W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zagrożenia przestępczością nieletnich i stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym w 2022 r. podczas XXXIV sesji Rady Powiatu

04.10.2022

23 postępowania, w których sprawcami były osoby nieletnie zanotowano do 31 sierpnia br. na terenie powiatu bielskiego. Informację w tej sprawie przedstawił 29 września 2022 r. komendant powiatowy policji insp. Wojciech Macutkiewicz.

Komendant powiatowy policji insp. Wojciech Macutkiewicz

Na wstępie komendant podkreślił zaangażowanie bielskich funkcjonariuszy w działania na rzecz nieletnich. Zaznaczył również, że komenda dysponuje wyspecjalizowanymi strukturami w postaci 3-osobowego zespołu ds. profilaktyki w wydziale prewencji oraz 2-osobowego zespołu ds. nieletnich w pionie kryminalnym.

Według danych bielskiej policji głównym zagrożeniem wśród nieletnich sprawców czynów karalnych są kradzieże. W bieżącym roku do Sądu Rodzinnego w Bielsku Podlaskim skierowanych zostało 10 wniosków o ukaranie w tej sprawie. Znacznie mniej wykroczeń popełniono w związku z używaniem bezosobowo słów powszechnie uznawanych za obelżywe (1 wniosek do sądu), kierowaniem pojazdem mechanicznym bez posiadania do tego wymaganych uprawnień (2 wnioski) i kolizją (2 wnioski). W okresie do 31 sierpnia br. wobec osób nieletnich prowadzono również 11 postępowań karnych.

W celu poprawy bezpieczeństwa funkcjonariusze podejmują również szereg działań profilaktycznych skierowanych do bielskiej młodzieży. W ramach programów: „Cyberświadomi, cyberbezpieczni”, „Mam wybór. Wybieram rozsądek”, „Feryjne/Wakacyjne pogotowie bezpieczeństwa” czy „Bezpieczna droga do szkoły” policjanci przeprowadzili szereg spotkań z uczniami i nauczycielami.

Komenda Powiatowa Policji w Bielsku Podlaskim podsumowała również stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym w okresie ośmiu miesięcy br. Komendant Macutkiewicz z niepokojem podkreślił, że liczba zabitych i wypadków na 100 tys. mieszkańców na terenie powiatu przekracza średnią wojewódzką. Zaznaczył również, że problem stanowią osoby, które poruszają się po drogach bez uprawnień lub z zakazem sądowym. W pierwszym przypadku w bieżącym roku zatrzymano 60 osób, w drugim przypadku – 27. Komendant zwrócił również uwagę na 30-procentowy wzrost liczby nietrzeźwych kierowców w porównaniu z rokiem ubiegłym.

W przedłożonej informacji wskazano również zagrożone miejsca na terenie miasta Bielsk Podlaski. Są to ulice Mickiewicza, Piłsudskiego, Kryniczna, Kościuszki, Żwirki i Wigury (ze względu na usytuowanie dużej liczby obiektów handlowych i instytucji publicznych i związany z tym ruch), a także skrzyżowanie ul. Wojska Polskiego z Brańską i skrzyżowanie ul. Piłsudskiego z 11 Listopada.

W okresie ośmiu miesięcy br. miejscami zagrożonymi na terenie powiatu bielskiego są miejscowości położone przy drogach krajowych nr 19 i nr 66 (Patoki, Kadłubówka, Haćki, rejon Denisek, Ploski i Andryjanki) oraz drogi wojewódzkie. Przyczyn zagrożeń należy upatrywać w dużej ilości poruszających się pojazdów wykonujących prace polowe, a także niechronionych uczestników ruchu drogowego, którymi są piesi i rowerzyści.

Mieszkańcy powiatu bielskiego mają możliwość korzystania z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i wskazywania miejsc, w których dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego.

Jako główne przyczyny wypadków i kolizji wskazano nadmierną prędkość, niedostosowanie do warunków ruchu lub nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Powyższe okoliczności były przyczyną około 60% wypadków drogowych zarejestrowanych przez policję.

Bielscy funkcjonariusze w celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym prowadzą również różnego rodzaju działania prewencyjne, jak choćby „Bezpieczna 19”, Bezpieczna 66”, „Bezpieczny Transport” czy „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”.

Podsumowując komendant powiatowy policji podkreślił, że bielscy funkcjonariusze współpracują zarówno z Powiatowym Zarządem Dróg w Bielsku Podlaskim, jak też z powiatami ościennymi. Komenda zyskała również nowe pojazdy służbowe w postaci dwóch motocykli.

Tematy bezpieczeństwa w ruchu drogowym poruszane są również w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Na spotkaniu Komisji Infrastruktury rozpatrzono rządowy dokument "Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2021 r." Z informacją na ten temat można zapoznać się na stronie Dziennika Warto Wiedzieć.

 

opr. js

na podstawie danych KPP w Bielsku Podlaskim

{"register":{"columns":[]}}