W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiat bielski obchodził Święto Wojska Polskiego

15.08.2022

Święto Wojska Polskiego i 102. rocznicę bitwy warszawskiej zwanej „Cudem nad Wisłą” obchodzono uroczyście w Bielsku Podlaskim. Zbiegło się to również z przypadającym w tym dniu świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny celebrowanym w kościele katolickim.

Święto Wojska Polskiego - wieniec składają: starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski, przewodniczący rady powiatu Andrzej Leszczyński, sekretarz powiatu Marek Martyniuk

Powiatowe uroczystości tego potrójnego święta przygotowane zostały przez starostę bielskiego i Powiatowy Zespół ds. Obchodów Świąt Państwowych i Rocznic Patriotycznych. Ze strony kościołów – katolickiego i prawosławnego współorganizatorami byli dziekan bielski ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk oraz proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim ks. dr Dariusz Kujawa.

Pierwszym uroczystym aktem tego dnia było nabożeństwo w intencji Ojczyzny w bielskiej cerkwi prawosławnej Św. Archanioła Michała. Modlono się tu nie tylko za nasz kraj, ale też za żołnierzy Wojska Polskiego i za pokój, który dziś jest mocno zagrożony.

Drugi akt również rozegrał się w świątyni, którą tym razem było Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Rozpoczęło go powitanie uczestników uroczystości, po którym z przemówieniem wystąpił przedstawiciel Wojska Polskiego – szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim ppłk Mirosław Dąbrowski. Nakreślił on krótko przebieg bitwy warszawskiej, podkreślił jej znaczenie dla Polski i całej Europy. – Święto Wojska Polskiego po raz pierwszy obchodzono w 1923 roku – przypomniał jego genezę szef WCR. – Rozkazem z 4 sierpnia 1923 r. ówczesny minister spraw wojskowych generał broni Stanisław Szeptycki formalnie ustanowił, że 15 sierpnia będzie Świętem Żołnierza. Podkreślił, że w tym dniu wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski.

Starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski w swoim wystąpieniu dowodził z kolei przyczyny wszystkich wojen, które tkwią w dwoistej naturze człowieka, w którym stale ściera się dobro ze złem. Wspominając wszystkich, którzy walczyli o godność ludzką po stronie dobra starosta żałował, że nie wszystkich da się ogarnąć pamięcią ludzką. – My w tych społecznościach, wspólnotach staramy się wyrywkowo pamiętać, bo pamiętamy o bitwie warszawskiej, pamiętamy 15 lipca o zamordowaniu urzędników, burmistrza, pamiętamy o poległych policjantach, o starszym posterunkowym Stanisławie Karbowskim właśnie – mówił starosta na ten temat. – Tak, ale nie wszystkich upamiętnimy. Nie jesteśmy w stanie pamiętać o tych wszystkich ludziach dobrej woli, którzy walczyli o godność dzieci Bożych, o wolność człowieka. I to jest dla nas zadanie, żeby zacząć tak, jak mówią ojcowie Kościoła, zmieniać świat od siebie. Jeżeli zwycięży w nas dobro, to nie będzie konieczności chwytania za broń.

Starosta Snarski zwrócił również uwagę na istotę „Cudu nad Wisłą”, jakim było pokonanie bolszewików w bitwie warszawskiej. – Mówimy o cudzie dlatego, że coś, co zdawało się być niemożliwe, stało się. Zwróćcie państwo uwagę jaki cud się stał, że pięć pokoleń, czyli 123 lata nie było na mapie Polski, a jak przez te pięć pokoleń przetrwała wiara i chęć zachowania godności człowieka, żebyśmy mogli o sobie decydować, żebyśmy mogli ze sobą współdziałać. I zadajemy sobie pytanie, czy stać nas byłoby dzisiaj, żeby przez tyle pokoleń przechować wierność Bogu i Ojczyźnie, byśmy mogli budować szczęśliwy naród w oparciu o poszanowanie godności drugiego człowieka.

Bóg, Honor i Ojczyzna – Polska żyła takimi wartościami nawet w czasie, gdy nie było jej na mapach Europy, kiedy była rozdarta przez trzech zaborców. – mówił o tym wielkim moralnym drogowskazie Polaków ks. dr Dariusz Kujawa w wygłoszonej homilii. – Dziękujemy Panu Bogu za geniusz marszałka Józefa Piłsudskiego, dziękujemy za ogromny zryw całego narodu, bo kto był zdolny utrzymać broń ten ruszał do obrony Ojczyzny. Dziękujemy za tą ogromną mobilizację modlitwy, dniami i nocami adoracje najświętszego Sakramentu, różaniec, te spowiedzi…

W uroczystości wzięli udział również inni przedstawiciele powiatu bielskiego. Obecni byli przewodniczący rady powiatu Andrzej Leszczyński i sekretarz powiatu Marek Martyniuk. Samorząd wojewódzki reprezentował członek zarządu województwa podlaskiego Marek Malinowski, a samorządy miejskie i gminne - burmistrz miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski, przewodniczący rady miasta Andrzej Roszczenko, zastępca wójta gminy Bielsk Podlaski Anatol Filipiuk, przewodniczący rady gminy Stanisław Olszewski oraz przedstawicielka Urzędu Gminy Rudka, radni powiatowi, miejscy i gminni. Ponadto stawili się komendanci komend powiatowych Policji i Straży Pożarnej, przedstawiciele Straży Granicznej i Wojsk Obrony Terytorialnej, Nadleśnictwa Bielsk, harcerze bielskiego hufca ZHP oraz licznie przybyli mieszkańcy miasta i powiatu. W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego towarzyszył im Chór Polskiej Pieśni Narodowej, którego śpiew wspaniale podkreślił atmosferę tego święta.

Na ręce obecnych oficerów z okazji Święta Wojska Polskiego złożone zostały życzenia żołnierzom Wojska Polskiego. Ich adresatem był także obecny podczas mszy ks. kanonik por. Marian Wyszkowski.

Po zakończonej mszy uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik Katyńsko-Smoleński, gdzie oddano hołd poległym i pomordowanym polskim żołnierzom. Przy dźwiękach werbli młodzieżowej orkiestry dętej wieńce i wiązanki złożono następnie pod pomnikiem Pamięci Narodowej na cmentarzu wojennym. Oddano także cześć poległym żołnierzom IV Uderzeniowego Batalionu Kadrowego Armii Krajowej poległych w potyczce pod Pawłami
w 1943 r.

pd, wch

Zdjęcia (56)

{"register":{"columns":[]}}