W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Charakterystyka

Powiat sokołowski położony jest w środkowo-wschodniej części największego pod względem powierzchni województwa w Polsce - mazowieckiego. Jego powierzchnia wynosi 1131,17 km², co stanowi 3,2% powierzchni województwa i klasyfikuje go na 13 pozycji spośród 37 powiatów ziemskich w województwie

Mapa powiatu

Od północy graniczy z powiatem ostrowskim, od zachodu z powiatem węgrowskim, od strony południowej z powiatem siedleckim, natomiast od strony wschodniej sąsiaduje z dwoma powiatami, które stanowią część województwa podlaskiego – wysokomazowieckim i siemiatyckim. Warto wspomnieć, iż granica północna i wschodnia wyznaczone są naturalnie, na przeszło 60-kilometrowym odcinku rzeki Bug. Pod względem struktury administracyjnej, powiat sokołowski podzielony jest na 9 gmin – 1 miejska (Sokołów Podlaski), 1 miejsko-wiejska (Kosów Lacki) oraz 7 wiejskich (Bielany, Ceranów, Jabłonna Lacka, Repki, Sabnie, Sokołów Podlaski oraz Sterdyń), które podzielone są łącznie na 233 sołectwa. Powiat sokołowski ma charakter rolniczy - 70 % ogólnej powierzchni zajmują użytki rolne, z czego 53 % stanowią grunty orne, 16 % łąki i pastwiska oraz 1% sady. Lasy w powiecie sokołowskim zajmują ponad 22%, zaś wody 1% ogólnej powierzchni.

Głównymi szlakami komunikacyjnymi w powiecie są drogi krajowe: nr 62 Węgrów – Sokołów Podlaski – Drohiczyn, Nr 63 Siedlce – Sokołów Podlaski – Ceranów – Nur oraz wojewódzkie: nr 627 Sokołów Podlaski – Ostrołęka, Nr 695 Kosów Lacki – Ceranów.

Ziemia sokołowska jest niezwykle atrakcyjna dla turystów chcących zarówno wypocząć jak i aktywnie spędzić urlop. Znajduje się tu wiele miejsc wartych odwiedzenia, bardzo atrakcyjnych pod względem historycznym. Tereny przyciągają także pięknym krajobrazem i czystym środowiskiem przyrodniczym. W całości należą do ekologicznego obszaru” Zielone Płuca Polski”, a duża część lasów stanowi znaczną powierzchnię Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie powiatu sokołowskiego jest wiele cennych i objętych ochroną obszarów oraz obiektów przyrodniczych, siedem rezerwatów przyrody, ponad sto pomników przyrody, użytki ekologiczne. Główną rzeką przepływającą przez obszar powiatu jest Bug, która jest jedną z ostatnich w Europie dużych rzek o praktycznie nie zmienionej przez człowieka dolinie o naturalnym charakterze, z licznymi zakolami, starorzeczami, łąkami zalewowymi i lasami łęgowymi. Na sieć rzeczną powiatu składają się również mniejsze rzeczki, strumienie i cieki wodne, stanowiące dopływy rzeki Bug, wśród których najważniejsze to Kosówka, Buczynka, Cetynia, Turna i Myśla.

Praktycznie każda z gmin i miast posiadają bogatą i wyjątkową historię, które tworzyły w przeszłości znakomite rody Radziwiłłów, Krasińskich, czy Ossolińskich. Warto również podążyć śladami wspaniałych bohaterów historycznych wydarzeń: Stanisława Brzóski, Feliksa Bartczuka, Władysława Rawicza. Na terenie powiatu jest wiele zabytkowych zespołów pałacowo-parkowych, kościołów, przydrożnych figurek, kapliczek, a także pomników. Bardzo ważnym miejscem pamięci narodowej jest Muzeum Treblinka Niemiecki Nazistowski Obóz Zagłady i Obóz Pracy 1941-1944.

Powiat sokołowski to także przyjaźni i gościnni mieszkańcy, chętnie goszczący turystów w gospodarstwach agroturystycznych, hotelach, punktach gastronomicznych. Na terenie Powiatu kultywowana jest sztuka ludowa między innymi: wycinanki z opłatka, rękodzieło artystyczne, haft, rzeźba w drewnie, wikliniarstwo, gra na ligawkach.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}