W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wyniki matur w szkołach prowadzonych przez Powiat Bielski

07.07.2022

Średnia zdawalność matur w roku 2022 w szkołach prowadzonych przez Powiat Bielski wyniosła 79%. Jest to rezultat przekraczający średnią krajową (78,2%) i wojewódzką (76,2%). Najlepsze wyniki tradycyjnie osiągnęli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki i II Liceum Ogólnokształcącego z BJN im. B. Taraszkiewicza. Za nimi plasują się maturzyści z techników nr 1 i nr 4. W bieżącym roku w bielskich szkołach do egzaminu maturalnego przystąpiły 254 osoby.

Szkoły prowadzone przez Powiat Bielski

Najlepszym wynikiem maturalnym mogą poszczycić się uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego, którzy osiągnęli poziom 90% zdawalności. W porównaniu z rokiem ubiegłym poprawili oni rezultat o 1%. Do egzaminu przystąpiły tu 52 osoby, z których świadectwo maturalne otrzymało 47. Na tych, którym nie powiodło się w pierwszym terminie, a nie zaliczyli tylko jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej, czeka poprawka w sierpniu.

W I Liceum Ogólnokształcącym do matury przystąpiło 93 zdających. Pozytywny wynik z egzaminu maturalnego uzyskało 82 z nich, zdawalność w tej szkole wyniosła zatem 88%.

Oba bielskie licea pod względem poziomu zdawalności zdecydowanie przekroczyły średnią krajową i wojewódzką dla tego typu szkół. Te bowiem wynoszą odpowiednio 84% i 82,6%.

W porównaniu ze średnią wojewódzką wynoszącą 66%, dobrym rezultatem wykazali się maturzyści z Technikum nr 1 wchodzącego w skład Zespołu Szkół nr 1 im. Marszałka J.K. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim. Spośród 47 maturzystów egzamin zdało 35 osób, osiągając zdawalność na poziomie 74%.

Gorsze wyniki osiągnęło Technikum nr 4 wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej. Tu maturę zdało 38 osób z 62 przystępujących do egzaminu. Zdawalność w tej szkole wyniosła zatem 61%, plasując się poniżej średniej w regionie.

W bieżącym roku wyniki egzaminów maturalnych w województwie podlaskim były znacznie gorsze niż w roku ubiegłym. Wówczas bowiem zdawalność wyniosła 81,5% i była najwyższa w kraju. Zanotowany zatem został spadek o ponad 5%. Na tym tle szkoły prowadzone przez Powiat Bielski generalnie wypadają bardzo dobrze. Nie należy zapominać, iż za naszymi uczniami pozostają trudne warunki nauczania w okresie pandemii Covid-19, które znacząco wpłynęły na możliwości przyswajania wiedzy.

pd

{"register":{"columns":[]}}