne. 3.Zajęcia rozwijające kompetencję przyrodniczą w kontekście zmian powodowanych przez działalność człowieka oraz rozumienie swojej odpowiedzialności za środowisko. 4.Akcja „Sprzątanie świata” |
nauczyciele nauczyciele: przyrody, biologii, chemii wychowawcy
|
Przygotowanie uczniów do wyboru zawodu, rozwijanie kompetencji w zakresie przedsiębiorczości. |
1.Udział uczniów w zajęciach z doradztwa zawodowego. 2.Określenie własnego hobby, rozwijanie kreatywności i myślenia strategicznego, rozwijanie umiejętności pracy w grupie. 3.Prezentowanie zawodów. 4.Autoprezentacja. 5.Spotkanie i warsztaty zawodoznawcze (kl VIII). 6.Udostępnianie informacji o szkolnictwie ponadpodstawowym (klasy VIII), 7.Organizacja spotkań z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych z uwzględnieniem bezpieczeństwa uczniów, np. on-line. |
doradca zawodowy wychowawcy pedagog nauczyciel WOS
|
Wzmacnianie roli rodziny |
1.Realizacja zadań z Podstawy Programowej. 2.Zajęcia wychowawcze, pogadanki, dyskusje. 3.Udział uczniów i rodziców w imprezach szkolnych np. Dzień Dziecka, piknik rodzinny. |
nauczyciele wychowawcy |
Profilaktyka zagrożeń |
1.Uczestnictwo w zajęciach mających na celu wyeliminowanie niepożądanych zachowań, takich jak: agresja, przemoc psychiczna, zachowania dyskryminacyjne, cyberprzemoc. 2.Systematyczna edukacja uczniów w zakresie radzenia sobie z własnymi trudnymi uczuciami oraz w zakresie ochrony przed agresją. 3.Respektowanie przez uczniów zbioru zasad obowiązujących w szkole- pogadanki, dyskusje 4.Stała współpraca pracowników szkoły w zakresie zaobserwowanych negatywnych zachowań uczniów- reagowanie na wszystkie niepożądane zachowania. 5.Organizacja spotkania z policjantem nt. odpowiedzialność prawna nieletnich. 6.Kształtowanie pożądanych społecznie postaw wobec zagrożeń cywilizacyjnych, propagowanie informacji o zagrożeniach cywilizacyjnych (terroryzm, choroby, głód)- jak sobie radzić, gdzie szukać pomocy. |
pedagog wychowawcy
koordynator ds. bezpie- czeństwa pedagog wychowawcy |
- Sfera rozwoju psychicznego- wartości, normy, wzory zachowań (kultura)
Zadania |
Sposób realizacji |
Odpowiedzialni |
Wspieranie indywidualnego rozwoju ucznia |
1. Indywidualizacja nauczania, zapewnienie wysokiej jakości kształcenia oraz wsparcia psychologiczno – pedagogicznego wszystkim uczniom z uwzględnieniem zróżnicowania ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych. 2.Diagnoza: ocena zagrożeń, potrzeb uczniów. 3.Promowanie i prezentacja osiągnięć uczniów w celu budowania poczucia własnej wartości. 4. Nauka dokonywania samooceny i oceny pracy innych. 5.Zajęcia nt. praw człowieka, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych w tym odpowiedniego zachowania w czasie zajęć lekcyjnych i na terenie szkoły. 6. Wspomaganie uczniów obcokrajowców. |
nauczyciele
wychowawcy
nauczyciele |
Ochrona zdrowia psychicznego |
1.Realizacja zadań z Podstawy Programowej i planów wychowawczych poszczególnych klas. 2. Zajęcia nt. radzenia sobie z emocjami, stresem. 3.Dyskusje, pogadanki nt. higieny umysłu: znaczenie snu, higiena pracy i wypoczynku, przeciążenia intelektualnego. 4. Wspieranie dobrostanu emocjonalnego, utrzymywania zdrowia psychicznego uczniów. 5. Pomoc specjalistyczna dla uczniów doświadczających trudności i problemy. |
nauczyciele
pedagog |
Kształtowanie poszanowania dla tradycji i kultury własnego narodu, a także poszanowania innych kultur |
