W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zgoda właściciela obiektu budowlanego przy wniosku o pozwolenie na rozbiórkę

30.09.2022

Czy do wniosku o pozwolenie na rozbiórkę konieczne jest dołączenie zgody właściciela obiektu budowlanego? W jaki sposób ustala się podmiot, któremu przysługuje prawo własności obiektu budowlanego?

Zgoda na rozbiórkę

Zgodnie z prawem budowlanym do wniosku o pozwolenie na rozbiórkę dołącza się zgodę właściciela obiektu budowlanego lub jej kopię. Jeżeli podanie nie spełnia innych wymagań ustalonych w przepisach prawa, właściwy organ wzywa wnoszącego do usunięcia braków w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż siedem dni, z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania. Adekwatnie, jeżeli inwestor nie dołączy do wniosku o pozwolenie na rozbiórkę zgody właściciela obiektu budowlanego lub jej kopii, organ administracji architektoniczno-budowlanej wzywa o uzupełnienie wniosku o brakujący załącznik. Zgodnie z orzecznictwem naszych sądów  zgoda właściciela obiektu budowlanego na dokonanie rozbiórki musi być przy tym jednoznaczna i złożona przy wniosku o wydanie pozwolenia na rozbiórkę.

Zgodnie z ustawą o księgach wieczystych i hipotece w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości prowadzi się księgi wieczyste, które są jawne.

Jak natomiast wynika z przepisów prawa geodezyjnego i kartograficznego w ewidencji gruntów i budynków wykazuje się właścicieli nieruchomości, a w przypadku:

  • nieruchomości Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego - oprócz właścicieli inne podmioty, w których władaniu lub gospodarowaniu, w rozumieniu przepisów o gospodarowaniu nieruchomościami Skarbu Państwa, znajdują się te nieruchomości,
  • gruntów, dla których ze względu na brak księgi wieczystej, zbioru dokumentów albo innych dokumentów nie można ustalić ich właścicieli - osoby lub inne podmioty, które władają tymi gruntami na zasadach samoistnego posiadania.

W celu uzyskania powyższych informacji, należy złożyć wniosek o udostępnienie danych do właściwego miejscowo Starostwa Powiatowego.

 

ms

źródło: www.wartowiedziec.pl, gunb.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}