W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Posiedzenie Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej z udziałem starosty bielskiego

24.05.2023

Przyjęcie kryteriów wyboru projektów do trzech kolejnych konkursów to główny temat czwartego posiedzenia Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027, które odbyło się 23 maja br. w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Udział w posiedzeniu wziął wiceprezes Zarządu Związku Powiatów Polskich starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski.

O obecnej sytuacji i planowanych zmianach w edukacji – wywiad ze Sławomirem Jerzym Snarskim

Przedmiotem posiedzenia Komitetu była dyskusja i zatwierdzenie kryteriów wyboru projektów dla następujących działań programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej: 

  • Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP,
  • Bioróżnorodność,
  • Zrównoważona turystyka.

 

Dla przedsiębiorców

W październiku br. przedsiębiorcy z Polski Wschodniej będą mogli ubiegać się o dotację w konkursie „Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP”. To nowe, dwuetapowe działanie. W pierwszej kolejności wsparcie obejmie opracowanie modelu biznesowego przedsiębiorstwa w oparciu o założenia GOZ. Elementami modelu będą w szczególności audyt przedsiębiorstwa i doradztwo. Chodzi tu o ustalenie możliwych kierunków transformacji firmy w nurcie gospodarki o obiegu zamkniętym. Drugi etap będzie polegał na wdrożeniu działań wynikających z opracowanego modelu.

Konkurs przeprowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. 

 

Na rzecz czynnej ochrony przyrody

We wrześniu 2023 r. wystartują konkursy FEPW na inwestycje ukierunkowane na czynną ochronę przyrody i różnorodności biologicznej w obszarach NATURA 2000. Projekty pomogą udrożnić korytarze ekologiczne o znaczeniu ponadregionalnym i przywrócić ich ciągłość. Inwestycje związane będą z likwidowaniem barier i sztucznych ograniczeń, budową przepławek, przejść dla zwierząt oraz łączeniem rozdrobnionych kompleksów leśnych w zwarte struktury krajobrazu. 

Dofinansowaniem zostaną objęte też projekty w zakresie edukacji ekologicznej – w parkach narodowych powstaną centra edukacyjne, a akcje edukacyjne pomogą podnieść świadomość ekologiczną wśród samorządów, przedsiębiorców i lokalnych społeczności. 

Konkursy, skierowane m.in. do administracji publicznej, służb publicznych (Lasów Państwowych, parków narodowych, zarządzających gospodarką leśną lub wodną) oraz organizacji pozarządowych przeprowadzi Ministerstwo Klimatu i Środowiska (Instytucja Pośrednicząca FEPW) we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Instytucja Wdrażająca FEPW). 

 

Na zrównoważoną turystykę

Komitet Monitorujący zatwierdził także kryteria wyboru projektów dla działań w obszarze zrównoważonej turystyki. Wsparciem zostaną objęte inwestycje w obiekty i miejsca, które poprzez powiązanie ich ze sobą utworzą spójny projekt – ponadregionalny szlak turystyczny (np. historyczny, kulturowy, przyrodniczy, krajobrazowy). Inwestycje powstaną z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Projekty przygotowywane są przez samorządy województw, w koordynacji międzywojewódzkiej, w szerokim partnerstwie z podmiotami regionalnymi i lokalnymi. Start konkursu został przesunięty na luty 2024 r. Za jego przeprowadzenie będzie odpowiedzialna Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. 

 

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 to kontynuacja wsparcia dla wschodnich województw: podkarpackiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz części mazowieckiego (bez Warszawy i otaczających ją powiatów), aby przyspieszyć ich rozwój. Z programu dofinansowywane będą projekty nastawione na biznes, adaptację miast do zmian klimatu, rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej, ochronę bioróżnorodności, rozwój inteligentnych sieci dystrybucji energii, zwiększenie dostępności kolejowej i drogowej oraz rozwój zrównoważonej turystyki. Budżet programu wyniesie 12 mld 428 mln zł.

 

 

Opr. js

Źródło: https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony

Fot. www.zpp.pl

{"register":{"columns":[]}}