W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością

20.03.2024

Ulotka wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością

Pamiętaj, że możesz złożyć wniosek do Wypożyczalni technologii wspomagających. Zrobisz to przez sow.pfron.org.pl

Aktualnie osoby z niepełnosprawnością nie mają zapewnionej dostatecznej dostępności do technologii wspomagających, zwłaszcza do wysoko zaawansowanych rozwiązań technologicznych, dzięki którym mogłyby zwiększyć swoje szanse na niezależne życie i pełny udział we wszystkich sferach życia, na równi z innymi osobami. Funkcjonujący system zaopatrywania osób z niepełnosprawnością pozwala jedynie na zaopatrzenie w rozwiązania w zakresie podstawowym, którego efektywność jest również ograniczona. Osoby z niepełnosprawnością często także nie wiedzą o wszystkich dostępnych rozwiązaniach technicznych, które mogą wesprzeć ich funkcjonowanie lub skutecznie kompensować skutki ich niepełnosprawności.

Odpowiedzią na te potrzeby jest wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością. Dzięki jej powstaniu osoby z niepełnosprawnością mają możliwość wypożyczenia potrzebnych im technologii wspomagających lub urządzeń, których nie byłyby w stanie zakupić same nawet z wykorzystaniem dostępnych form wsparcia ze względu na ich wysoki koszt. Dzięki wypożyczalni mają możliwość konsultacji z doradcą PFRON, który pomoże w doborze najlepszego rozwiązania, dodatkowo umożliwi to sprawdzenie, czy konkretna technologia wspomagająca zaspokoi potrzeby osoby zainteresowanej.

Kto może zostać beneficjentem wypożyczalni?

Każdy, kto:

 • ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności (czyli orzeczenie wydawane dzieciom do 16 roku życia) lub orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne,
 • w ciągu 12 miesięcy przed dniem przed dniem złożenia wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej nie otrzymał ze środków PFRON albo NFZ dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, którą chce wypożyczyć.

Jeśli jednak:

 • Twój stan zdrowia pogorszył się na tyle, że nie możesz korzystać z kupionego wcześniej sprzętu lub urządzenia albo w wyniku zdarzeń losowych go utraciłeś (np. kradzież, zniszczenie) – możesz zwrócić się do Centrum informacyjno-doradczego dla osób z niepełnosprawnością (CIDON) przy Oddziale Małopolskim PFRON. Jeśli opinia CIDON będzie pozytywna, będziesz mógł złożyć wniosek o wypożyczenie technologii wspomagającej.

Sprzęty, które możesz wypożyczyć:

 • Koncentratory tlenu
 • Łóżka rehabilitacyjne
 • Urządzenia wspomagające słyszenie
 • Linijka brajlowska Brailliant Bl 40 X
 • Drukarka brajlowska Index Basic D V5
 • Powiększalniki przenośne
 • Powiększalniki stacjonarne
 • Program do translacji brajla na czarnodruk
 • Urządzenie do sterowania komputerem PCEye
 • Oprogramowanie wspierające komunikację
 • Zestaw tablet (oprogramowanie w op. Android)
 • Aparaty Słuchowe (nie jest wymagane zlecenie od lekarza)
 • Wózki inwalidzkie elektryczne/ręczne (nie jest wymagane zlecenie od lekarza)
 • Elektryczne napędy w kołach
 • Skutery elektryczny/inwalidzkie
 • Napędy pod wózki inwalidzkie ręczne

Wypożyczenie jest całkowicie bezpłatne, wpłacasz jedynie kaucję zwrotną w wysokości 2% wartości urządzenia. Sprzęt zostanie dostarczony na wskazany przez Ciebie adres na terenie całej Małopolski.
Sprawdź jak skorzystać z Wypożyczalni technologii wspomagających

Wniosek powinien być złożony w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW).

Link do SOW: https://sow.pfron.org.pl/

Link do filmu „Wypożyczalnia technologii wspomagających - sprawdź, jak z niej skorzystać” z tłumaczeniem na Polski Język Migowy: https://www.youtube.com/watch?v=o7BQVRKPLo8

Link do strony PFRON: https://wypozyczalnia.pfron.org.pl/sprawdz-jak-skorzystac-z-wypozyczalni/

Jesteś zainteresowany wypożyczeniem sprzętu?
W celu uzyskania pomocy przy złożeniu wniosku lub otrzymania szerszych informacji skontaktuj się z nami:

Małopolski Oddział PFRON
Tel: 12 312 14 39, 12 312 14 33
Kom: 538 628 062, 507 966 495
e-mail: Barbara.Strugala@pfron.org.pl; jsliwa@pfron.org.pl
ul. Na Zjeździe 11, 30-527 Kraków

Centrum informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością (CIDON) przy Małopolskim Oddziale PFRON:
Tel:12 312 14 33, 12 312 14 39

Materiał prasowy: Małopolski Oddział PFRON

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}