W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiatowe uroczystości Narodowego Święta Niepodległości, hołd oddany podlaskim policjantom

13.11.2023

Wyjątkowy charakter miała obchodzona w tym roku w powiecie bielskim 105. rocznica odzyskania niepodległości. Celebracji Narodowego Święta Niepodległości, którego organizatorem był starosta bielski oraz Powiatowy Zespół ds. Obchodów Świąt Państwowych i Rocznic Patriotycznych, towarzyszyło bowiem wspomnienie podlaskich policjantów, poległych i zmarłych na służbie w latach 1922-1939 oraz zamordowanych w niemieckich i sowieckich katowniach. Był to zamierzony zbieg świątecznych okoliczności, bowiem w okresie II Rzeczypospolitej 11 listopada obchodzono święto Policji Państwowej. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz Powiatu Bielskiego: starosta Sławomir Jerzy Snarski, wicestarosta Piotr Bożko, przewodniczący rady powiatu Andrzej Leszczyński oraz sekretarz powiatu Marek Martyniuk.

Powiatowe uroczystości Narodowego Święta Niepodległości

Program obchodów niepodległościowego święta był wyjątkowo bogaty. Dzień rozpoczęto od modlitwy za Ojczyznę w cerkwi Św. Archanioła Michała. Nabożeństwu przewodniczył dziekan bielski ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk, a uczestniczyli w nim przedstawiciele władz samorządowych powiatu, miasta i gminy Bielsk Podlaski, komendanci powiatowi Policji i Straży Pożarnej, przedstawiciele Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Nadleśnictwa Bielsk Podlaski, harcerze i mieszkańcy powiatu. Stąd udano się na cmentarz parafialny, gdzie na mogiłach przedwojennych policjantów w utworzonej w 1922 r. kwaterze policyjnej zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów. Pracownik Starostwa Powiatowego Piotr Daniło przedstawił historię kwatery i wspomniał nazwiska spoczywających w niej funkcjonariuszy Policji Państwowej. Siostra Krystyna Karbowska, wnuczka policjanta Stanisława Karbowskiego poległego w noc sylwestrową 31 grudnia 1922 r. w walce z sowiecką bandą dywersyjną, podziękowała wszystkim osobom zasłużonym w ocalenie pamięci pochowanych tu funkcjonariuszy. Zebrani w ich intencji wspólnie odmówili modlitwę „Anioł Pański”.

Z kwatery policyjnej kolejne uroczystości przeniosły się pod klasztor pokarmelicki. Do zgromadzonych przemówił starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski informując, iż odsłonięcie umieszczonej na ścianie klasztoru tablicy okolicznościowej poświęconej podlaskim policjantom zawdzięczać należy proboszczowi parafii Matki Bożej z Góry Karmel ks. kanonikowi Zbigniewowi Domirskiemu, oraz członkom Chrześcijańsko-Demokratycznego Stowarzyszenia „Nasze Podlasie”, którzy za zebrane składki ufundowali tablicę. Starosta dziękował również wszystkim osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie: projektantom, wykonawcy tablicy oraz  pracownikom Starostwa Powiatowego. Po jego wystąpieniu odczytany został rozkaz komendanta wojewódzkiego Policji Państwowej w Białymstoku z dnia 10 listopada 1927 r. podinspektora Henryka Charlemagne’a, ogłoszony pod tą datą w Dzienniku Białostockim. W rozkazie wspomniano ciężkie warunki pracy policjantów, niebezpieczną i trudną służbę, ciągłe narażanie na śmierć, inwalidztwo i choroby. Podkreślono jednak, że służba ta przynosi zaszczyt, chlubę i wdzięczność mieszkańców.

Odsłonięcia ufundowanej przez CHDS „Nasze Podlasie” tablicy dokonał prezes stowarzyszenia, starosta Snarski. W akcie tym towarzyszył mu ks. Zbigniew Domirski oraz siostra Krystyna Karbowska. Po zdjęciu szarfy ks. Domirski odmówił modlitwę i poświęcił tablicę. Uroczystość zakończyło złożenie wiązanek zarówno pod płytą wspominającą podlaskich policjantów, jak też pod dedykowaną marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, jednemu z ojców niepodległości Polski.

Po zakończeniu tej części uroczystości jej uczestnicy udali się do kościoła Matki Bożej z Góry Karmel, by tu modlić się w intencji Ojczyzny i przedwojennych funkcjonariuszy Policji Państwowej. Msza św. odprawiona została przez grono kapłanów pod przewodnictwem ks. proboszcza Zbigniew Domirskiego. Przy ołtarzu stanęli: proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim ks. Roman Kowerdziej, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojewie ks. Robert Figura oraz wikariusz parafii Narodzenia NMP i Św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim ks. Adam Banaszek. Homilię wygłosił ks. Domirski, natomiast czytanie pisma św. powierzono przedstawicielowi bielskiej komendy powiatowej Policji.