1.Kultywowanie tradycji i obyczajów regionu, w którym funkcjonuje szkoła. 2.Uczniowie dokonują analizy postaw, wartości, norm społecznych, przekonań i czynników, które na nie wpływają. 3.Uczniowie mają szacunek dla kultury i dorobku narodowego: - biorą udział w uroczystościach o charakterze szkolnym i państwowym, - uczestniczą w wycieczkach i zwiedzają muzea - składają hołd pamięci poległym - rozwijają umiejętności właściwego zachowania się z uwzględnieniem sytuacji i miejsca 3.Uczniowie rozwijają świadomość na temat zasad humanitaryzmu. |
nauczyciele pedagog |
Profilaktyka zagrożeń |
1.Przeciwdziałanie objawom dyskryminacji – pogadanki, drama, filmy edukacyjne
|
wychowawcy nauczyciele |
Sfera fizycznego rozwoju ucznia- edukacja zdrowotna, bezpieczeństwo- profilaktyka zachowań ryzykownych
Zadania |
Formy realizacji |
Odpowiedzialni |
Działania informacyjne
|
1.Informowanie uczniów oraz rodziców o obowiązujących procedurach postępowania w czasie funkcjonowania szkoły w reżimie sanitarnym z powodu pandemii koronawirusa. 2.Udostępnienie procedur na stronie szkoły. 3.Omówienie zasad zachowania w szkole w reżimie sanitarnym z uczniami po powrocie do szkoły. 4.Poszerzenie wiedzy uczniów na temat szczepień ochronnych
|
nauczyciel biologii, wychowawcy
|
Upowszechnianie i realizacja w szkole programów służących promocji zdrowia i aktywności fizycznej, profilaktyki zachowań ryzykownych, |
1.Realizacja planu promocji zdrowia 2. Realizacja programów profilaktycznych 3. Uczestnictwo w konkursach profilaktycznych 4. Udział w zawodach sportowych
|
koordynator ds. promocji zdrowia wychowawcy nauczyciel w-f
|
Rozwijanie kompetencji osobistych i społecznych oraz umiejętności uczenia się poprzez organizowanie i wspieranie działań służących promocji zdrowego stylu życia |
1.Realizacja zadań z Podstawy Programowej. 2.Pogadanki, dyskusje w kl. I-VIII nt. ważnego problemu społecznego jakim jest zdrowe odżywianie. 3.Nauka zarządzania czasem i informacjami. 4.Zajęcia nt. sposobów efektywnego uczenia się, również w formie zdalnej, narzędzia pracy online 5.Działania higienistki szkolnej. 6. Profilaktyka zakażeń COVID-19 7.Rozmowy indywidualne 8.Ćwiczenia śródlekcyjne 9.Pogadanki o wpływie hałasu na zdrowie i psychikę 10.Pozytywne formy wypoczynku w szkole i poza nią: nauka gry w szachy, szkółka rowerowa 11.Organizowanie wycieczek krajoznawczych i rekreacyjnych |
nauczyciele wychowawcy
pedagog nauczyciel informatyki
higienistka
pedagog nauczyciele wychowawcy
nauczyciel pracownik szkółki wychowawcy |
Podejmowanie działań w celu zwiększenia zaangażowania uczniów w zajęcia wychowania fizycznego |
1.Zajęcia rozwijające kompetencje osobiste w zakresie wspierania swojego dobrostanu fizycznego i emocjonalnego poprzez uczenie zachowań prozdrowotnych. |
nauczyciel w-f |
Przeciwdziałanie uzależnieniom |
1.Zajęcia profilaktyczne dla kl. I-III nt. unikania zachowań niebezpiecznych, 2.Zajęcia w kl. IV-VIII na temat szkodliwości palenia papierosów, e-papierosów, picia alkoholu, zażywania dopalaczy. 3.Dzień bez papierosa- pogadanka 4.Dzień walki z AIDS 5.Zajęcia wychowawcze: zagrożenia w cyberprzestrzeni. 6.Realizacja programów profilaktycznych przy współpracy z PSSE: Dopalaczom mówimy STOP, Bieg po zdrowie
|
wychowawcy pedagog
pedagog
pedagog nauczyciel informatyki wychowawcy klasy 4,7 i 8, |
Dbałość o bezpieczeństwo |
1.Realizacja zadań z Podstawy Programowej. 2.Realizacja tematyki z bezpieczeństwa.
