W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dokarmianie ptaków zimą

sikorki w karmniku

Dokarmianie ptaków zimą to ważne i odpowiedzialne zajęcie,  staje się powoli standardem życia i czymś, co wypada robić. By pomóc ptakom nigdy nie jest za późno (zresztą początek zimy nie jest jedynym okresem kiedy możemy to robić). Pierwsze i najważniejsze – jeśli po przeczytaniu tego tekstu zdecydujecie się pomóc zwierzętom, nie przerywajcie tego! Wytrzymajcie w tym postanowieniu przynajmniej do końca zimy. Przyzwyczajonym do naszych posiłków ptakom grozi śmierć, jeśli odsuniemy im, dostarczane przez nas pożywienie.
Gdzie karmić ptaki?
Wszędzie. Najlepszym miejscem są oczywiście przydomowe ogrody, gdzie wśród drzew                    i krzewów latające bractwo może znaleźć schronienie. Montując karmnik w ogrodzie pamiętajmy o tym by nie był na pustej przestrzeni. Ważne, aby w pobliżu znajdowało się jakieś drzewo, żeby płochliwe gatunki mogły uprzednio „obserwować” teren i powoli,                               a zarazem bezpiecznie zbliżyć się do jadłodajni.Karmnik możemy zaczepić na osobnym paliku, sztywno wbitym w ziemię, powiesić na gałęzi, czy na ścianie ogrodowej altany. Mieszkając w mieście także można wykazać się inicjatywą. Balkony, tarasy, czy nawet parapet za oknem są idealnym miejscem dla karmników. W takich przypadkach przyjdzie nam trochę dłużej poczekać na skrzydlatych gości. Ważne wtedy jest, aby pokarm był cały czas w karmniku.
Czym karmić ptaki?
Warto wyłożyć dla ptaków ziarna słonecznika i ziarna zbóż (proso, owies, pszenica) a także kasze (ugotowane), płatki owsiane, nasiona dyni, siemię lniane itd. Koniecznie sprawdzajmy jakość pokarmu i jego świeżość!!! Zepsute jedzenie czy zjełczała słonina zaszkodzi ptakom.         W karmniku możemy pomyśleć także o wodzie – w zimowym okresie jest ona dla ptaków dużym rarytasem gdyż dostęp do niej jest zwykle ograniczony. Nie wykładajmy do karmnika okruchów chleba. Chleb może zamoknąć, a potem zamarznąć lub spleśnieć.  Nie można dawać też produktów solonych! Dokarmiać należy systematycznie i w stałych miejscach. Nie należy podawać karmy przez cały rok, gdyż w pozostałych sezonach – las i pola wyżywią dzikie zwierzęta.
Czy warto dokarmiać ptaki?
Czy opłaca się karmić? To jest pytanie podchwytliwe. Zależy co kto rozumie pod jakże dwuznacznym słowem „opłaca”. Ptaki (gdyby potrafiły),  przyrodnicy, ornitolodzy i zwykli miłośnicy ptaków odpowiedzą gromkim głosem: „Tak! Opłaca się!” Inni odpowiedzą: „NIE – do interesu nie będę dokładał, bo przecież karma kosztuje i co ja z tego będę miał?” Rzecz jest oczywista – ptaki nam za to nie zapłacą, nie zwróci nam się to w żaden sposób (materialny) na pewno, a do tego uciekną jak się do nich zbliżysz. Dokarmiając je dostajemy jednak coś innego – śpiew, satysfakcję z dobrego uczynku i przepiękny widok ptaków korzystających z naszej stołówki.

Opiekujmy się zwierzętami jak tylko to możliwe. Dzięki nam ginące gatunki pozostaną z nami jak najdłużej. Świat ten jest zarówno dla nas jak i dla wszystkich organizmów żyjących. Dokarmianie to nie tylko sposób na zrobienie czegoś pożytecznego i wartościowego, ale również okazja na pogłębienie wiedzy o ptakach, ich różnorodności oraz pięknie. Jesteśmy od nich silniejsi, więc powinniśmy pomóc i zaopiekować się naszymi słabszymi przyjaciółmi - nauczmy się z nimi współżyć i pomagać szczególnie teraz – w okresie zimy.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}