W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Co każdy młody ekolog wiedzieć powinien?

Życie w zgodzie z naturą, czyli jak być „zielonym”.

ekologia

   Wiele osób szuka swojego sposobu na życie w zgodzie z naturą. Dla jednych będzie to czerpanie z dobrodziejstw, jakie oferuje nam przyroda, dla innych aktywne wpływanie na rozwój środowiska naturalnego.

            Współcześnie coraz częściej odczuwamy przykre skutki niedbałego i niewłaściwego eksploatowania środowiska naturalnego. Nawet jeśli sami w żaden sposób go nie niszczymy, to jednak mimowolnie ponosimy konsekwencje nieekologicznych działań. Zwłaszcza w dużych miastach oraz terenach, gdzie brak drzew, zieleni, niezabudowanej przestrzeni, pełno natomiast zanieczyszczeń, hałasu i pośpiechu uczucie przytłaczającego wpływu cywilizacji bywa bardzo niepokojące. Szkodliwe substancje zawarte w powietrzu, niezdrowa żywność, stres - każdego dnia na własnej skórze odczuwamy przykre konsekwencje sukcesywnego oddalania się od natury.

            Wpływ przyrody na człowieka jest bardzo duży, ale ogromne znaczenie ma również oddziaływanie ludzi na środowisko. Ekologiczny styl życia oznacza przede wszystkim szacunek do natury, który polega na rozważnym, świadomym i uzasadnionym wykorzystywaniu potencjału naturalnego. Powinniśmy wykształcić w sobie nawyki, dzięki którym każdego dnia przyczynimy się do działań proekologicznych.

Oszczędzaj wodę. Zastanów się, czy nie lejesz zbyt dużo bieżącej wody podczas zmywania naczyń, długiego prysznica czy codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.

Nie zanieczyszczaj powietrza. Czy za każdym razem, gdy wybierasz się do pracy, sklepu czy kina koniecznie musisz używać samochodu? Stojąc w korkach przez kilkanaście minut, tracimy wiele czasu, nie przemieszczając się wcale zbyt daleko, a emitujemy przy tym mnóstwo szkodliwych substancji. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z komunikacji miejskiej lub roweru.

Segreguj śmieci. Śmieci powinny być segregowane i absolutnie nie należy ich wyrzucać w nieprzeznaczonych do tego miejscach.

Oszczędzaj prąd. Wyłączaj światło i urządzenia elektroniczne, gdy nie są używane. Zainwestuj w żarówki ledowe lub nowoczesne świetlówki, wybieraj sprzęty AGD o wysokiej klasie wydajności energetycznej, wyłączaj funkcję stand-by w urządzeniach. W ten sposób nie tylko będziesz działać ekologicznie, ale również zaoszczędzisz.

Nie kupuj plastikowych toreb i opakowań. Gdy jest to możliwe, sięgaj po produkty na wagę (luzem), a nie pakowane w plastik. Zamiast korzystać z jednorazowych reklamówek, postaw na solidną torbę wielokrotnego użytku lub zakupowy kosz wiklinowy.

Oczywiście to tylko kilka sposobów na życie zgodne z naturą. Gdyby każdy z nas wykształcił w sobie ekologiczne zachowanie, wspólnie moglibyśmy znacznie wpłynąć na stan środowiska naturalnego.

Jedz i pij naturalnie

Żyć w zgodzie z naturą oznacza również zdrowe odżywianie! Sięgając po ekologiczne warzywa, owoce, mięso, zioła i przyprawy możemy skutecznie wzmocnić swój organizm, unikając wielu poważnych dolegliwości. Co ważne, natura dostarcza nam również wielu sposobów na leczenie i wspomaganie leczenia wielu chorób.

Jeszcze sto lat temu wszystkie płody rolne można było określić mianem żywności ekologicznej. Obecnie w uprawie roślin stosowane są środki grzybobójcze, owadobójcze, chwastobójcze, nawozy syntetyczne itd. Wiele niekorzystnie działających składników używanych jest również w produkcji mięsa i nabiału, a nawet w hodowli zwierząt. Oczywiście na półkach sklepowych takie produkty prezentują się bardzo atrakcyjnie, a data przydatności do spożycia jest znacząco wydłużona, ale późniejszy wpływ na zdrowie może pozostawiać wiele do życzenia.

Idealnym rozwiązaniem byłaby własna hodowla roślin i zwierząt, ale w przypadku większości z nas jest to raczej trudne do wykonania.

            Dlatego powinniśmy świadomie i rozważnie dobierać produkty spożywcze. Przede wszystkim warto kupować lokalnie i sezonowo. Sięgaj po żywność, którą wyprodukowano przynajmniej na tym samym kontynencie i kupuj to, co akurat rośnie lub owocuje. Warto wybrać się na zakupy po lokalnych bazarach, a jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zaopatrywanie się w rośliny, mięso i nabiał u zaprzyjaźnionych rolników.

Korzystaj z dobrodziejstwa przyrody również w przypadku preparatów leczniczych i kosmetyków. Środki wytwarzane na bazie roślin, w tym przede wszystkim ziół, od wieków z powodzeniem były stosowane w lecznictwie. Współczesny przemysł farmaceutyczny nadal korzysta z ich zdrowotnych właściwości. Co więcej, gdy pojawią się niegroźne dolegliwości, możemy łagodzić je samodzielnie przygotowanymi specyfikami. Warto docenić moc ziół, dodawanych do potraw, występujących w postaci przypraw, olejków eterycznych, naparów, herbatek, nalewek itp.

Zioła powinny gościć nie tylko w naszej kuchni i domowej aptece, ale i kosmetyczce. Kosmetyki na bazie ziół są bezpieczne dla skóry i mogą być stosowane zarówno w celach pielęgnacyjnych, jak i leczniczych, gdy pojawią się problemy skórne. Ziołowe toniki, kremy, balsamy, szampony, maseczki - to tylko kilka przykładów kosmetycznego zastosowania ziół.

Aktywność i wypoczynek na łonie natury

            Wypoczynek na łonie natury to przede wszystkim niezawodny relaks. Dla zdrowia fizycznego i psychicznego każdy z nas jak najczęściej powinien spędzać czas na świeżym powietrzu, najlepiej w pobliżu łąk i lasów. Już samo patrzenie się na zielony odcień naturalnych krajobrazów wpływa kojąco na ludzką psychikę. Do tego należy dodać czyste powietrze, spokój i ciszę. Życie w zgodzie z naturą to również kontemplacja jej piękna.

            Jeszcze lepszym sposobem na spędzenie czasu na łonie natury jest aktywność fizyczna. Oczywiście ćwiczenia na siłowni lub jogging w mieście również wpływa korzystnie na ciało, ale pamiętajmy, że wówczas nadal jesteśmy narażeni na miejskie zanieczyszczenia. Gdy więc zbliża się weekend, powinniśmy spakować swój dres, zabrać rower lub rolki i wyjechać za miasto. Takie zdrowotne wycieczki na łąki lub do lasy zalecane są każdemu, szczególnie skorzystać na nich mogą osoby starsze oraz dzieci. Idealny pomysł na niedzielę? Rodzinny wypad za miasto połączony z piknikiem i radosnymi ćwiczeniami na łące!

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}