Starostowie nagradzają zwycięzców konkursu „Bezpieczne gospodarstwo rolne”
26.10.2022
Państwo Izabela i Marek Sakowscy ze Spiczek (gmina Orla) zostali zwycięzcami etapu wojewódzkiego XIX edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. 26 października br. gościli w bielskim starostwie powiatowym, gdzie z rąk starostów Sławomira Jerzego Snarskiego i Piotra Bożko odebrali ufundowane im nagrody.
Konkurs ten, którego organizatorem jest m.in. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ma na celu popularyzację poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych. Działania konkursowe polegały m.in. na wizytowaniu przez komisje gospodarstw rolnych, gdzie dokonywały one audytów pod kątem bezpieczeństwa. Ocenie poddawane były w szczególności stosowane środki zapobiegające wypadkom, porządek i dobra organizacja pracy w gospodarstwie. Podsumowanie etapu wojewódzkiego odbyło się 9 października br. podczas targów ogrodniczych ,,Jesień w sadzie i ogrodzie” w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Do tegorocznego etapu wojewódzkiego zgłoszonych zostało 81 gospodarstw rolnych, spośród których 9 zakwalifikowano do ścisłego finału. Państwo Sakowscy zajęli pierwsze miejsce, pokonując bardzo silną konkurencję.
Po raz pierwszy od 19 lat powiat bielski reprezentował województwo podlaskie na arenie ogólnopolskiej w tym konkursie. – poinformowała Izabela Sakowska na spotkaniu ze starostami. – Do tej pory był to zazwyczaj powiat białostocki i jego rejony. W finale ogólnokrajowym zajęliśmy czwarte miejsce, otrzymując dwa wyróżnienia Państwowej Inspekcji Pracy za dbałość o gospodarstwo i jego estetykę.
Izabela i Marek Sakowscy już po raz drugi brali udział w konkursie. Pierwszy raz startowali przed sześciu laty, otrzymując wyróżnienie specjalne za optymalne i bezpieczne zorganizowanie zaplecza technicznego. Jak oboje podkreślali, dla rolników jest to czasami duże wyzwanie, gdyż komisja dokonująca audytu często wybiera do tego niewłaściwą porę, np. okres żniw lub siewu nawozów.
Wyróżnione gospodarstwo ma powierzchnię około 150 hektarów. Ukierunkowane jest na produkcję roślinną, uprawiane są w nim pszenica i rzepak. Państwo Sakowscy dawno zrezygnowali z hodowli zwierząt, jako zbyt pracochłonnej i mało opłacalnej. W pracy pomagają im członkowie rodziny – rodzice i syn. W rozmowie ze starostami wskazywali również na inne problemy, z którymi spotykają się w swojej działalności rolniczej – niestabilne ceny plonów, wysokie ceny nawozów, paliw itp.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a starostowie bardzo interesowali się problemami i sukcesami swoich gości. Starosta Snarski miał okazję porównać skalę produkcji w tak dużym jak na warunki powiatu bielskiego gospodarstwie, z wynikami osiąganymi przez mniejsze, kilkunastohektarowe. W tym miejscu trzeba bowiem wspomnieć, iż w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku jako dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Rudce zarządzał piętnastohektarowym gospodarstwem wspomagającym nauczanie przyszłych rolników.
pd