W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zaglądamy do oddziału przygotowania wojskowego w Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej

17.03.2023

Minęło już kilka miesięcy od utworzenia oddziału przygotowania wojskowego w Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim. Uruchomienie tego nowego profilu kształcenia spotkało się z dużym zainteresowaniem. Dziś przyjrzymy się jego funkcjonowaniu, czy idea jego powołania spotkała się z odzewem wśród młodzieży i w jaki sposób realizuje postawione przed nim cele.

Oddział przygotowania wojskowego w Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim

Oddział przygotowania wojskowego utworzony został we wrześniu 2022 r. Po działaniach podjętych przez starostę bielskiego Sławomira Jerzego Snarskiego, zarząd i radę powiatu, radę pedagogiczną szkoły oraz Ministerstwo Obrony Narodowej, 7 września 2022 r. dyrektor ZS nr 4 Bolesław Hryniewicki podpisał z przedstawicielem dowódcy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego ppłk. Tomaszem Fukiem porozumienie o współpracy. W grudniu 2022 r. oddział otrzymał wyposażenie specjalistyczne (m.in. kamizelki taktyczne, hełmy, maski ochronne i przeciwgazowe, saperki, gumowe atrapy karabinka, kurtki zimowe i inne przedmioty) oraz indywidualny pakiet wyposażenia ucznia (bluza i spodnie ubioru mundurowego, koszulka, beret, bluza ocieplana, plecak taktyczny, rękawice zimowe, czapka zimowa, zestaw oznak regulaminowych do ubioru).

Oddział liczył na początku roku szkolnego 30 kadetów z klas pierwszych, którzy zdecydowali się przez pięć lat nauki w technikum odbywać dodatkowe przeszkolenie wojskowe. Zajęcia odbywają się na terenie 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku przy ul. Kawaleryjskiej. Na zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne w pierwszym roku nauki przeznaczonych jest 30 godzin lekcyjnych. Są one prowadzone przez oficerów patronackiej jednostki wojskowej. Ich realizacja jest podzielona na 5 dni po 6 godzin dziennie. Ćwiczenia wojskowe odbywają się zawsze w czwartki, dotychczas kadeci uczestniczyli w dwóch szkoleniach na terenie jednostki wojskowej w Białymstoku. Kolejne mają odbyć się w marcu, a następne w kwietniu i maju.

Dodatkowe zajęcia teoretyczne na terenie szkoły w ilości 10 godzin przeprowadził w soboty mjr Tomasz Wakszyński z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim. Zakończył je test z przekazanej wiedzy.

Obecnie grupa liczy 28 osób, w tym 8 dziewcząt. Opiekę nad kadetami w czasie zajęć szkolenia wojskowego i wszelkich wycieczek sprawuje koordynator OPW Zbigniew Rzepniewski. Prowadzony jest dziennik zajęć i inna dokumentacja. W ramach szkolenia koordynator uczestniczył w XI Ogólnopolskim Forum Szkół „Edukacja Obronna Młodzieży”, które odbyło się w dniach 19-21 października w Krakowie.

Kadeci wyróżniają się na tle innych uczniów szkoły, angażują się w różne wydarzenia i uroczystości. Przyjęto, że 2 dni w każdym tygodniu nauki są mundurowe, wówczas uczniowie ubrani w mundury uczestniczą we wszystkich zajęciach szkolnych. W te dni odbywają się zbiórki kadetów (najczęściej na długiej przerwie), koordynator przekazuje istotne informacje i sprawdza, czy kadeci właściwie noszą mundur. W związku z tym, że nie stanowią oni jednej klasy, bo należą do pięciu oddziałów lekcyjnych, trudno jest zorganizować określony termin spotkań tak, aby nie odbywały się one kosztem innych zajęć lekcyjnych.

Kadeci z OPW Bielsk Podlaski dotychczas uczestniczyli w następujących wydarzeniach:

