W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Starosta Bielski w Komitecie Monitorującym program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027

23.05.2023

6 października 2022 r. Komisja Europejska zaakceptowała program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW). W celu monitorowania postępu realizacji programu powołano Komitet Monitorujący program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027. Członkiem gremium z ramienia Związku Powiatów Polskich został starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski.

Starosta bielski uczestnikiem XXVII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich

Komitet Monitorujący to zespół (niezależny organ), który pełni funkcję opiniodawczo-doradczą w programie.

W skład Komitetu wchodzą przedstawiciele instytucji państwa członkowskiego i partnerów.

Komitet wykonuje szereg zadań, w szczególności analizuje:

  • postępy we wdrażaniu i osiąganiu celów pośrednich i końcowych FEPW,
  • wszelkie kwestie mające wpływ na wykonanie FEPW i środki podjęte w celu zaradzenia tym kwestiom, w tym informacje o zastosowanych Paktach Uczciwości w FEPW;
  • wkład FEPW w sprostanie powiązanym z wdrażaniem programu wyzwaniom wskazanym w zaleceniach dla Polski,
  • elementy oceny ex ante wymienione w art. 58 ust. 3 i dokument strategiczny, o którym mowa w art. 59 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej,
  • postęp dokonany w przeprowadzaniu ewaluacji, syntez, ich wyników i wszelkich działaniach następczych podjętych na ich podstawie (w tym obejmujące poziom włączenia społecznego, niedyskryminację i widoczność),
  • realizację działań w zakresie komunikacji i widoczności,
  • postępy w realizacji projektów o znaczeniu strategicznym,
  • postępy w budowaniu zdolności administracyjnej instytucji publicznych, partnerów i beneficjentów,
  • postępy z realizacji działań międzyregionalnych, transgranicznych lub transnarodowych,
  • w stosownych przypadkach, informacje na temat wydarzeń i/lub realizacji projektów NEB (Nowy Europejski Bauhaus),
  • spełnienie warunków podstawowych i ich stosowanie przez cały okres programowania, w tym horyzontalnych i tematycznych warunków podstawowych:

– zbiorcze informacje o przypadkach niezgodności projektów lub działań w ramach FEPW z Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej z dnia 14 grudnia 2007 r. oraz Konwencją Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych zgodnie z decyzją Rady z dnia 26 listopada 2009 r. w sprawie zawarcia przez Wspólnotę Europejską Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych (2010/48/WE).

Zatwierdza również metodykę i kryteria stosowane przy wyborze projektów w ramach FEPW, w tym wszelkie ich zmiany, wszelkie propozycje IZ dotyczące zmiany FEPW, końcowe sprawozdanie z wykonania FEPW oraz plan ewaluacji dla FEPW i zmiany tego planu.

Komitet może także wydawać zalecenia dla Instytucji Zarządzającej, w tym w odniesieniu do środków mających na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla beneficjentów.

 

 

opr. js

Źródło: www.fepw.gov.pl, ZPP

Fot. ZPP

{"register":{"columns":[]}}