W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” – Lipsko 2022 - relacja

21.03.2022

Wczoraj, 20 marca 2020 r. w Lipsku odbyło się niecodzienne wydarzenie. Był to bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Uczestnicy X edycji Biegu Tropem Wilczym w Lipsku

Już od godz. 10.00 na ul. Powstańców Listopadowych – wiata rowerowa (obok zalewu) –trwało wydawanie koszulek i numerów startowych uczestnikom biegu „Tropem Wilczym”. Ci którzy zarejestrowali się odpowiednio wcześniej e-mailowo, odbierali pakiety na bieżąco, natomiast nowo rejestrujący musieli odczekać w krótkiej kolejce. Aura pogodowa sprzyjała, toteż wśród biegaczy panowała bardzo pozytywna atmosfera.

Dystans biegu był symboliczny i wynosi 1963 metry - odwołanie do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

Wszyscy zarejestrowani ustawili się na linii startu o godzinie 11.00. Nim bieg się rozpoczął, głos zabrał Zbigniew Ostrach – Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Lipskiego, witając zgromadzonych. Trasa biegu uwzględniała 2 okrążenia wokół zalewu, a następnie podbieg po schodach w kierunku rynku. Meta z napisem: Powiat Lipski - południowa brama Mazowsza – usytuowana była obok budynku Lipskiego Centrum Kultury (przy placu herbowym). Tam też Zbigniew Ostrach w asyście harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec im. Boh. Chotczy w Lipsku, wręczał wbiegającym na linię mety pamiątkowe medale i upominki ufundowane przez organizatorów.

Dla wszystkich uczestników przygotowano posiłek regeneracyjny, w tym batoniki i wodę mineralną. Na zakończenie zostały wręczone 3 zestawy nagród: dla osoby, która pierwsza dobiegła do mety oraz dla najstarszego i najmłodszego uczestnika biegu. Wśród uczestników biegu rozlosowano dodatkowe 3 nagrody, zachęcając tym samym do udziału w kolejnych edycjach realizowanych wydarzeń.

Bieg był otwarty i nieodpłatny, nie obowiązywały żadne ograniczenia wiekowe, a do udziału zaproszono młodzież szkolną oraz dorosłych, zarówno biegaczy jak i uczestników nordic walkingu. Ze względu na charakter wydarzenia był to bardziej marszobieg bez rywalizacji sportowej. Niejednokrotnie wzięły w nim udział całe rodziny.

To bardzo ciekawa forma uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych, która wzbudziła zainteresowanie mieszkańców Lipska i okolic, nie tylko z terenu powiatu lipskiego. Bieg ten, był także wspaniałą okazją do integracji, ruchu na świeżym powietrzu, upowszechnienia i przybliżenia uczestnikom wartości niepodległościowych, postaw patriotycznych, a także przybliżenia wiedzy na temat historii regionalnej poprzez baner przygotowany przy współpracy z TPZL „Powiśle” i PTTK w Lipsku. Koordynację nad przebiegiem wydarzenia pełnili między innymi przedstawiciele "Stowarzyszenia FUTURAE dla powiatu lipskiego", którzy czynnie uczestniczą w życiu społecznym mieszkańców powiatu lipskiego, poprzez aktywność wolontariacką.

Organizatorzy:

– Fundacja Wolność i Demokracja

– Starostwo Powiatowe w Lipsku

Współorganizatorzy wydarzenia w Lipsku:

– Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lipskiej „Powiśle”

–  Komenda Powiatowa Policji w Lipsku,

– Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec im. Boh. Chotczy w Lipsku,

– Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku,

– Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Lipsku

– ZS „Strzelec” OSW - Jednostka Strzelecka nr 1005 w Lipsku,

– Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Oddział w Lipsku,

– Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych w Lipsku.

 

Patronat medialny:

– Zebrra.tv

– Kwartalnik „Życie Powiśla”

Serdecznie DZIĘKUJEMY

Materiały

Fotorelacja z wydarzenia
{"register":{"columns":[]}}