W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiatowy etap wojewódzkiej olimpiady wiedzy o HIV/AIDS

09.11.2022

Uczniowie reprezentujący dwie szkoły z terenu powiatu bielskiego walczyli o laury w etapie powiatowym wojewódzkiej olimpiady wiedzy o HIV/AIDS. Konkurs odbył się w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bielsku Podlaskim, a nagrody zwycięzcom wręczyli starostowie Sławomir Jerzy Snarski i Piotr Bożko.

Starostowie, pracownicy powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, opiekunowie i młodzież uczestnicząca w olimpiadzie wiedzy o HIV i AIDS

Celem olimpiady, której współorganizatorem jest bielska stacja sanitarno-epidemiologiczna, jest rozpowszechnienie wśród młodych ludzi wiedzy w zakresie zapobiegania zakażeniom HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową oraz kształtowanie pozytywnego podejścia wobec ludzi chorych na AIDS lub nosicieli wirusa HIV.

Do etapu powiatowego zgłosiły się reprezentacje dwóch szkół: II Liceum Ogólnokształcącego z BJN im. B. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. K. Kluka w Rudce. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością zarówno biologii wirusa HIV, okoliczności sprzyjających zakażeniom, przebiegu choroby i jej objawów, jak również praw człowieka w kontekście HIV/AIDS czy związanych z tym problemów społecznych.

Przed ogłoszeniem wyników konkursu państwowy powiatowy inspektor sanitarny Marzenna Perzyna pogratulowała jego młodym uczestnikom zapewniając, że nabyta podczas przygotowań wiedza z pewnością okaże się przydatna w ich dalszym życiu.

Najprzyjemniejszym fragmentem tego wydarzenia było rozstrzygnięcie olimpiady i ogłoszenie jej wyników. Jak żartobliwie zauważył starosta Sławomir Jerzy Snarski, uczniowie z bielskiego II Liceum nie okazali gościnności swoim kolegom z Rudki, zagarniając pierwsze trzy miejsca. Pierwsze z nich zajęła Natalia Michnowska, drugie Zofia Prokopiuk, zaś trzecie Aleksandra Nowicka. Nagrody zwyciężczyniom, ufundowane przez Starostwo Powiatowe, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Podlaski Urząd Wojewódzki wręczyli obaj starostowie. Wszyscy uczestnicy olimpiady i ich opiekunowie otrzymali również upominki ufundowane przez Starostwo.

Zachęcam was do tego, byście poznawali siebie, interesowali się – zwrócił się starosta Snarski do młodzieży. - Dlatego, że programy nauczania są programami, można pewne przedmioty lubić, pewne nie, ale trzeba się czymś interesować. I to jest ważne, żebyście podejmowali ten wysiłek, bo profilaktyka zawsze jest mniej kosztowna. Jeżeli wcześniej coś rozpoznamy, zauważymy, jest szansa, że możemy sobie pomóc. Natomiast jeżeli jest to zbyt późno, to jest to zbyt kosztowne i mało efektywne. Wszystkim wam dziękuję i oczywiście gratuluję. Będę czekał na te dobre wyniki na etapie wojewódzkim.

Starosta podziękował również dyrektorom szkół i opiekunom młodzieży za inspirowanie młodych ludzi do poznawania tego obszaru wiedzy.

pd

Wideo

Zdjęcia (19)

{"register":{"columns":[]}}