W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powołanie nowego komendanta sokołowskiej jednostki Państwowej Straży Pożarnej

W poniedziałek 13 maja w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyła się uroczystość, podczas której bryg. Marcin Tomczuk powołany został na stanowisko nowego Komendanta Powiatowego PSP w Sokołowie Podlaskim.

Na fotografii moment wprowadzenia sztandaru jednostki. Trzyosobowy poczet w galowym strażackim umundurowaniu wchodzi na teren hangaru jednostki. W tle widzimy nowego komendanta wraz z zastępcą komendanta wojewódzkiego na tle czerwonej ścianki z białym orłem i napisem Państwowa Straż Pożarna - Komenda Powiatowa w Sokołowie Podlaskim. Po lewej stronie kadru mównica i zaproszeni na uroczystość goście.

Powiat Sokołowski podczas uroczystego powołania reprezentował starosta Adam Góral, który w imieniu własnym oraz całego Zarządu Powiatu złożył najserdeczniejsze gratulacje z okazji objęcia stanowiska. Najlepsze życzenia nowemu komendantowi złożyli również: senator RP Waldemar Kraska, zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Komendanta PSP w Warszawie Maciej Bieńczyk, z rąk którego bryg. Marcin Tomczuk odebrał akt powołania, ks. Dariusz Kujawa – kapelan strażaków, prezes Oddziału Powiatowego Związku OSP – Wojciech Wicherski, samorządowcy z terenu powiatu sokołowskiego, przedstawiciele służb mundurowych, komendanci z powiatów ościennych, funkcjonariusze - współpracownicy KP PSP w Sokołowie Podlaskim, emerytowani komendanci, przedstawiciele związków zawodowych oraz zaproszeni na uroczystą zbiórkę goście. 

Nowy komendant po odczytaniu aktu mianowania i oddaniu honorów sztandarowi sokołowskiej jednostki, w krótkim przemówieniu zwrócił się do zgromadzonych gości i podziękował za powołanie oraz wsparcie, które otrzymał. Zadeklarował otwartość i gotowość do ciężkiej pracy oraz do współpracy na rzecz rozwoju ochrony przeciwpożarowej powiatu sokołowskiego. Szczególne słowa podziękowania skierował do małżonki obecnej podczas uroczystości.

Nowy komendant bryg. Marcin Tomczuk służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej rozpoczął w 2002 r. jako słuchacz-podchorąży w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.
Po ukończeniu szkoły oficerskiej w 2006 roku i uzyskaniu tytułu inżyniera pożarnictwa oraz stopnia młodszego kapitana skierowany został do pełnienia służby w Komendzie Miejskiej PSP m. st. Warszawy (w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Nr 3) na stanowisko dowódcy zastępu. W 2007 roku na własną prośbę przeniesiony do dalszego pełnienia służby w JRG Komendy Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim, gdzie pełnił obowiązki dowódcy zastępu. W 2008 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera pożarnictwa w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. W kolejnych latach zajmował następujące stanowiska: dowódcy sekcji, zastępcy dowódcy zmiany oraz dowódcy zmiany. W 2019 roku przeniesiony do dalszego pełnienia służby w Wydziale Operacyjnym, gdzie sprawował obowiązki Starszego Specjalisty, a następnie od 2021 roku Naczelnika Wydziału. W 2021 roku ukończył studia podyplomowe na Wyższej Szkole Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.  Jest członkiem Komisji Dyscyplinarnej przy Mazowieckim Komendancie Wojewódzkim PSP oraz pełni nieetatową funkcję zastępcy dowódcy Kompanii Specjalnej „Zalew” Centralnego Odwodu Operacyjnego PSP. Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Artur Gonera z dniem 16 marca 2024 roku powierzył pełnienie obowiązków służbowych na stanowisku Komendanta Powiatowego PSP w Sokołowie Podlaskim.

Został odznaczony:

  • 2010 - Brązowy medal za zasługi dla Pożarnictwa,
  • 2015 - Srebrny medal za zasługi dla Pożarnictwa,
  • 2021 - Złoty medal za zasługi dla Pożarnictwa,
  • 2021 - Brązowa Odznaka Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej,
  • 2022 - Brązowy Medal „Za długoletnią służbę”,
  • 2022 - Dyplom Komendanta Głównego PSP.

W imieniu całej społeczności Powiatu Sokołowskiego, pragniemy jeszcze raz serdecznie pogratulować bryg. Marcinowi Tomczukowi objęcia zaszczytnej funkcji komendanta  i podziękować za podjęcie wyzwania, jakim jest dowodzenie sokołowską jednostką. Życzymy wielu sukcesów w realizacji powierzonych zadań. Wierzymy, że pełniona funkcja stanie się źródłem wewnętrznej satysfakcji, zawodowego spełnienia, a także powszechnego społecznego uznania i zaufania.
 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}