W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Jubileusz 80-lecia II Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku Podlaskim

26.03.2024

25 marca br. II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim obchodziło jubileusz 80-lecia działalności. Jak wyjątkowa to szkoła na mapie placówek edukacyjnych w powiecie bielskim i regionie, świadczy o tym obecność równie wyjątkowych gości. W uroczystości uczestniczyli bowiem m.in.: starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski, wicestarosta Piotr Bożko (absolwent szkoły), biskup drohiczyński Piotr Sawczuk, przedstawiciel arcybiskupa bielskiego, dziekan bielski ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk, poseł na sejm RP Barbara Okuła, wicemarszałek Senatu RP Maciej Żywno, doradca marszałka Senatu RP Robert Tyszkiewicz, wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, szef białoruskiego Narodowego Zarządu Antykryzysowego Paweł Łatuszka, burmistrz miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski, wójt gminy Bielsk Podlaski Raisa Rajecka, przedstawiciele podlaskiego kuratora oświaty, przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, społeczność szkolna na czele z dyrektorami szkoły Andrzejem Stepaniukiem i Włodzimierzem Wawulskim. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili również emerytowani nauczyciele z byłym dyrektorem Aleksym Karpiukiem. Obchody jubileuszu połączyły się z celebrowanym właśnie Dniem Woli (Wolności) – świętem upamiętniającym powstanie 25 marca 1918 r. pierwszego w historii państwa białoruskiego.

Uroczystość jubileuszowa z okazji 80-lecia działalności II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Wstępem do uroczystości było wprowadzenie sztandaru szkoły oraz odśpiewanie hymnu narodowego. Po dokonanym powitaniu jej uczestników, o wystąpienie poproszony został starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski. Starosta podziękował dyrektorom, nauczycielom, młodzieży i rodzicom za lata budowania wizerunku szkoły, za pielęgnowanie tradycji, kultury i języka białoruskiego. Podkreślił, że była to szkoła tworzona na potrzeby mniejszości i przez mniejszość. Oprócz tego, że dbała o tę tradycję i kulturę, to wyróżniała się znakomitymi wynikami nauczania, czego przykładem są zarówno osiągane wyniki olimpiad przedmiotowych, jak też sukces uczennicy Neli Pawluczuk, która znalazła się w gronie 20 osób zdających maturę na 100%.

– Na to 80-lecie mamy dla szkoły nową halę sportową, mamy młodzież, która chce uprawiać sport, chce promować tę szkołę – mówił starosta. – W byłej sali gimnastycznej będzie tworzona aula. Udało się nam zakupić autokar, który będzie służył młodzieży. To są takie małe kroki, które powodują, że te warunki stają się lepsze dla naszej młodzieży. Tutaj w powiecie razem z państwem, ze szkołą, z całym środowiskiem, z rodzicami staramy się tworzyć najlepsze warunki do rozwoju naszych dzieci. Bielsk jest miastem wspaniałym dlatego, że jest tu mieszanka kultur. I uważam, że to co nam się udało, to wzajemny szacunek. Że wszyscy rozumieją i widzą siłę w tej różnorodności.

Starosta podkreślił również, jak ważne jest poczucie tożsamości narodowej, która nie pozwoli człowiekowi zagubić się w świecie, a pomoże mu stać się wolnym, rozwijać się i poznawać świat. Temu ma też służyć nauka, która wyzwala człowieka, oraz nauczyciele, którzy mają obowiązek nie tylko uczyć, ale też dbać o przyswojenie szacunku dla drugiego człowieka. Podziękował byłym i obecnym nauczycielom oraz absolwentom szkoły, która stała się ośrodkiem kształcenia elit nie tylko w powiecie, ale też w województwie i kraju.

Starosta zakończył swoje wystąpienie wręczając dyrektorowi Wawelskiemu wygrawerowany pamiątkowy dyplom.