3.Pogadanki, dyskusje, lekcje, wychowawcze nt. wyrabiania krytycyzmu w korzystaniu z mediów i odpowiedzialnego korzystania z technologii cyfrowych. 4.Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych. 5.Reagowanie na przejawy cyberprzemocy, pogadanka na ten temat. 6.Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, 7.Konkurs Codeweek- tydzień kodowania |
nauczyciele koordynator ds. bezpie- czeństwa wychowawcy
nauczyciel informatyki
nauczyciel informatyki
|
- Sfera duchowa
Zadania |
Sposób realizacji |
Odpowiedzialni |
Poszukiwanie wartości, przygotowanie uczniów do życia zgodnie z wartościami |
1.Realizacja zadań z Podstawy Programowej, zajęcia wychowawcze i w klasach I-III. 2.Zajęcia wychowawcze w oparciu o bajki terapeutyczne i opowiadania z morałem, 3.Poszukiwanie w sztuce (literaturze, filmie, muzyce, religii) wzorów godnych naśladowania. 4.Zadania związane z nadaniem szkole patrona 5.Organizacja konkursów. |
nauczyciele wychowawcy
nauczyciele
|
Kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich |
1.Realizacja zadań z Podstawy Programowej. 2.Realizacja na zajęciach tematyki związanej z historią kraju, regionu, symbolami narodowymi 3.Dyskusje i pogadanki na temat zachowania odpowiedniej postawy wobec symboli narodowych i hymnu. 4.Upamiętnienie świąt państwowych i rocznic. 5.Organizacja apeli z okazji świąt narodowych z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa. 6.Uczniowie składają hołd pamięci poległym |
nauczyciele wychowawcy
nauczyciele
nauczyciel historii
wychowawcy |
Rozwijanie zainteresowań czytelniczych |
1.Realizacja zadań z Podstawy Programowej. 2.Akcje, programy nt. czytanie z dziećmi książek w klasach I-III, rozwijanie kompetencji językowych. 3.Działania biblioteki szkolnej. 4.Lekcje biblioteczne.
|
nauczyciele
bibliotekarka
|
Działania skierowane do rodziców/opiekunów uczniów
Zadania |
Formy realizacji |
Udostępnianie informacji o ofercie pomocy specjalistycznej |
Adresy poradni, numery telefonów zaufania, adresy najbliższych ośrodków pomocy.
Spotkania z wychowawcami. |
Informowanie rodziców o podejmowanych przez szkołę działaniach wychowawczo- profilaktycznych |
Zapoznanie rodziców z programem wychowawczo-profilaktycznym. Dni otwarte szkoły- kierowanie informacji do rodziców. Przekazywanie na bieżąco informacji o realizowanych programach wychowawczo- profilaktycznych za pomocą: poczty elektronicznej, strony internetowej szkoły, gazetek ściennych w szkole. |
Informowanie rodziców o funkcjonowaniu dziecka w szkole |
Przekazywanie na bieżąco informacji o sukcesach, trudnościach i problemach uczniów za pomocą dziennika elektronicznego, rozmów indywidualnych, zebrań klasowych. Rozmowy indywidualne z pedagogiem, dyrektorem szkoły.
Współpraca z radą rodziców |
Program wychowawczo-profilaktyczny jest realizowany w oparciu o współpracę rodziców, uczniów i nauczycieli.
Współpraca z rodzicami jest realizowana poprzez:
- Spotkania nauczycieli z rodzicami(grupowe, indywidualne).
- Zapoznanie rodziców z:
- zadaniami i zamierzeniami dydaktyczno-wychowawczymi w danej klasie i szkole,
- przepisami dotyczącymi zasad oceniania klasyfikowania i promowania uczniów,
- organizacją opieki psychologiczno-pedagogicznej, harmonogramem zajęć pozalekcyjnych organizowanych przez szkołę.
- Udział rodziców w podejmowaniu różnych decyzji istotnych dla pracy szkoły.
