W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Pożegnanie Komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim

18.02.2022

W piątek, 18 lutego w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyła się uroczysta zbiórka podczas, której pożegnano dotychczasowego komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim st. bryg. Tomasza Wilka. Była to okazja do podsumowania oraz podziękowania komendantowi za pełnioną na przestrzeni lat służbę.

Na fotografii komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaski starszy brygadier Tomasz Wilk, strażacy jednostki w galowym umundurowaniu oraz poczet ze sztandarem jednostki złożony z trzech osób.

W spotkaniu wzięli udział wiceminister zdrowia, senator RP Waldemar Kraska, starosta Elżbieta Sadowska, przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego Jacek Odziemczyk, wicestarosta Ryszard Domański, radny powiatowy – dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim Sławomir Wróblewski, burmistrzowie i wójtowie z terenu powiatu, strażacy i pracownicy jednostki, przedstawiciele komend PSP 
w Siedlcach i Łosicach, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu sokołowskiego, członek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego i prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych druh Wojciech Wicherski, komendant powiatowy policji w Sokołowie Podlaskim insp. Mariusz Okulus, właściciel firmy Topaz Zbigniew Paczóski.

Podczas zbiórki odczytano decyzje komendanta wojewódzkiego PSP dotyczące odwołania ze stanowiska st. bryg. Tomasza Wilka i powierzenia z dniem 19 lutego obowiązków komendanta bryg. Pawłowi Dmowskiemu. Była to również okazja do wspomnień i podsumowania służby komendanta Tomasza Wilka oraz podziękowań, które kolejno składali obecni podczas zbiórki goście. Senator RP Waldemar Kraska podziękował za dotychczasową udaną współpracę i zadeklarował swoje wsparcie dla sokołowskiej komendy. Podkreślił, że ostatnie lata były bardzo owocne dla jednostek straży z terenu powiatu ze względu na pozyskany sprzęt, ale też na zaangażowanie młodych ludzi, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu. Starosta Elżbieta Sadowska w imieniu samorządowców podziękowała odchodzącemu komendantowi Tomaszowi Wilkowi za wysiłek i poświęcenie włożone w rozwój jednostki PSP w Sokołowie Podlaskim oraz za doświadczenie i profesjonalizm. Przekazała najlepsze życzenia i wyrazy uznania dla wypełnionej służby. W imieniu samorządowców wdzięczność wyraziła również wójt Gminy Ceranów Ewa Częścik. Do podziękowań dołączyli zastępca komendanta KP PSP Sławomir Lipka, dyrektor Sławomir Wróblewski, w imieniu związków zawodowych – mł. asp. Robert Golatowski oraz członek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego i prezes Powiatowego Związku OSP druh Wojciech Wicherski, który dziękując podkreślił, że Tomasz Wilk nadal będzie wspierał swoją wiedzą i doświadczeniem straż, pełniąc w dalszym ciągu funkcję komendanta gminnego OSP Kosów Lacki i wiceprezesa powiatowych struktur OSP.

Odchodzący na emeryturę Komendant także podziękował za współpracę, między innym wiceministrowi zdrowia, senatorowi RP Waldemarowi Krasce, samorządowcom z terenu powiatu, przedstawicielom pozostałych służb i wszystkim, którzy przez lata wspierali działania oraz rozwój sokołowskiej jednostki KP PSP i ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu. Pożegnał sztandar jednostki i podziękował współpracownikom oraz podwładnym, a szczególne słowa wdzięczności skierował do żony, która przez lata wspierała go i okazywała wyrozumiałość dla służby związanej z ciągłą dyspozycyjnością oraz dużą ilością obowiązków służbowych.

St. bryg. Tomasz Wilk służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął jako słuchacz - podchorąży w Szkole Głównej Służby Pożarniczej  w Warszawie w roku 1985. Po ukończeniu szkoły w 1990 r. i uzyskaniu tytułu magistra inżyniera pożarnictwa, w stopniu podporucznika został skierowany do Zawodowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim, gdzie rozpoczął służbę na stanowisku instruktora. Od 1992 r. do 1998 r. pełnił służbę w Komendzie Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim, gdzie zajmował kolejno stanowiska: oficer, kierownik sekcji. W 2000 roku, już jako funkcjonariusz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim, został mianowany na stanowisko naczelnika Wydziału Operacyjnego, gdzie pełnił służbę do końca lutego 2009 r. W tym samym roku ukończył studia podyplomowe w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Wyższej Inżynierskiej Szkole Bezpieczeństwa Organizacji Pracy w Radomiu. W latach 1994 – 2011 był także czynnym członkiem Specjalistycznej Grupy Wodno-Nurkowej "Sokołów", uzyskując kwalifikacje młodszego nurka MSWiA. W okresie od 01 marca 2009 r. do 31 maja 2011 r. pełnił służbę na stanowisku dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Sokołowie Podlaskim. Z dniem 01 czerwca 2011 r. został powołany na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim. Od dnia  21 listopada 2017 r. do dnia 18 lutego 2022 r. pełnił służbę na stanowisku komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim. W latach 2017-2021 dzięki zaangażowaniu komendanta m. in. został wykonany remont garażu i wieży w budynku komendy, remont wspinalni na stadionie OSiR, Jednostka Ratowniczo Gaśnicza wzbogaciła się o dodatkowy sprzęt najwyższej jakości, który wykorzystywany jest podczas działań ratowniczych na terenie powiatu sokołowskiego. Pozyskano dwa nowe samochody: ratowniczo - gaśniczy średni GBA2,5/27 Iveco (2018 r.) i specjalistyczny samochód lekki ratownictwa technicznego (2021r.).

Za wzorową służbę Komendant był wielokrotnie nagradzany i odznaczony m. in.:
Brązowym Krzyżem Zasługi (2000 r.)
Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę (2010 r.)
Złotym Medalem „Za Zasługo dla Pożarnictwa” (2012 r.)
Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP (2016 r.)
Dyplomem Komendanta Głównego (2016 r.)
Srebrną  Odznaką „Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej” (2021 r.)
Złotym Medalem „Zasłużony dla Ligi Morskiej i Rzecznej” (2019 r.)

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}