W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Budapeszcie

02.06.2022

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), przystąpiło do projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W projekcie wzięło udział 40 uczniów oraz 4 opiekunów.

Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Budapeszcie

Głównym celem odbywającej się mobilności jest możliwość rozwoju osobistego. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie mogli wzbogacić swoje umiejętności językowe, poszerzyć horyzonty i stać się bardziej otwarci na świat, poznając styl życia, mentalność i zwyczaje panujące na Węgrzech.

W trakcie wyjazdu zaplanowane zostały zajęcia w szkole węgierskiej. Uczniowie mieli okazję poznać historyczne więzi między Polską a Węgrami, opowiedzieć o naszym liceum oraz stworzyć kilka własnych biznesplanów. Dzięki trenerowi jednego z najlepszych zawodników na Węgrzech dowiedzieli się ciekawych faktów o szermierce, a także nauczyli się kilku piosenek. Niezapomnianym przeżyciem były warsztaty ze znanym kucharzem Robertem Bede oraz możliwość ugotowania węgierskiego gulaszu. Natomiast uczniowie i nauczyciele węgierskiej szkoły mieli możliwość spróbowania polskich słodyczy oraz naszego podlaskiego przysmaku - sękacza.

Pobyt w Budapeszcie to nie tylko zajęcia w szkole, ale także możliwość zobaczenia najpopularniejszych miejsc, takich jak: Plac Bohaterów, wyspa Małgorzaty, neogotycki Parlament, Bazylika św. Stefana, Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Królewskim, Baszta Rybacka, Synagoga oraz Wielka Hala Targowa. Podczas spacerów podziwiano malownicze kamienice, piękne ogrody, parki i mosty. Dużą atrakcją był wieczorny rejs po rzece Dunaj.

Podczas zwiedzania uczniowie wykonali wiele zadań językowych i kulturalnych polegających np. na zdobyciu przepisu na ulubione danie węgierskie, czy też znalezieniu najstarszej stacji metra.

Uczestnicy projektu zwiedzili nie tylko Budapeszt, ale również jedno z najpiękniejszych miast na Węgrzech – Eger, a także mogli popływać w lazurowej wodzie Balatonu.

Na koniec projektu młodzież otrzymała certyfikaty i zaświadczenia potwierdzające nabycie kompetencji oraz uczestnictwo w projekcie. Otrzymane dokumenty pozwolą młodzieży skutecznie konkurować na coraz trudniejszym rynku edukacyjnym oraz rynku pracy zarówno w Polsce, jak i w innych krajach.

 

Katarzyna Raczyńska, I LO

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}