Rodzice:
- wspierają dziecko we wszystkich jego poczynaniach i zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa,
- wspierają wychowawców i nauczycieli w podejmowanych przez nich działaniach, służą wiedzą, doświadczeniem i pomocą,
- aktywnie uczestniczą w życiu szkoły,
- dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez dzieci (np. czuwają nad bezpiecznym korzystaniem z Internetu),
- zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa.
Wychowawcy i nauczyciele:
- prowadzą dokumentację nauczania,
- uczestniczą w doskonaleniu zawodowym indywidualnym (kursy, warsztaty, szkolenia) i grupowym (szkolenia rady pedagogicznej),
- zdobywają stopnie awansu pedagogicznego,
- poszerzają kwalifikacje zawodowe,
- starają się poznać sytuację rodzinną i osobistą ucznia,
- wspierają rozwój uczniów i usamodzielnianie się,
- dbają o poczucie bezpieczeństwa i akceptację ucznia w klasie,
- wnioskują o objęcie pomocą psychologiczno-pedagogiczną uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych,
- informują rodziców o proponowanych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
- integrują oddział,
- wykorzystują potencjał grupy do wspierania jej członków, oceniają zachowania uczniów,
- promują osiągnięcia klasy i pojedynczych uczniów,
- inspirują pracę zespołową w klasie, przydzielają zespołom zadania na rzecz klasy, szkoły i środowiska oraz wspólnie oceniają stopień ich realizacji,
- współpracują z dyrekcją szkoły,
- współdziałają z instytucjami pracującymi na rzecz dziecka m.in. policją, poradnią psychologiczno-pedagogiczną, sądami rodzinnymi,
- udzielają pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych w oparciu o rozpoznane potrzeby uczniów,
- wspierają swoją postawą i działaniami pedagogicznymi rozwój psychofizyczny uczniów, ich zdolności i zainteresowania,
- informują o potrzebach związanych z problemami w nauce oraz o przejawianych zdolnościach,
- inspirują uczniów do twórczych poszukiwań, aktywności i samodzielności,
- kształcą i wychowują dzieci w duchu patriotyzmu,
- reagują na przejawy nietolerancji, dyskryminacji i innych negatywnych zachowań,
- zabiegają o różne formy pomocy wychowawczej i materialnej dla uczniów, dostosowują wymagania edukacyjne do specyficznych potrzeb ucznia,
- współtworzą atmosferę życzliwości i zrozumienia, budzą szacunek swoją wiedzą, kompetencją i postawą,
- proponują uczniom pozytywne formy wypoczynku dostępne w szkole i poza nią.
Uczniowie:
- współorganizują imprezy i akcje szkolne,
- znają i przestrzegają norm zachowania obowiązujących członków społeczności szkolnej,
- akceptują innych uczniów i szanują ich prawa,
- współtworzą społeczność szkolną i wykorzystują swe prawo do samorządności,
- kierują swym rozwojem i stają się coraz bardziej samodzielni,
- mają szacunek do kultury, języka i tradycji narodowej,
- uczestniczą w opiniowaniu dokumentów szkolnych – statutu, programu wychowawczo‑ profilaktycznego.
Ewaluacja programu
Ewaluacja programu wychowawczo-profilaktycznego jest analizą i oceną wszelkich efektów jego wdrożenia. Wskaźnikami do ewaluacji są założone efekty. Ocena stopnia ich osiągnięcia jest oceną skuteczności założonego programu.
Narzędzia ewaluacji: wywiad, ankieta, obserwacja, dokumentacja szkolna, dzienniki, arkusz ewaluacji, spotkania zespołów nauczycieli.
Pod koniec roku szkolnego 2021/2022 przeprowadzona będzie ewaluacja programu za pomocą ankiet. Osobami ankietowanymi będą nauczyciele, rodzice oraz uczniowie naszej szkoły. Uzyskane wyniki posłużą do analizy przeprowadzonych działań, ich skuteczności oraz potrzeby wprowadzenia ewentualnych zmian.
Program wychowawczo profilaktyczny został uchwalony przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną.
Program wychowawczo-profilaktyczny przyjęto do realizacji na podstawie Uchwały nr 10-2021/2022 Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Pieczyskach z dnia 28 września 2021r