W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

01.03.2022

W dniu 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w Konkatedrze pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie Podlaskim odbyła się msza święta, sprawowana w intencji poległych za wolność oraz niepodległość naszej Ojczyzny.

Przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego Jacek Odziemczyk wraz z wicestarostą Ryszardem Domańskim oraz dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 Małgorzatą Baranowską przekazują do rąk harcerki Hufca ZHP w Sokołowie Podlaskim celem złożenia pod pomnikiem. W głębi widoczny sztandar Zespołu Szkół Nr 1 oraz uczniowie klas mundurowych. Fotografia zrobiona w godzinach wieczornych.

Po nabożeństwie zgromadzeni udali się pod pomnik Żołnierzy AK i struktur poakowskich obwodu ,,Jezioro’’ oraz mieszkańców powiatu sokołowskiego poległych i pomordowanych w latach 1944 – 1953, gdzie wspólnie odśpiewali hymn narodowy oraz złożyli wiązanki, kwiaty oraz znicze. W imieniu wiceministra zdrowia, senatora RP Waldemara Kraski hołd poległym oddała delegacja powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości z dyrektor biura senatora Joanną Malinowską na czele. W imieniu Zarządu i Rady Powiatu Sokołowskiego wiązankę złożyli wicestarosta Ryszard Domański, przewodniczący Rady Powiatu Jacek Odziemczyk oraz dyrektor Zespołu Szkół Nr 1
im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim Małgorzata Baranowska. Podczas uroczystości kwiaty składały także: delegacja Samorządu Miasta Sokołów Podlaski z burmistrzem Bogusławem Karakulą na czele, wójtowie gminy Repki i Sterdyń Apolonia Stasiuk oraz Grażyna Sikorska, delegacje Sokołowskiego Ośrodka Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sokołowie Podlaskim, sokołowskiego Hufca ZHP im. Janusza Korczaka oraz delegacja rolników indywidualnych powiatu sokołowskiego.
Pod pomnikiem uczestników uroczystości powitał burmistrz Bogusław Karakula. Głos zabrał również Piotr Rybak z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz przewodniczący Rady Powiatu Jacek Odziemczyk, który opowiedział o faktach historycznych związanych z walką podziemia o wolność i niepodległość Narodu Polskiego, która toczyła się na terenie Ziemi Sokołowskiej. Wspomniał o mieszkańcach powiatu wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego – do obozów nr 270 w Borowiczach oraz 231 i 523 w obwodzie swierdłowskim. Przypomniał o obozie przesyłowym NKWD, który funkcjonował w naszym mieście na przełomie 1944/1945 r. na miejscu obecnego stadionu sportowego przy ul. Lipowej. Nawiązał także do zbrodni sądowych na przykładzie procesu pokazowego z 26 lutego 1945 r., który odbył się w  Sokołowie Podlaskim. Skazano wtedy na karę śmierci 9 osób, a kolejnych 6 na kary więzienia (od 5 do 10 lat). Nawiązał także do walki zbrojnej, jako przykłady podając walki patroli VI Wileńskiej Brygady AK pod Toczyskami Podbornymi w dniu 7 kwietnia 1950 r. (zginął wtedy por. Józef Ludwik Małczuk ,,Brzask’’ i kolejnych 2 partyzantów, kilkoro z  nich zdołało wyrwać się z okrążenia 600 – osobowej obławy) oraz Borychowem 30 września 1950 r., gdzie poległ cały 4 – osobowy patrol pod dowództwem Arkadiusza Czapskiego ,,Arkadka’’.
Wartę honorową podczas obchodów pełniła grupa uczniów klas mundurowych z Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim wraz ze sztandarem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koła w Sokołowie Podlaskim (którym opiekuje się społeczność szkolna)  oraz harcerze sokołowskiego ZHP.
Uroczystość miała refleksyjny oraz symboliczny charakter, m.in. ze względu na wydarzenia, które toczą się obecnie na terenie ogarniętej wojną Ukrainy. 
Pozostajemy myślami i modlitwą oraz wyrażamy jedność z Narodem Ukraińskim, który został zmuszony do obrony własnych granic i brutalnej walki o wolność obywateli i niepodległość ojczyzny w wyniku haniebnej agresji rosyjskiej. Cześć i Chwała Bohaterom.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}