W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiat Sokołowski otrzymał wsparcie finansowe ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”

W ramach przedsięwzięcia pod nazwą „Poznaj Polskę” Powiat Sokołowski otrzymał dotację celową ze środków Ministra Edukacji i Nauki na dofinansowanie realizacji zadnia obejmującego przygotowanie i przeprowadzenie w trakcie roku szkolnego dwóch jednodniowych wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra. Uczestnikami wycieczek byli uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim.

Na zdjęciu widoczna jest grupa dzieci i młodzieży stojąca pod pomnikiem

Pierwsza wycieczka dla uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej Specjalnej, w ramach której uczniowie odwiedzili m.in.: Pałac Branickich, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Wioskę Tematyczną Przysiółek Szlachecki Pacowa Chata odbyła się we wtorek 24 maja 2022 r. Wycieczka została sfinansowana ze środków otrzymanych od Ministra Edukacji i Nauki w kwocie: 4 992,00 zł oraz wkładu własnego Powiatu Sokołowskiego, który wyniósł 1 248,00 zł.
W ramach drugiej wycieczki dla uczniów klas I - III Szkoły Podstawowej Specjalnej, która odbyła się w czwartek 26 maja 2022 r. dzieci odwiedziły m.in.: Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum. Rezydencję Królów Rzeczypospolitej oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wycieczka została sfinansowana ze środków otrzymanych od Ministra Edukacji i Nauki w kwocie: 3 440,00 zł oraz wkładu własnego Powiatu Sokołowskiego, który wyniósł 860,00 zł.
Poniżej znajduje się szczegółowa relacja z obu wycieczek, którą otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim:

„Poznaj Polskę” - wycieczka na Podlasie

„Poznaj Polskę” to przedsięwzięcie, którego celem jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. W ramach  przedsięwzięcia  uczniowie naszej szkoły z kl. IV – VIII „poznali Polskę”  poprzez udział w wycieczce na Podlasie. Białystok oraz Krypno Wielkie to miejscowości zaznaczone na trasie naszego wyjazdu. W Białymstoku uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili Pałac Branickich i mieszczące się w nim Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego. Dzieci poznały tajniki medycyny, proces kształtowania się tradycji leczniczych, poczuły zapach i atmosferę apteki z przełomu XIX i XX wieku. Spacerując po zespole pałacowo - parkowym Branickich, zwanym Wersalem Podlaskim przekonali się, że jest on jednym z najpiękniejszych zabytków tej części Polski, a barokowe ogrody wokół pałacu są jednymi z najpiękniejszych w kraju. Kolejnym punktem na mapie naszej wycieczki była wizyta w wiosce tematycznej Pacowa Chata znajdującej się we wsi Krypno Wielkie. W czasie pobytu, z cyklu „Jak to dawniej było…”  dzieci dowiedziały się jak wyglądało mielenie na żarnach, pranie na tarze, prasowanie starym żelazkiem. Wypiekały podpłomyki na piecu z własnoręcznie przygotowanego ciasta. Malowały formy gipsowe (obrazki, zwierzątka, serduszka, itp.), a  wykonane prace oczywiście mogły zabrać ze sobą. 


„Poznaj Polskę” - wycieczka do Warszawy.


Dzień 26 maja 2022 r. zapisał się w naszej szkole jako kolejny, w którym, dzięki przedsięwzięciu „Poznaj Polskę”, poznaliśmy część naszej Ojczyzny. Tym razem dzieci z klas I - III odwiedziły Warszawę. Program wycieczki pozwolił połączyć poznanie  zabytków kultury i historii z poznaniem osiągnięć naukowo - technicznych. Centrum Nauki Kopernik i Zamek Królewski to główne punkty naszej wyprawy. CKN, popularnie zwane Kopernikiem, to prawdziwy raj dla miłośników nauki! Dzieci odkrywały tajemnice natury, samodzielnie przeprowadzały mnóstwo doświadczeń, przekonując się jak nasze zmysły odbierają świat, postrzegały świat poprzez ruch całego ciała, odtwarzały sytuacje dotyczące różnych zjawisk, przy tym wspaniale się bawiły. Po doznaniach związanych ze spotkaniem z współczesną nauką, przyszła pora na powrót do przeszłości. Zamek Królewski - to kolejny punkt wycieczki. Charakterystyczna bryła i wyrazisty kolor budynku od razu przypominał dzieciom znany z fotografii Zamek. Tym razem zobaczyliśmy na własne oczy jeden z najcenniejszych zabytków naszego kraju. W jego wnętrzach obejrzały królewskie apartamenty oraz Salę Tronową. Uwagę przykuły oryginalne obrazy Rembrandta i Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem. Jego malowidła zostały wykorzystane podczas odbudowy zniszczonej po wojnie stolicy. Dzieci poznały także Salę Senatorską, w której  uchwalono Konstytucję 3 Maja. Wycieczka znakomicie wpisała się w realizację procesu dydaktyczno - wychowawczego - uczniowie poznali piękne zakątki kraju, jego środowisko przyrodnicze, tradycję, zabytki kultury i historii. Poszerzyli swoją wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego.
 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}