W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

17 września – 84. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

17 września 1939 r. nad ranem Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. W ten sposób Stalin wywiązał się z paktu zawiązanego z Hitlerem (pakt Ribbentrop-Mołotow), który zakładał wspólną napaść na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej ziem i doprowadzenie do likwidacji państwa polskiego. Dwie potężne i agresywne armie zapoczątkowały w ten sposób wybuch II wojny światowej.

Na zdjęciu widać delegację powiatu sokołowskiego, która zmierza w kierunku centralnej części pomnika "Czynu Niepodległościowego", który stanowi przecięty poprzecznie na pół owalny głaz z napisem Bóg, Honor, Ojczyzna. W tle park Adama Mickiewicza w Sokołowie Podlaskim.

Armia sowiecka uderzyła na Polskę na całej długości wschodniej granicy. Atak został przeprowadzony z ogromną siłą na dwóch frontach. Polakom, którzy zacięcie próbowali przeciwstawić się od 1 września hitlerowskiej armii III Rzeszy wbito nóż w plecy poprzez wypowiedzenie przez Sowietów obowiązującego paktu o nieagresji pomiędzy Rzeczpospolitą, a Związkiem Sowieckim.

W dniu 84. rocznicy tego wydarzenia, tj. w niedzielę 17 września starosta Elżbieta Sadowska, przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego Jacek Odziemczyk oraz wicestarosta Ryszard Domański wraz z reprezentującą Senatora RP Waldemara Kraskę dyrektor Biura Senatora Joanną Malinowską, złożyli kwiaty pod Pomnikiem „Czynu Niepodległościowego” w Sokołowie Podlaskim, oddając hołd wydarzeniom tamtych tragicznych dni i wszystkim ofiarom kolejnych lat wojennej zawieruchy.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}