W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Przekazanie "Ognia Niepodległości"

04.11.2024

Starosta Lipski zaprasza na uroczystą mszę świętą, podczas której nastąpi przekazanie „Ognia Niepodległości”. Wydarzenie odbędzie się 7 listopada 2024 r. (czwartek) godz. 17.00 w kościele p.w. Św. Trójcy w Lipsku.

Biało żółty napis: "Starosta Lipski zaprasza na uroczystą mszę świętą, podczas której nastąpi przekazanie „Ognia Niepodległości”. 7 listopada 2024 r. (czwartek) godz. 17.00 kościół p.w. Św. Trójcy w Lipsku" na czarnym tle oraz herb powiatu lipskiego, logo sztafety rowerowej "Ogień Niepodległości" oraz zdjęcie przedstawiające dłonie, na których stoi zapalona świeca".

Z Kostiuchnówki na Ukrainie wyrusza sztafeta rowerowa z Ogniem Niepodległości odpalonym na miejscu mogił legionowych w Polskim Lasku w Kostiuchnówce.

Sztafeta po Ogień Niepodległości to inicjatywa podjęta przez zgierskich harcerzy w roku 2000. Na trasie przejazdu sztafety znajdują się między innymi: Hrubieszów, Lublin, Lipsko, Radom i Warszawa. Ogień zostanie przywieziony do stolicy i przy salwach armatnich uroczyście zapłonie na Grobie Nieznanego Żołnierza w dniu Święta Niepodległości.

Sztafeta stanowi kontynuację przedwojennej tradycji związanej z Biegiem Niepodległości, kiedy to młodzież przenosiła do Krakowa ogień z Kostiuchnówki. Ogień Niepodległości ma przypominać o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa.

Pod Kostiuchnówką miała miejsce najpierw wczesną jesienią 1915 roku, a następnie w lipcu 1916 roku największa i najbardziej krwawa bitwa Legionów. Dowodzeni przez Marszałka Józefa Piłsudskiego legioniści nie dopuścili do przerwania frontu, wytrzymując kilkakrotnie ponawiany atak znacznie silniejszego nieprzyjaciela. W walce zginęło wielu polskich żołnierzy, często młodych ludzi w tym m.in. harcerzy.

Do uroczystości towarzyszących sztafecie Ogień Niepodległości angażują się władze samorządowe miast, gmin i powiatów, przedstawiciele służb mundurowych m.in. policji, straży pożarnych, harcerze, strzelcy nie tylko na trasie przejazdu sztafety, ale także w innych regionach Polski. Na trasie przejazdu znajdzie się również powiat lipski.