"Tworzenie zintegrowanej sieci wsparcia dla rodzin z problemem przemocy domowej - Rany, których nie widać - o przemocy wobec dzieci” – konferencja w Starostwie Powiatowym.
W dniu 29 listopada w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sokołowie Podlaskim, odbyła się konferencja poświęcona przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci pn. "Tworzenie zintegrowanej sieci wsparcia dla rodzin z problemem przemocy domowej – Rany, których nie widać - o przemocy wobec dzieci", zorganizowana przez jednostki organizacyjne Powiatu Sokołowskiego: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Publiczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną.
Konferencję patronatem honorowym objął starosta Adam Góral. Celem spotkania było upowszechnienie wiedzy z zakresu problematyki rozpoznawania i pomocy w sytuacjach przemocy wobec dziecka oraz budowania systemowego oddziaływania instytucji zaangażowanych w profilaktykę na terenie powiatu sokołowskiego. Zgromadzonych uczestników powitał wicestarosta Zbigniew Czerkas.
Program konferencji obejmował trzy bloki tematyczne:
- "Przemoc - różne oblicza krzywdzenia" - mgr Joanna Romańska – psycholog – Publiczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sokołowie Podlaskim.
- „Ukryte sygnały przemocy seksualnej u dzieci - jak zauważyć i odczytać zmiany w zachowaniu i emocjach?" - dr Beata Bocian-Waszkiewicz – dyrektor Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim.
- "Służby i instytucje w procedurze Niebieskie karty - zmiany w przepisach - obowiązki, współpraca w zakresie ochrony dziecka" - dr Marek Mudant – specjalista z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokołowie Podlaskim.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej, zespołów interdyscyplinarnych, placówek oświatowych, placówek opieki zdrowotnej, policji, sądu oraz innych podmiotów działających w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej na terenie powiatu sokołowskiego.
Do zadań Powiatu należy wprowadzenie w życie szerokiego spektrum działań mających na celu zarówno zwrócenie uwagi opinii publicznej na zjawisko przemocy domowej,
jak i przeciwdziałanie temu zjawisku oraz zwiększenie profesjonalizmu służb społecznych w udzielaniu pomocy osobom doznającym przemocy oraz w podejmowaniu działań wobec osób stosujących przemoc domową.
Mamy nadzieję, że zdobyta podczas konferencji wiedza przyczyni się do wypracowania skoordynowanego interdyscyplinarnego systemu przeciwdziałania przemocy domowej w powiecie sokołowskim, co niewątpliwie wpłynie na ograniczenie zjawiska przemocy domowej, łagodzenie skutków tego zjawiska oraz poprawę życia lokalnych rodzin.