W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Nabór wniosków do Funduszu rozwoju przewozów autobusowych na rok 2023 rozstrzygnięty. Powiat Bielski z dofinansowaniem

01.12.2022

28 listopada br. wojewoda podlaski podczas konferencji prasowej poinformował o rozstrzygnięciu kolejnego naboru wniosków w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Grafika - autobus

W przyszłym roku ponad 18,8 mln zł wesprze funkcjonowanie 198 linii autobusów komunikacji publicznej w regionie. Dofinansowanie otrzymało 37 samorządów. Z funduszu Powiat Bielski otrzyma na to zadanie środki w kwocie 93 tys. zł na wykonywanie autobusowych usług przewozowych w zakresie transportu publicznego na odcinku linii komunikacyjnej: Bielsk Podlaski – Parcewo – Spiczki – Orla – Krywiatycze. Kursy na wskazanej trasie odbywać się będą przez 251 dni powszednich (tj. od poniedziałku do piątku) z wyłączeniem przypadających w tym okresie dni ustawowo wolnych od pracy.

Fundusz rozwoju przewozów autobusowych jest państwowym funduszem celowym ustanowionym ustawą z 16 maja 2019 r. Jego celem jest przywracanie lokalnych połączeń poprzez ich dofinansowywanie. Dopłacie podlegają linie komunikacyjne, które nie funkcjonowały przez co najmniej 3 miesiące przed dniem wejścia w życie ustawy. Dodatkowym warunkiem jest zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego po dniu wejścia w życie ustawy. Początkowo dofinansowanie do wozokilometra wynosiło od 80 gr do złotówki. W tej chwili to 3 zł.

Dzięki funduszowi mieszkańcy, przede wszystkim z mniejszych miejscowości, mogą dotrzeć środkami transportu publicznego do pracy, szkół, placówek zdrowia i instytucji kultury. Zwiększenie siatki połączeń autobusowych stwarza także możliwość znalezienia pracy w miejscowościach, do których dojazd był dotychczas utrudniony lub niemożliwy. 

Wnioski o dofinansowanie w ramach naboru z funduszu na 2023 rok złożyło 37 podlaskich samorządów.

 

ms, www.gov.pl

Fot. fotolia.pl

{"register":{"columns":[]}}