W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

50-lecie Zespołu Szkół im. Emila Godlewskiego w Piotrkowicach Małych

Na scenie udekorowanej kwiatami w kolorze herbacianym i białym przy mównicy z herbem Zespołu Szkół stoi Starosta Powiatu Proszowickiego- Pan Krystian Hytroś . W prawym rogu sceny stoi nauczyciel przy stole nakrytym białym obrusem, na którym ułożone są pamiątki jubileuszowe. W tle po lewej stronie baner Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych z herbem Powiatu Proszowickiego, z prawej strony baner Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, w dalszej perspektywie budynek internatu otoczony brzozami, przed sceną zaproszeni goście.

 

  W dniu 29 kwietnia 2022 r. na terenie Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych odbyła się uroczystość obchodów 50-lecia Zespołu Szkół im. Emila Godlewskiego w Piotrkowicach Małych, nad którą patronat objął Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Pan Łukasz Smółka. Część oficjalna spotkania rozpoczęła się od mszy świętej celebrowanej przed budynkiem szkoły. Swoją obecnością uroczystość uświetnili: Pan Włodzimierz Bernacki wiceminister Edukacji Narodowej i Nauki, senator X kadencji, Pan Norbert Kaczmarczyk wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poseł IX kadencji, Pani Anna Pieczarka posłanka na Sejm IX kadencji, Pan Józef Gawron wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Pan Bogusław Kania kierownik delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie, Pan Bogdan Kulig oraz Pan Andrzej Oleksy Profesorowie Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Pani Barbara Gacek Przewodnicząca Rady Powiatu Proszowickiego wraz z Prezydium Rady i Radnymi, Pan Krystian Hytroś starosta Powiatu Proszowickiego wraz z Zarządem i przedstawicielami Starostwa, Pan Wiesław Rudek wójt Gminy Koniusza, Pan Grzegorz Cichy burmistrz Gminy i Miasta Proszowice, Pan Marek Słowiński wójt Gminy Radziemice, Pan Filip Grzegorczyk wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A., Pani Izabela Stefańczyk – zastępca dyrektora ARIMR w Krakowie, Pani Marta Zastawnik kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Proszowicach, Pani Anita Spurek kierownik ARiMR w Proszowicach, Pan Zbigniew Grzyb kierownik KRUS w Proszowicach, kierownicy jednostek organizacyjnych Powiatu, dyrektorzy szkół podstawowych z terenu Powiatu Proszowickiego, emerytowani nauczyciele, starsi i młodsi absolwenci, przedsiębiorcy i darczyńcy wspierający finansowo i materialnie szkołę.

Warto przypomnieć, iż pierwsi uczniowie rozpoczęli naukę w Piotrkowicach Małych 6 września 1971 r. Rok szkolny z uwagi na opóźnione prace budowlane i remontowe został przesunięty o kilka dni. To właśnie na oczach uczniów i z ich udziałem tworzono placówkę, która świętuje swój jubileusz. Jej istnienie zawdzięczamy zaangażowaniu, determinacji i ciężkiej pracy wielu osób.

      Pierwsze działające klasy w Piotrkowicach Małych to: 5-letnie Technikum Ochrony Roślin, 3-letnie Technikum Rolnicze, Zasadnicza Szkoła Rolnicza oraz Zasadnicza Szkoła Ogrodnicza. W kolejnych latach uruchomiono Zasadniczą Szkołę Mechanizacji Upraw Polowych, którą przekształcono w 1985 r. w Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Kierunek ten z uwagi na rolniczy charakter naszego regionu cieszy się nadal sporą popularnością.
Z inicjatywy Pana dyrektora Janusza Wróblewskiego w 1989 r. szkoła nawiązała współpracę ze szkołą rolniczą w Kobenz w Austrii, co umożliwiło wymianę praktyk uczniowskich. Znakomite relacje obu szkół zaowocowały wieloletnią przyjaźnią i wzajemnymi wizytami. Podobne relacje połączyły naszą szkołę z Liceum Rolniczym w Mayenne we Francji. Mijające lata przyniosły wiele zmian, niemniej jednak niezmienne pozostały uniwersalne wartości, których nośnikiem stał się Zespół Szkół w Piotrkowicach Małych: wychowanie patriotyczne polegające na aktywnym uczestniczeniu uczniów w ważnych dla Polaków uroczystościach, szacunek dla pracy, dla tradycji, miłość do „Małej Ojczyzny”, której miernikiem staje się własny rozwój oraz poczucie odpowiedzialności za otaczającą nas rzeczywistość. W listopadzie 2004 roku na terenie wokół szkoły z inicjatywy ówczesnego dyrektora Pana Henryka Pomykalskiego usypano Kopiec Pamięci Narodowej poświęcony ofiarom totalitaryzmu. Wewnątrz kopca ulokowano kamienie z miejsc pamięci narodowej: Chocimia, Kamienia Podolskiego, Cmentarza Orląt we Lwowie. Ponadto na kopcu umieszczono tablicę z nazwiskami ofiar Katynia, pochodzących z naszego regionu proszowickiego.

       Tradycja i osiągnięcia szkoły, która na przestrzeni 50 lat rozwijała swoje możliwości, dynamicznie reagując na zachodzące w Polsce zmiany i oczekiwania młodzieży, są bardzo bogate. Wspomnienia i spostrzeżenia Gości uczestniczących w wydarzeniu potwierdzają znaczenie Zespołu Szkół w życiu lokalnego środowiska.    

      Przemówienie powitalne Pana Jarosława Okrajka obecnego dyrektora Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych wprowadziło nastrój nostalgii za minionymi latami, ale jednocześnie było pełne optymistycznych i radosnych myśli dotyczących funkcjonowania szkoły, która poza funkcją edukacyjną i wychowawczą podejmuje wiele wyzwań związanych z aktualnymi wydarzeniami. Szkoła stała się miejscem kwarantanny w czasie pandemii, a obecnie schronieniem dla matek i dzieci z Ukrainy. Swoją perspektywę postrzegania szkoły przedstawili także jej dwaj wieloletni dyrektorzy: pan Janusz Wróblewski oraz pan Henryk Pomykalski, których zasługi dla ciągłego budowania i rozwoju wizerunku placówki są bezcenne.

      Młodzież Zespołu Szkół zaprezentowała dla zgromadzonych Gości tradycyjny taniec - “Polonez Husarii”, a część artystyczną uświetnił koncert młodzieży Zespołu Szkół i dzieci z Ukrainy, które stały się częścią szkolnej społeczności.

      Piękna pogoda sprzyjała spacerom po obiekcie, długim rozmowom, wspomnieniom w towarzystwie dawnych kolegów ze szkolnej ławy, wspólnym fotografiom. W szkolnej stołówce czekał na Gości ciepły posiłek i słodki poczęstunek.

      Jubileusz to ważne wydarzenie, które niewątpliwie na długo zapisze się w pamięci uczestników uroczystości. Rozpoczyna się bowiem nowy okres w historii szkoły i społeczności, która ją tworzy. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przygotowanie tego szczególnego dla szkoły wydarzenia. 

 

Poniżej link do fotogalerii z obchodów 50-lecia Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych.

  (3) Facebook

{"register":{"columns":[]}}