W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

160. rocznica wybuchu powstania styczniowego

22 stycznia 1863 r. wybuchło powstanie styczniowe, które było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym skierowanym przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Zaangażowały się w nie wszystkie warstwy społeczeństwa i miało ono charakter wojny partyzanckiej. Szacuje się, że poprzez oddziały powstańcze przewinęło się blisko 200 tysięcy osób, 10 – 20 tysięcy poległo, jeden tysiąc stracono, 38 tysięcy skazano na katorgę lub zesłanie syberyjskie, 10 tysięcy wyemigrowało. W roku bieżącym obchodzimy 160 rocznicę tego wydarzenia.

Delegacja Powiatu Sokołowskiego zbliża się do pomnika z wieńcem. Widok z perspektywy pomnika. Wicestarosta Ryszard Domański niesie wieniec, a przewodniczący Rady Powiatu Jacek Odziemczyk trzyma w dłoniach płonący znicz. Wraz z nimi do pomnika podchodzi dyrektor DPS w Wirowie Tomasz Andrzejczuk. W tle uczestnicy uroczystości. Po bokach kadru biało - czerwone flagi.

Z tej okazji w dniu 23 stycznia pod pomnikiem ks. Brzóski w Sokołowie Podlaskim odbyła się uroczystość upamiętnienia bohaterów powstania, którzy z wielką determinacją dążyli do zrealizowania marzeń o wolnej i niepodległej Polsce. Poprzez złożenie kwiatów pod pomnikiem hołd powstańcom złożyli: senator RP, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wraz z delegacją powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego Jacek Odziemczyk wraz z wicestarostą Ryszardem Domańskim oraz dyrektorem Domu Pomocy Społecznej w Wirowie Tomaszem Andrzejczukiem, delegacja miasta Sokołów Podlaski z burmistrzem Bogusławem Karakulą na czele.

Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Odziemczyk przybliżył zgromadzonym okoliczności wybuchu oraz przebiegu powstania styczniowego. Wspomniał także między innymi o bohaterach powstania związanych z Ziemią Sokołowską, tj. ks. Stanisławie Brzósce oraz jego adiutancie Franciszku Wilczyńskim, którzy zostali straceni w Sokołowie Podlaskim w dniu 23 maja 1865 r., o Ksawerym Bielińskim – sołtysie wsi Krasnodęby - Sypytki, który ukrywał księdza oraz jego adiutanta, za co został wywieziony na Sybir, z którego nigdy nie powrócił do Ojczyzny, o wikariuszu parafii Skrzeszew ks. Felicjanie Augustowiczu wspierającym ks. Stanisława Brzóskę również wywiezionym w głąb Rosji, z której nie powrócił już do Polski. Wspomniał także ostatniego weterana powstania styczniowego Feliksa Bartczuka, ur. 24 września 1846 roku w miejscowości Zawady w powiecie sokołowskim, który zmarł w wieku blisko 100 lat, tj. 9 marca 1946 r. w Kosowie Lackim, gdzie został pochowany, o czym warto pamiętać odwiedzając tamtejszy cmentarz.
 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}