W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Nie marnuj jedzenia w święta.

Zdjęcie zostało wykonane w Łódzkiej sortowni

Nie marnuj jedzenia w święta.                                            
 
Rocznie Polacy wyrzucają do śmieci blisko 9 mln ton jedzenia. W najnowszym badaniu Banków Żywności do marnowania żywności przyznało się 39 proc. Polaków – o 9 proc. więcej niż w roku ubiegłym. W trakcie świąt i po nich problem wyrzucania jedzenia do śmieci jest szczególnie widoczny. Co zrobić, by bez wyrzutów sumienia cieszyć się świątecznym posiłkiem w gronie najbliższych?
Dlaczego marnujemy?                                                                                                                                      Nie potrafimy planować i myśleć przyszłościowo – marnujemy, bo przegapiamy termin do spożycia, przygotowujemy zbyt duże porcje posiłków  oraz robimy zbyt duże zakupy. Za taki stan rzeczy często odpowiedzialne są reklamy, które podkręcają nasz apetyt – „kup trzy, zapłać za dwa”, a także restauracje i bary serwujące potrawy na coraz większych talerzach.
Tymczasem skutki marnowania jedzenia to zanieczyszczenie środowiska oraz nadmierne wykorzystywanie zasobów naturalnych. Koszt wyprodukowania białka pochodzenia zwierzęcego wymaga znaczących nakładów finansowych związanych z użyciem wody                                i energii. Produkcja 1 kg wołowiny wiąże się z wykorzystaniem od 5 do 10 tys. litrów wody, To tyle, ile jedna osoba wypija przez 18 lat! Do produkcji jednego udka kurczaka (150g) zużywa się aż 650 litrów wody!
Co robić, by nie marnować jedzenia w święta
Zróbmy listę zakupów, przygotujmy potrawy, które lubią nasi goście, odpowiednio przechowujmy jedzenie, a to, czego nie zjemy, zamroźmy i wykorzystajmy później.
Zamiast przekraczać termin przydatności do spożycia, można go przedłużyć. Ryby mają bardzo krótki termin przydatności do spożycia, więc trzeba jak najszybciej zająć się nimi po świętach.  Dobrym pomysłem jest przerobić je na ryby w zalewie octowej z odrobiną włoszczyzny, ziela angielskiego i liścia laurowego. Z ryb możemy przygotować także zupę rybną, pastę na kanapki, a karpia podać zapiekanego z warzywami. Większość potraw można bez problemu mrozić: pierogi z kapustą, bigos, kapustę z grzybami. Mrożenie świetnie zniosą  pierogi i uszka ale także kawałek makowca czy świątecznego keksu.
Mniej znaczy więcej czyli odpowiednio porcjowanie
Aby tradycji stało się zadość, przygotowujemy 12 potraw i wszystkich chcemy spróbować. Dochowajmy tradycji, ale zróbmy mniejsze, degustacyjne porcje,  wtedy mamy gwarancję, że nie wyrzucimy połowy jedzenia do kosza.
Dobry produkt jest blisko
Dobrą jakość zapewniają przede wszystkim świeże, naturalne, nieprzetworzone produkty. Natura sama podpowiada nam co jeść i wykorzystywać w kuchni. Nie przypadkiem kiszona kapusta, suszone grzyby, jabłka, gruszki i orzechy to tak znaczące składniki potraw z wigilijnego stołu. Mamy przecież także długą tradycję marynowania warzyw i grzybów. Teraz właśnie nadchodzi czas kiedy korzystamy z darów lata i jesieni, zamkniętych pieczołowicie w słoikach.
Planowanie
Zastanówmy się ile osób odwiedzi nas w święta i zaplanujmy zakupy. Czy sami będziemy kogoś odwiedzać. Przypomnijmy sobie także kulinarne upodobania gości. Warto przygotować dwie listy zakupów. Jedna z produktami trwałymi, które są niezbędne do przygotowywania potraw, takie jak: mąka, cukier, mak, bakalie, olej, soki, napoje, słodycze. Druga lista z produktami świeżymi, które należy kupić bezpośrednio przed przygotowywaniem potraw. Do tych produktów należą: jaja, masło, mięso, wędliny, śmietana, owoce, warzywa, ryby. Święta to nie koniec świata i lada moment sklepy zostaną ponownie otwarte, więc nie musimy kupić wszystkich zapasów.

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}