W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Uczniowie II LO z BJN na jeden dzień zostali posłami do Parlamentu Europejskiego

21.11.2023

W dniach 11-16 listopada br. 22 uczniów klas czwartych II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza uczestniczyło w wyprawie autokarowej do Strasburga. Głównym celem była wizyta w Parlamencie Europejskim i udział w sesji EUROSCOLA. Opiekunami grupy byli nauczyciele Iwona Czyżyk i Sławomir Niedźwiecki.

Uczniowie II LO z BJN na jeden dzień zostali posłami do Parlamentu Europejskiego - udział w sesji EUROSCOLA

Czym jest EUROSCOLA?

Jest to konkurs dla uczniów szkół średnich. Uczniowie II LO z BJN zwyciężyli w konkursie EUROSCOLI, pisząc esej „Jestem Europejczykiem – co to znaczy? Co nas łączy, co nas dzieli?”

Nagrodą było dofinansowanie wyjazdu na symulację posiedzeń „komisji parlamentarnych” oraz „posiedzenia plenarnego”. Ponieważ dyskutanci pochodzą z różnych krajów, ważna jest umiejętność komunikowania się w języku obcym. Debaty odbywają się zwykle w języku angielskim lub francuskim.

Zwycięskie drużyny debatują, zajmują stanowiska, negocjują, wprowadzają poprawki, głosują i przyjmują rezolucje dotyczące autentycznych europejskich problemów.

Dzięki programowi Euroscola w Strasburgu uczniowie z całej Europy mogą poznać europejską demokrację parlamentarną w praktyce.

14 listopada br. uczniowie II LO z BJN zrealizowali główny cel wyprawy, czyli wizytę w Parlamencie Europejskim. Po dopełnieniu formalności, przeszli do sali obrad PE. Na początek wysłuchali interview z wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego oraz Aleydą Hernandez Laviades, która pracuje dla Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim.

Uczniowie z 24 krajów Unii Europejskiej, na miejscu w PE, wymienili się informacjami na temat „Od kryzysu energetycznego do zrównoważonej przyszłości: środki UE przeciwko zmianom klimatycznym”. Usłyszeli wiele kreatywnych pomysłów i perspektyw młodych ludzi na ten temat.

Kluczowe obszary polityki służące przestawieniu się na zrównoważony rozwój w UE to:

1.    sprawiedliwe przejście do gospodarki niskoemisyjnej, gospodarki o obiegu zamkniętym i gospodarki zasobooszczędnej;

2.    przejście do społeczeństwa i gospodarki, które sprzyjają włączeniu społecznemu – godna praca i prawa człowieka;

3.    przejście do zrównoważonej produkcji i konsumpcji żywności;

4.    inwestycje w innowacje i długoterminową modernizację infrastruktury oraz zachęcanie do zrównoważonego prowadzenia działalności gospodarczej;

5.    wykorzystanie handlu jako narzędzia działającego na rzecz globalnego zrównoważonego rozwoju.

Druga część wydarzenia w ramach Euroscoli w Strasburgu dotyczyły obrad uczniów w Parlamencie Europejskim. Podczas tych obrad można było usłyszeć wiele dojrzałych wypowiedzi – uczniowie debatowali, zajmowali stanowisko dotyczące zrównoważonej przyszłości UE. 

W czasie kiedy w PE pracowali uczniowie, nauczyciele odbyli krótką wycieczkę po gmachu PE. W Parlamentarium obejrzeli film na temat UE oraz spotkali się w grupach w ramach sieci współpracy. Zadaniem nauczycieli było udzielenie odpowiedzi na 24 pytania. Problem było to, że każde pytanie było postawione w 24 różnych językach państw należących do UE.

W drodze do Strasburga i w drodze powrotnej udało się zwiedzić kilka europejskich miast: Praga, Norymberga, Würzburg, Drezno. Zabytkowe centrum Pragi oraz barokowa rezydencja książąt-biskupów w Würzburgu, wybudowana na wzór Wersalu, są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Uczniowie II LO są dumni, że na Euroscoli byli jedną z 28 klas z 24 europejskich krajów.

Była to dla nich doskonała lekcja wiedzy o społeczeństwie, języków obcych, geografii, historii, przedsiębiorczości i wiedzy o kulturach innych krajów.

Godnie reprezentowali Polskę, Podlasie i nasze Małe Ojczyzny: Bielsk, Szczyty, Hołody, Krywiatycze, Morze, a przede wszystkim swoją szkołę.

Więcej informacji na temat programu Euroscola pod adresem: https://warsaw.europarl.europa.eu/pl/dossiers/youth/euroscola

Szczegółową relację z wydarzenia można znaleźć na szkolnym FB II LOzBJN i oficjalnej stronie szkoły www.lozbjn.edu.pl

sn (II LO)

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}