W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w Bielsku Podlaskim

11.11.2022

Gromadzimy się w 104. rocznicę odzyskania niepodległości w świątyni przy ołtarzu, aby dziękować Panu Bogu za dar wolnej, suwerennej Polski – tak rozpoczął mszę św. w intencji Ojczyzny ks. kanonik Zbigniew Domirski, proboszcz parafii Matki Bożej z Góry Karmel. – Jednocześnie chcemy modlić się o pokój w naszej Ojczyźnie, o jej pomyślny rozwój, za wszystkich jej obywateli, o zgodę w naszym Narodzie. O to, byśmy wszyscy z całych sił pracowali dla dobra wspólnego, jakim jest Ojczyzna.

Złożenie wieńca przez przedstawicieli Powiatu Bielskiego

Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w Bielsku Podlaskim 11 listopada br. rozpoczęte zostały nabożeństwem w cerkwi Św. Archanioła Michała, której przewodził dziekan bielski ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk, któremu towarzyszyli proboszczowie bielskich parafii: ks. Jan Szmydki, ks. Jarosław Dmitruk, ks. Jerzy Bogacewicz oraz ks. Andrzej Mińko. Na modlitwie zgromadzili się tu przedstawiciele samorządów, służby mundurowe, harcerze, przedstawiciele zakładów pracy oraz mieszkańcy miasta i powiatu.

O godz. 10.00 przed dawnym klasztorem karmelitów pod tablicą pamiątkową poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu zgromadzili się uczestnicy uroczystości, by oddać hołd ojcu niepodległości Polski. Po odegraniu hymnu narodowego wiązankę złożyli przedstawiciele władz powiatu: starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski, przewodniczący rady powiatu Andrzej Leszczyński, wicestarosta Piotr Bożko oraz sekretarz powiatu Marek Martyniuk. Cześć Marszałkowi oddali również przedstawicie bielskiego sądu rejonowego, samorządu miejskiego i gminnego, służby mundurowe, wśród których znaleźli się funkcjonariusze Policji, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej, Straży Granicznej i Nadleśnictwa Bielsk. Nie zabrakło również harcerzy hufca ZHP.

Po tej ceremonii w ślad za pocztami sztandarowymi udano się do kościoła Matki Bożej z Góry Karmel, by wspólnie modlić się w intencji Ojczyzny. Mszy św. przewodził ks. kanonik Zbigniew Domirski, a towarzyszyli mu inni kapłani: ks. kan. Ryszard Zalewski – dziekan bielski, proboszcz parafii Narodzenia NMP i Św. Mikołaja oraz ks. kan. Dariusz Kujawa, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim.

W wygłoszonej homilii ks. Domirski przypomniał, że ludzie na sąsiedniej Ukrainie dotknięci zostali kataklizmem wojny. – Spadły bomby, przyszła śmierć, przyszło zniszczenie, przyszła ludzka tragedia. Zawalił się cały świat, w którym żyli nasi bracia na Ukrainie. – mówił ksiądz. – Jest to dla nas jakaś nowa perspektywa, przez którą patrzymy na naszą Ojczyznę, bo widzimy, jak kruchy jest pokój, jak krucha jest wolność i suwerenność, jak bardzo trzeba jej strzec. […] Musimy wspólnie troszczyć się o dar pierwszy i najważniejszy w naszej wspólnocie. Tym darem jest Ojczyzna. I dlatego dzisiaj, w Święto Niepodległości pytamy siebie samych, czy rzeczywiście dobrze, mądrze kochamy ten wspólny polski dom – naszą Ojczyznę.

Po zakończeniu mszy św. uczestnicy uroczystości w pochodzie prowadzonym przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą udali się pod pomnik Niepodległości Polski. Tę część powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości również rozpoczęto od odśpiewania hymnu narodowego, czemu towarzyszyło podniesienie przez harcerzy flagi państwowej. Po powitaniu wszystkich zebranych przemówił do nich starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski.

Z programem artystycznym wystąpiła młodzież Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim. Przypomnieli oni o doniosłych wydarzeniach historycznych, które na początku XX w. doprowadziły do wyzwolenia się Polski spod jarzma zaborców i utworzenia niepodległego Państwa Polskiego. Okraszone to zostało piosenkami patriotycznymi i wojskowymi, do wykonania których chętnie włączali się pozostali zgromadzeni. Podziwiano również piękny pokaz tańców zaprezentowanych przez Zespół Pieśni i Tańca "Podlaskie Kukułki".

Najdonioślejszą częścią celebracji tego święta było oddanie hołdu ojcom i obrońcom naszej wolności. Pod pomnikiem Niepodległości Polski wieńce i wiązanki ponownie złożyli przedstawiciele władz powiatu bielskiego ze starostą Snarskim na czele, władze sądownicze, samorządowcy, służby mundurowe, delegacje instytucji i przedsiębiorstw, szkół i przedszkoli, organizacji politycznych i pozarządowych. Cześć Niepodległej oddał również obecny na uroczystości poseł na Sejm RP Paweł Krutul.

Dalsza część obchodów Narodowego Święta Niepodległości miała miejsce w Bielskim Domu Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie wystąpił Chór Polskiej Pieśni Narodowej, laureaci konkursu pieśni patriotycznej „Moja mała i duża Ojczyzna”, artyści Marta Szałkiewicz z Andrzejem Grzybowskim. Widzowie mogli podziwiać występy osób niepełnosprawnych oraz i wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne. Swoje stoisko zaprezentowało również Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim.

pd, js

Wideo

Zdjęcia (86)

{"register":{"columns":[]}}