  • Piknik wojskowy w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim z okazji Święta Żołnierzy Rezerwy – 9 października 2022 r. Grupa kadetów zapoznała się ze sprzętem wojskowym, mogła potrenować strzelanie, skosztowała wojskowej grochówki.
  • „Światło Pamięci niezwyciężonym w dekadzie stulecia odzyskania niepodległości” – 10 listopada 2022 r. Młodzież  zapaliła znicze na grobach żołnierzy polskich z okresu kampanii wrześniowej, opiekun OPW i jednocześnie nauczyciel historii Zbigniew Rzepniewski opowiedział o przebiegu wojny na terenach obecnego powiatu bielskiego.
  • „Mikołajkowa Salwa. Wstąp do DZSW” w WCR w Bielsku Podlaskim 28 listopada 2022 r. Grupa 20 kadetów ćwiczyła swoje umiejętności strzeleckie na strzelnicy śrutowej oraz strzelnicy ASG. Część z nich wybrała trenażer strzelania „Cyklop”. Były też nagrody dla najlepszych strzelców. Po treningach strzeleckich można było ogrzać się i posilić przy ognisku.
  • Targi Umiejętności Zawodowych – 13 grudnia 2022 r. Grupa kadetów promowała OPW wspólnie z żołnierzami z WCR w Bielsku Podlaskim. Goście odwiedzający szkołę zwracali uwagę na młodzież ubraną w mundury, robili wspólne zdjęcia. Kadeci rozmawiali z ósmoklasistami, którzy w tym dniu odwiedzili szkołę i zachęcali do wstąpienia do OPW.
  • Akcja „Żołnierska Pamięć. Wdzięczni Bohaterom-Powstańcom Styczniowym” – 19 stycznia
    2023 r. Odwiedzono grób powstańca styczniowego w Brańsku, pomnik powstania styczniowego w Łukawicy oraz grób powstańców w lesie koło Brześcianki. Zapalono znicze i oddano honory wojskowe powstańcom styczniowym, koordynator Zbigniew Rzepniewski przekazał młodzieży informacje o najważniejszych wydarzeniach z okresu powstania styczniowego.
  • Udział w Ogólnopolskim programie edukacyjnym „W służbie prawu”. Zorganizowano wyjazd do aresztu śledczego w Hajnówce. Młodzież poznała specyfikę pracy w służbie więziennej. Miała okazję z bliska obejrzeć pawilony mieszkalne, cele osadzonych. Część zajęć poświęcona była edukacji prawnej ze szczególnym uwzględnieniem prewencji przestępstw wśród młodzieży. Kadeci dowiedzieli się m.in., jakie konsekwencje może nieść ze sobą konflikt z prawem
    w młodym wieku i jakie mogą być tego następstwa w dorosłym życiu. Na koniec chętni zapisywali na kartce pytania, które zostaną odczytane grupie osadzonych, a oni udzielą odpowiedzi, co zostanie utrwalone w formie filmu.
  • Udział w projekcie „W służbie Ojczyźnie” organizowanym przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku i 1. Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej (cykl 6 zajęć edukacyjnych i wojskowych w Białymstoku). W zajęciach uczestniczy 12-osobowa grupa kadetów (jedna sekcja) z opiekunem Zbigniewem Rzepniewskim. Do dnia dzisiejszego kadeci uczestniczyli w pierwszym spotkaniu poświęconym wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921. Najaktywniejsi uczniowie otrzymali nagrody.

Poprzez wszystkie powyższe działania kadra pedagogiczna i instruktorska stara się kształtować wśród kadetów postawy patriotyczne i obywatelskie, uczyć odpowiedzialności za siebie i innych, wdrażać dobrze rozumianą dyscyplinę, uczyć kultywowania chlubnych tradycji Wojska Polskiego.

Kadeci wraz z opiekunem popularyzują i eksponują w szkole tradycje oraz współczesne oblicze jednostki patronackiej – 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Do uczniów szkoły trafia przekaz zamieszczoną na korytarzu gazetkę i wyświetlany film. Przedstawiciele jednostki wojskowej zapraszani są do udziału w ważnych wydarzeniach i przedsięwzięciach szkoły.

 Oddział przygotowania wojskowego współpracuje i jest wspierany przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim. Kadeci uczestniczyli w piknikach militarnych na terenie WCR, gdzie mogli zapoznać się ze sprzętem wojskowym, ćwiczyć na strzelnicy wirtualnej i śrutowej, rozmawiać z przedstawicielami wyższych szkół wojskowych. Żołnierze z pracownikami WCR
w Bielsku Podlaskim są obecni na wydarzeniach szkolnych (dzień rozpoczęcia roku szkolnego, Targi Umiejętności Zawodowych, dni otwarte szkoły). Kadeci wspólnie z przedstawicielami WCR
i leśnikami z Nadleśnictwa Bielsk uczcili powstańców styczniowych w 160. rocznicę wybuchu powstania. Zapraszani są do szkoły przedstawiciele jednostki patronackiej – 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będą również obecni 21 marca br. w dniu otwartym szkoły.

Dobrze układa się również współpraca z organizacjami proobronnymi. W kwietniu br. planowany jest wyjazd kadetów na strzelnicę, dzięki pomocy Związku Strzeleckiego „Strzelec” O.S.W JS 1035 Bielsk Podlaski.

W maju planowana jest również promocja OPW na terenie powiatu bielskiego.

 

z.rz (ZS nr 4)

Zdjęcia (23)

{"register":{"columns":[]}}