W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim uczcili 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez organizację uroczystości słowno – muzycznej pt. „Drogi do niepodległości”

Jak ważna jest tożsamość narodowa, własne korzenie, świadomość historyczna oraz ile warta jest wolność i niepodległość możemy przekonać się dobitnie obserwując otaczającą nas rzeczywistość. Dzisiaj w niebezpiecznych czasach spowodowanych ogólnoświatowym kryzysem oraz wojną bezpośrednio za naszą wschodnią granicą dostrzegamy wyraźniej, że wolność nie została dana nam raz na zawsze i nie jest to tylko często używany slogan. Tym bardziej powinniśmy każdego dnia doceniać fakt, że żyjemy obecnie w wolnej i niepodległej Polsce, o którą z wielkim poświęceniem walczyły poprzednie pokolenia polskich patriotów.

Na fotografii, na scenie Sokołowskiego Ośrodka Kultury uwiecznione dwa poczty sztandarowe (Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej). Moment odśpiewania hymnu państwowego.

W dniu 25 listopada na sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury obyła się uroczystość zorganizowana przez uczniów oraz nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim w związku z  obchodami 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Program miał charakter prelekcji połączonej z multimedialną prezentacją materiałów fotograficznych oraz z koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu szkolnego zespołu Szara Band pod kierunkiem Bogusława Kwiatkowskiego i Krzysztofa Niemirki  (Kinga Kozak, Marcelina Kazimierczuk, Alicja Błońska, Kacper Smolik – wokal; Natalia Fiszer – sakshorn; Hubert Biernat – trąbka, wokal; Wiktor Biernat – gitara; Stanisław Golatowski – perkusja; Krzysztof Niemirka – instrumenty klawiszowe; Bogusław Kwiatkowski – gitara, wokal), który  wykonał następujące utwory: W krwawym polu; Wojenko, wojenko; Katyń 1940. Ostatni list; Idziemy w miasto; Już dopala się ogień biwaku; Co zrobimy z naszą wolnością. Uroczystości towarzyszyły poczty sztandarowe Zespołu Szkół Nr 1 oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Sztandarami opiekuje się społeczność szkolna na czele z Iwoną Piętką i Bartoszem Ożarkiem. Natomiast w holu Sokołowskiego Ośrodka Kultury można było zobaczyć wystawę prac plastycznych przygotowanych przez grupę uczniów i Adama Borowego.  

Z kolei prelekcję, obejmującą wydarzenia związane z historią Ziemi Sokołowskiej w XIX i XX w., poprowadził pasjonat historii powiatu sokołowskiego, nauczyciel historii, a zarazem pełniący funkcję przewodniczącego Rady Powiatu Sokołowskiego Jacek Odziemczyk, który przybliżył uczestnikom miejsca, wydarzenia oraz uczestniczące w nich postacie związane z powiatem sokołowskim, zarówno te powszechnie znane mieszkańcom, jak również takie, które nie są na co dzień zakorzenione w ich świadomości. Wśród wspominanych znalazły się historie ludzi, którzy niejednokrotnie zapłacili najwyższą cenę za swoją miłość do Ojczyzny, wykazujących się bohaterskimi postawami w czasie próby, począwszy od okresu powstania styczniowego, wojny polsko – bolszewickiej, pierwszej i drugiej wojny światowej, aż do czasu powojennej podziemnej walki z aparatem komunistycznym toczonej przez Żołnierzy Niezłomnych. Przywołane zostały między innymi postacie ostatniego weterana powstania styczniowego Feliksa Bartczuka (którego grób znajduje się na cmentarzu w Kosowie Lackim); sołtysa wsi Krasnodęby Sypytki Ksawerego Bielińskiego (który ukrywał ks. Stanisława Brzóskę i jego adiutanta Franciszka Wilczyńskiego, następnie został wywieziony na Sybir skąd już nigdy nie powrócił); młodocianych harcerzy z Sokołowa Podlaskiego poległych w wojnie 1920 r. i ich kapelana ks. Antoniego Święcickiego; pomordowanych w Katyniu nauczycieli z Sokołowa i Skibniewa, rodzonych braci, – Mikołaja i Władysława Malinowskich; pomordowanych w Sokołowie Podlaskim podczas egzekucji ulicznej 27 października 1943 r. Tytusa Antoniego Musiejkiewicza i Eugeniusza Sawickiego, czy też poległego 7 kwietnia 1950 r. pod Toczyskami Podbornymi por. Józefa Ludwika Małczuka ,,Brzaska”. 

Na zakończenie podziękowania za organizację programu złożyli dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcin Celiński i wicedyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. K. K. Baczyńskiego Piotr Adamczuk. Uroczystość była pełną refleksji, niezwykle cenną, ale także nietypową lekcją historii, przypominającą często miejsca, które mijamy codziennie w drodze do szkoły i pracy – dzieje naszej Małej Ojczyzny. 
 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}