W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

O obecnej sytuacji i planowanych zmianach w edukacji – wywiad ze Sławomirem Jerzym Snarskim

20.06.2022

W trakcie XXVIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich wiceprezes zarządu ZPP Sławomir Jerzy Snarski, starosta bielski, udzielił wywiadu portalowi „Dziennik Warto Wiedzieć”. Tematem rozmowy z redaktor Małgorzatą Orłowską była kwestia wprowadzonych i planowanych zmian w polskiej edukacji.

O obecnej sytuacji i planowanych zmianach w edukacji – wywiad ze Sławomirem Jerzym Snarskim

Starosta bielski podkreślał, jak ważne dla mieszkańców jest nauczanie dzieci samodzielności i solidarności oraz jak istotne znaczenie ma kształcenie na wysokim poziomie. Negatywnie ocenił przy tym pomysł centralizacji edukacji ze względu na różnorodność samorządów i potrzeb społeczności lokalnych. Chcemy, żeby jak najbardziej upodmiotowić edukację w stosunku do samorządów. I o to zabiegamy – mówił. – Przecież wiadomo, że rząd nie ma możliwości wpływania i kontroli tej edukacji tak jak my mamy, ponieważ my na co dzień spotykamy się z mieszkańcami, spotykamy się rodzicami, z dyrektorami i wiemy, jakie są potrzeby. Istotnym problemem w nieodległym czasie może być również brak wykwalifikowanej kadry pedagogicznej, w szczególności w szkołach zawodowych. Niezbyt wysokie wynagrodzenia nie mobilizują młodych ludzi do podejmowania pracy w zawodzie nauczyciela.

Sławomir Jerzy Snarski wypowiadał się również na temat zwiększania roli kuratorów przy wyłanianiu osób na stanowiska dyrektorów placówek oświatowych. Podkreślał, że w obecnej chwili udział kuratora jest istotny i znaczący, ponieważ w komisjach powoływanych do wyboru dyrektora znajdują się również jego przedstawiciele. Trudno jednak wyobrazić sobie sytuację, w której sam kurator dokonywałby takiego wyboru. Istotne jest, aby w sposób demokratyczny wybierać na stanowiska decyzyjne osoby z największymi predyspozycjami. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że w obecnie niepewnych czasach do konkursów zgłaszają się pojedyncze osoby. Z powodu niższej demografii klasy stają się mniej liczne, co jest zauważalne w szczególności w mniejszych powiatach. Podstawy programowe także są zbyt rozbudowane, pojawiają się nowe zadania do realizacji, jak np. przedmiot HiT (historia i teraźniejszość).

Na zakończenie starosta bielski poddał pod rozwagę problem zaufania władz względem samorządów w kwestii nadzorowania placówek oświatowych. Dlaczego jest tak, że samorządy będą źle prowadziły edukację, tak? Dlaczego kurator ma prowadzić ją lepiej? Myślę, że nie ma nawet takich możliwości technicznych – stwierdził. A dlaczego zakładać, że większa odpowiedzialność i wiedza jest kuratora niż rady pedagogicznej i dyrektora? Na pewno tak nie jest – zakończył Sławomir Jerzy Snarski. 

 

js

Źródło: zpp.pl

Wideo

{"register":{"columns":[]}}