W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiat Lipski nagrodzony w konkursie Liderów Regionu

26.09.2022

Starosta Lipski prezentuje statuetkę i dyplom w swoim gabinecie.

W piątek, 23 września 2022 r. w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w szesnastej edycji Konkursu Gospodarczego Echa Dnia Lidera Regionu

Jak co roku w uroczystości gościli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele samorządów gospodarczych i laureaci nagród Lidera Regionu z lat ubiegłych. W tym roku kapituła konkursu przy współudziale czytelników zdecydowała o nagrodzie dla 16 przedsiębiorstw oraz instytucji w kategoriach biznesowych i związanych z edukacją. Poza tym nagrodzono 13 samorządów powiatowych i gminnych z regionu radomskiego oraz instytucji publicznych.

Powiat lipski został nagrodzony w kategorii – Samorząd inwestycje - opieka społeczna

Nagrodę odebrał Starosta Lipski – Sławomir Śmieciuch

Kapituła konkursu doceniła powstanie w naszym powiecie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lipsku

Przypomnijmy

Od 2021 r. zupełnie od podstaw powstawała nowa jednostka, która wpłynie na poprawę warunków życia osobom z niepełnosprawnościami. Tym miejscem jest Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, gdzie podopieczni korzystają z usług zamieszkiwania i opieki w ramach pobytu całodobowego. Dodatkowo zatrudnienie w placówce znalazło 14 osób z naszego powiatu. Inwestycja powstawała w ramach zadania realizowanego z Programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Następuje zrównoważony rozwój kraju, bo dzięki rządowi Zjednoczonej Prawicy strumienie finansów płyną również do „Małych Ojczyzn”, takich jak Lipsko. Szczególne podziękowanie ślę Posłowi na Sejm – Markowi Suskiemu, który poczynił wiele starań, by ta inwestycja została zrealizowana. Teraz możemy udzielić wsparcia dla naszych mieszkańców, poprzez zwiększenie dostępności usług leczniczych. Jest to skuteczna i wygodna, wręcz domowa rehabilitacja pod okiem wykształconych opiekunów – mówi Sławomir Śmieciuch – Starosta Lipski.

W uroczystym i jednocześnie symbolicznym wydarzeniu – „wbiciu łopaty” pod budowę Centrum, które odbyło się 30 czerwca 2021 r., uczestniczyli między innymi parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości – Marek Suski i Andrzej Kosztowniak oraz Wicewojewoda Mazowiecki – Sylwester Dąbrowski.

– Naszą powinnością jako parlamentarzystów, ale myślę, że również wszystkich Polaków, łącznie z władzami samorządowymi jest to, aby zadbać o każdy kawałek naszego kraju, w każdym wymiarze. Ten wymiar, który dzisiaj obserwujemy, bardzo ludzki, związany z możliwością pomocy drugiemu człowiekowi jest udziałem nas wszystkich – powiedział Andrzej Kosztowniak, Poseł PiS.

Mieszkańcy ośrodka – 20 osób – mają do dyspozycji 12 pokoi – 4 jednoosobowe oraz 8 dwuosobowych (15 m2 wraz z łazienką na każdego mieszkańca), ze wszystkimi udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych.

– Po tych inwestycjach infrastrukturalnych, są również inwestycje w te najsłabsze osoby. W osoby niepełnosprawne. W to, żeby one miały też możliwość rozwoju, żeby była możliwość zapewnienia im dobrych warunków – powiedział Sylwester Dąbrowski – Wicewojewoda Mazowiecki.

Głównym celem utworzenia Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych jest uzupełnienie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych, poprzez stworzenie dodatkowej usługi w postaci zapewnienia możliwości zamieszkiwania w formie pobytu dziennego lub całodobowego. Osoby, do których kierowany jest Program, obok różnorodnego wsparcia (w tym w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych), mają zapewnioną możliwość niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb.

Należy zaznaczyć, że do tej pory pozytywną rekomendację Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na środki finansowe z Programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” uzyskały 4 jednostki samorządowe z województwa mazowieckiego, tj.: Powiat Mławski, Powiat Wołomiński, Powiat Lipski oraz Gmina Zaręby Kościelne. Zadanie realizowane było w okresie grudzień 2020 - sierpień 2022. Koszt całkowity przedsięwzięcia wyniósł 3 442 221,29 zł, z czego 2 706 592,22 zł stanowiły środki Funduszu Solidarnościowego, 735 629,07 zł stanowiły środki własne Powiatu Lipskiego.

Prace budowlane przebiegały terminowo, a planowane otwarcie nastąpiło 1 września 2022 r.

Władze Powiatu Lipskiego, biorąc pod uwagę głosy mieszkańców, realizują różnorodne potrzeby w celu podnoszenia jakości życia dla każdej grupy społecznej.

Materiały

Zdjęcia z wydarzenia
{"register":{"columns":[]}}