W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dożynki Województwa Mazowieckiego 2022 – Powiat Lipski wśród wyróżnionych

06.09.2022

Uczestnicy delegacji Powiatu Lipskiego

Tegorocznym gospodarzem Dożynek Województwa Mazowieckiego, które odbyły się 4 września była gmina Lelis, powiat ostrołęcki. Na święto plonów zjechały delegacje z wieńcami dożynkowymi z całego Mazowsza. Na stadionie w Lelisie odprawiona została uroczysta msza święta pod przewodnictwem ks. bpa Tadeusza Bronakowskiego. Uczestniczyły w niej władze samorządu Mazowsza, Marszałek Adam Struzik oraz Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Na scenie prezentowały się regionalne zespoły „Podsybka Kurpiowska”, „Zespół Tańca Ludowego Ostrołęka”, „Orkiestra Kurpiowska” z Lelisa. Gwiazdą wieczoru były „Leszcze”.

Podczas święta plonów podsumowano m.in. konkurs na najładniejszy wieniec. Powiat Lipski został w tej kategorii wyróżniony.

Nasz powiat na wydarzeniu tworzyła wspaniała reprezentacja na czele z przewodniczącymi delegacji dożynkowej: Marią Węgrzecką – Wicestarosta Powiatu Lipskiego i Anetą Zając – Radna Powiatu.

Starostami dożynek byli:

• Starościna – Małgorzata Szymańska, mieszkanka Sadkowic Kolonii. Z wsią oraz rolnictwem związana od zawsze. Pani Małgorzata jest doktorem nauk prawnych w Katedrze Prawa Rolnego i Gospodarki Gruntami na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej.

• Starosta – Michał Kawałek – właściciel winnicy „Skarpa Wiślana”, która założona została w 2015 roku i znajduje się w miejscowości Pawłowice, na południowych stokach okalających dolinę Wisły, na terenie Małopolskiego Przełomu Wisły.

"Piekarnia" Marka Studniarza przygotowała dwa przepięknie udekorowane wiejskie chleby dożynkowe, upieczone z naturalnych według prastarej, tradycyjnej receptury.

Zaś wspaniały wieniec, za który Powiat Lipski otrzymał wyróżnienie, przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich „TYMIENIANKI” z Tymienicy Starej. Przy KGW działa zespół śpiewaczo – obrzędowy, który swoim bogatym repertuarem zgromadzonych pieśni z regionu promuje Ziemię Lipska na dożynkach, festynach, Przeglądach, Festiwalach m.in. w Lipsku, Solcu nad Wisłą, Kozienicach, Kazimierzu Dolnym i wielu innych miastach. Dorobek zespołu można usłyszeć w licznych audycjach regionalnej rozgłośni „Radia Lipsko”, obejrzeć w 3 foto-książkach i co najmniej 10 filmach dostępnych w Internecie na YouTube.

Wieniec dożynkowy, reprezentujący Powiat Lipski, wykonany został w kształcie kosza z 8 ramionami i pałąkiem (uchwytem). Ramiona i pałąk oplecione kłosami 4 zbóż: żyto, pszenica, owies i jęczmień występującymi w naszym regionie. W wieńcu wplecione były również proso i gryka. Urody wieńcowi nadały kwiaty ogrodowe i polne oraz zioła. W górnej części kosza – wieńca znajdowały się owoce: jabłka, winogrona i orzechy, które symbolizują mnogość, a co z tym się wiąże: dobrobyt i bogactwo. Kwiaty są symbolem radości, a biało – czerwone wstążki oznaczają polskość i wolność. Na zwieńczeniu (u góry) wieńca znajdował się krzyż jako symbol wiary. Pełny kosz to też symbol obfitości. Wszystko zachowane w dawnej tradycji ludowej.

Ale to jeszcze nie wszystko. Na wydarzeniu przeprowadzona została zbiórka do puszek na operację Nelki. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i otwarte serca. Razem udało się zebrać kwotę 3 646 zł 13 gr.

Serdecznie dziękujemy delegacji Powiatu Lipskiego za wspaniałą reprezentację terenów Południowej Bramy Mazowsza.

Materiały

Fotorelacja z wydarzenia
{"register":{"columns":[]}}