Historię II Liceum Ogólnokształcącego przedstawił dyrektor Andrzej Stepaniuk. Można z nią zapoznać się na stronie interenetowej szkoły. II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim powstało we wrześniu 1944 roku jako 4-letnie Państwowe Gimnazjum Białoruskie i 2-letnie Państwowe Liceum Białoruskie. Pierwszym dyrektorem został Anatol Tymiński, następnie funkcję tę powierzono Jarosławowi Kostycewiczowi. Szkoła początkowo mieściła się w drewnianym budynku przy ulicy 3 Maja 12 i Kościuszki 18. Nauka odbywała się w godzinach popołudniowych w bardzo trudnych warunkach. W 1946 r. zarządzeniem Kuratora Oświaty Państwowe Liceum i Gimnazjum Białoruskie zostało zlikwidowane pod pretekstem „braku kwalifikacji nauczycieli tam uczących”. W rzeczywistości powodem likwidacji szkoły i innych placówek szkolnictwa białoruskiego było zawarcie z rządem Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej traktatu o repatriacji ludności polskiej z Białorusi i białoruskiej z Polski. W sierpniu 1949 r. reaktywowano Państwową Szkołę Ogólnokształcącą Stopnia Podstawowego i Licealnego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim, a jej dyrektorem ponownie został Jarosław Kostycewicz. Na siedzibę przeznaczono budynek u zbiegu ulic Mickiewicza i Widowskiej, w którym mieściła się również Szkoła Podstawowa nr 1. Jednocześnie podjęto starania o uzyskanie nowego budynku. W 1958 r. zapadła decyzja, o przeznaczeniu na jej potrzeby terenu położonego między ulicami: Kopernika, Zamkową i Waryńskiego, gdzie rozpoczęto budowę, zakończoną  w 1961 r.

W 1965 roku nastąpił podział szkoły na Liceum i Szkołę Podstawową nr 3. Zmieniali się również dyrektorzy. Po Jarosławie Kostycewiczu został nim Mikołaj Hajduk, potem kolejno byli nimi Aleksy Karpiuk, Zenaida Nowicka oraz Andrzej Stepaniuk. W czasie rocznego urlopu tego ostatniego, obowiązki dyrektora w jego zastępstwie pełni Włodzimierz Wawulski.

Dnia 5 marca 1969 roku Liceum zostało nadane imię Bronisława Taraszkiewicza. Od września 1993 roku nowa pełna nazwa szkoły brzmi II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim. W dniu 24 września 1994 r. szkoła, jako pierwsza w Polsce placówka świecka, została udekorowana przez Święty Synod Biskupów Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Orderem Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny I stopnia. Natomiast w wyniku przeprowadzonej w 1998 r. reformy samorządowej i systemu oświaty, organem prowadzącym dla szkoły stał się nowo utworzony Powiat Bielski.

Do uczestników uroczystości kolejno przemawiali wymienieni na wstępie goście. Wystąpił również wicestarosta Piotr Bożko, który jest jednym z absolwentów II Liceum. – Ta szkoła otworzyła nam drzwi na świat – mówił wicestarosta. – Uzbroiła nas w wiedzę, która pozwoliła nam dostać się na najlepsze uczelnie w kraju, i nie tylko. Która pozwoliła nam pełnić funkcje dla Polski w wielu różnych miejscach. Dyrektor Stepaniuk wymienił z nazwiska wielu nauczycieli, których widzę tu na sali. Nie ma słów, które mogłyby wyrazić naszą wdzięczność, bo ci ludzie ukształtowali nasze życie. Oni dali nam wiedzę, ale też nauczyli nas świata, nauczyli nas szacunku dla drugiego człowieka i nauczyli nas tolerancji. Ja nigdy nie spotkałem się w tej szkole z wartościowaniem ludzi ze względu na ich wyznanie, pochodzenie, narodowość, poglądy.

Wspominając istotę i rolę II Liceum wicestarosta Bożko powiedział: –To jest szkoła niniejszości narodowej. Po to została stworzona i po to ją prowadzimy, i po to ma ona być. Wielu ludzi smuci się tym, że część młodzieży nie uczy się języka białoruskiego. To nic dobrego. W życiu nie warto wybierać łatwiejszych dróg. Sukces osiągną ci, którzy podejmują trudne wyzwania. Okazuje się, że tym wyzwaniem jest nauka języka ojczystego. Mimo to wierzę, że przyszłość tej szkoły jest jak najlepsza.

Po wystąpieniach gości przyszedł czas na wzruszającą część uroczystości. Przed audytorium stanęli bowiem emerytowani nauczyciele szkoły, z jej byłym dyrektorem Aleksym Karpiukiem. Starostowie Snarski i Bożko wręczyli im pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Wspomniano również nieobecnych i zmarłych pedagogów, w tym śp. Zenaidę Nowicką.

Wzruszenie towarzyszyło również wystąpieniu Magdaleny Dudek, córki zmarłego niedawno nauczyciela szkoły Eugeniusza Bedeniczuka, utytułowanego lekkoatlety. Jego pamięci poświęcona została wystawa w holu głównym szkoły.

Uroczystość zakończyła się prezentacją artystyczną młodzieży szkolnej. Uczniowie zaśpiewali m.in. hymn szkoły, którego uczestnicy wydarzenia wysłuchali, stojąc.

pd

Zdjęcia (39)

{"register":{"columns":[]}}