W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

83. rocznica zbrodni katyńskiej - PAMIĘTAMY - relacja

13.04.2023

Miejscu pamięci przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu parafialnym w Lipsku, przy którym złożono wiązanki i znicze na cmentarzu parafialnym w Lipsku. W tle panorama Lipska ze wzgórzem kościelnym.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W tym roku jest to już 83. rocznica. Na przełomie kwietnia i maja 1940 r. decyzją Józefa Stalina, NKWD zamordowało około 22 tysięcy polskich obywateli, w tym ponad 6 tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej. Mord przez lata był trzymany w tajemnicy przez władze radzieckie. Zbrodnia Katyńska jest dziś jawnie uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy – ofiary pochowano w masowych grobach m.in. w Katyniu i Miednoje.

Pamiętamy

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest chwilą refleksji i zadumy. Przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz innych instytucji powiatu lipskiego uczcili go, składając wiązanki i zapalając znicze na cmentarzu parafialnym w Lipsku w miejscu pamięci przy Krzyżu Katyńskim.

Dbajmy o to aby pamięć o pomordowanych trwała jak najdłużej.

W wydarzeniu wzięli udział: Sławomir Śmieciuch – Starosta Lipski, Józef Sosnowski - Przewodniczący Rady Powiatu, Zbigniew Ostrach – Urzędujący Członek Zarządu Powiatu, Jacek Wielorański – Burmistrz Miasta i Gminy Lipsko, Kazimierz Czerwonka – przedstawiciel urzędu Miasta i Gminy Lipsko, mł. insp. Witold Krawczyk – Komendant Powiatowy Policji w Lipsku, kpt. Krzysztof Węgorkiewicz – przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, Tomasz Krzyczkowski – inspektor Związku Strzeleckiego, Krzysztof Furmanek – Komendant Hufca ZHP w Lipsku, Weronika Misiak – zastępca dowódcy JS nr 1005 im. Płk Dionizego Czachowskiego w Lipsku, Wojciech Dziółko - Przewodniczący Terenowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność w Lipsku.

Materiały

Fotorelacja z wydarzenia

Wideo

{"register":{"columns":[]}}