Po zakończeniu modlitw w bielskiej świątyni, uczestnicy uroczystości w pochodzie ulicą Mickiewicza przy muzyce młodzieżowej orkiestry dętej udali się pod pomnik Niepodległości Polski. Tu przy dźwiękach hymnu narodowego harcerze bielskiego Hufca ZHP dokonali podniesienia flagi państwowej na maszt. Prowadzący uroczystości powitał zgromadzonych, po czym przemówił do nich starosta Sławomir Jerzy Snarski. Wspomniał on autorytety historyczne: ks. Piotra Skargę, Św. Jana Pawła II, którzy uczyli Polaków, by cząstkę swojej wolności i aktywności poświęcali dla wolności wspólnoty narodowej. Wspomniał również marszałka Józefa Piłsudskiego mówiąc: - Jako samorządowiec i starosta bielski pragnę wyrazić swoją wdzięczność i podkreślić mądrość marszałka, który w pierwszej kolejności w 1918 r. odtworzył samorządy, wiedząc, że Polska, która ma mieć siłę, musi ją czerpać z ludu. Dlatego tak ważne jest, abyśmy i dziś dbali o samorządność. Następnym jego krokiem było powołanie Policji Państwowej. I dziś właśnie dzięki inicjatywie między innymi rodzin poległych policjantów, siostrze Krystynie Karbowskiej, ale też dzięki wspaniałej inicjatywie członków Chrześcijańsko-Demokratycznego Stowarzyszenia „Nasze Podlasie” ufundowana została tablica, jako pewnego rodzaju wotum i znak wdzięczności dla tych, którzy służyli u boku marszałka Józefa Piłsudskiego wykonując swoje zadania. Bo przecież to nie tylko wódz i żołnierze, ale też służby, które pilnowały, aby w sposób bezpieczny można było wprowadzać wolność do naszej Ojczyzny.

Starosta część swego wystąpienia poświęcił młodzieży uczestniczącej w uroczystościach. – Zwracam się do młodego pokolenia, zuchów, harcerzy, wspaniałej naszej młodzieży ze szkół podstawowych i średnich. Dziękuję im, że uczestniczą w tym święcie, że poprzez swoją pracę i mądre postępowanie pokazują, jak warto być razem, jak warto budować wspólnotę i pamiętać o naszych przodkach.

Po staroście głos zabrał również przybyły wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Po przemówieniach przed zgromadzonymi stanęła młodzież bielskiego II Liceum Ogólnokształcącego z BJN im. B. Taraszkiewicza. Zaprezentowała ona program artystyczny o tematyce patriotycznej. Przejmująco wykonane pieśni, deklamacje i gra na akordeonach spodobały się uczestnikom wydarzenia, którzy oklaskami nagrodzili występujących uczniów i nauczycieli, pod których kierunkiem przygotowano występ.

Finałem tej części obchodów Narodowego Święta Niepodległości było złożenie wieńców i wiązanek pod pomnikiem Niepodległości Polski. Oddano w ten sposób hołd ojcom Niepodległej, jak też wszystkim służbom, żołnierzom i Polakom, którzy naszą niepodległość wywalczyli i dalej ją pielęgnowali.

Ostatni etap listopadowego święta miał miejsce w Bielskim Domu Kultury. Wchodzących do niego mieszkańców miasta i powiatu witała wystawa prac pokonkursowych „Zawód: żołnierz. Brzmi dumnie” oraz instalacje prezentujące historię podlaskich funkcjonariuszy Policji Państwowej i manekin ubrany w mundur policjanta. Tematyce tej poświęcony został wykład historyczny wygłoszony przez pracownika starostwa powiatowego Piotra Daniło. Przedstawił on historię powstania kwatery policyjnej na bielskim cmentarzu, wyjaśnił, kto i dlaczego w niej spoczywa. Przywołał wydarzenia z ostatnich kilkunastu lat, które zaowocowały podniesieniem z niepamięci i zapomnienia postaci policjantów oraz odnowieniem ich mogił. Opisał też bardzo trudne warunki i niebezpieczeństwa policyjnej służby w latach 20. ub. wieku, które powodowały śmierć, kalectwo i choroby funkcjonariuszy. Po jego wystąpieniu widzowie mogli obejrzeć udostępniony przez TVP3 Białystok film dokumentalny w reżyserii Beaty Kamińskiej pt. „Zachować pamięć”.

Następnie przed bielską publicznością zaprezentowali się najmłodsi artyści, laureaci dziecięcego konkursu piosenki patriotycznej „Moja mała i duża Ojczyzna”. Wspólnie z pozostałymi widzami oklaskiwali ich starosta Sławomir Jerzy Snarski i sekretarz powiatu Marek Martyniuk. Wysmakowany, świetnie przygotowany program przedstawili artyści Chóru Polskiej Pieśni Narodowej i zespołu pieśni i tańca Podlaskie Kukułki, którzy wspólnie zaprezentowali program „Ramię w ramię”. Zwieńczeniem wieczornego koncertu był dopracowany i po mistrzowsku wykonany program „Nie zapomnimy Polsko” w wykonaniu Studia Piosenki „FART”.

Zdjęcia (49)

{"register":{"columns":[]}}